Firma przyjazna środowisku

Energia XXX
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 66 (6132) 19 marca 2002 r.

Certyfikat dla Elektrowni Szczytowo-Pompowych S.A.

Firma przyjazna środowisku

W dniu 23 stycznia 2002 roku, w budynku Senatu RP odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów, nagród i wyróżnień w III edycji Konkursu Ekologicznego PRZYJAŹNI ŚRODOWISKU. Konkurs – pod patronatem prezydenta RP, Aleksandra Kwaśniewskiego – zorganizowało Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych Stowarzyszenie Nasz Dom. Wręczenie nagród połączone zostało z Wielką Galą Wyróżnionych oraz wystawą prezentującą osiągnięcia poszczególnych uczestników konkursu.

Obserwowany od kilku lat wzrost świadomości ekologicznej był bezpośrednią przyczyną zorganizowania konkursu, rozgrywanego dotychczas w 4 kategoriach:

  • Gmina Przyjazna Środowisku
  • Firma Przyjazna Środowisku
  • Technologia Godna Polecenia
  • Promotor Ekologii.

W niedługim czasie wprowadzona zostanie kolejna kategoria: „Produkt ekologiczny” – adresowana do podmiotów gospodarczych promujących polską żywność wyprodukowaną z krajowych surowców, wytworzonych metodami ekologicznymi, spełniającą wysokie normy zdrowotne i jakościowe.

Konkurs ekologiczny „Przyjaźni Środowisku” od lat cieszy się dużą popularnością. To właśnie dzięki niemu swój dorobek i działania proekologiczne prezentować mogą szerokiemu gronu miasta, gminy i firmy, którym na sercu leżą działania ekologiczne i edukacja związana z ochroną środowiska.

Temat ekologii nie jest obcy tylko władzom lokalnym. Problem dostrzegły także władze państwowe. Z tych właśnie względów patronat honorowy nad konkursem objął prezydent Aleksander Kwaśniewski, a nominacje uczestnikom dopuszczonym do konkursu wręczano w Ministerstwie Środowiska.

Tym razem, w III edycji konkursu, znalazła się spółka Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A., wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA.

Nagrodę – certyfikat „Firma przyjazna środowiska” – w imieniu Zarządu Spółki i pracowników, z rąk marszałka Senatu Longina Pastusiaka odebrał Jan Tokarz – prezes Zarządu Elektrowni Szczytowo-Pompowych S.A.

Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A. biorą udział w programach rozwoju gospodarki wodnej. Spółka współpracuje między innymi z Ministerstwem Środowiska, Okręgowymi Dyrekcjami Gospodarki Wodnej, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i innymi firmami związanymi z gospodarką wodną, ochroną środowiska i „czystą energią”.

Pozwala to na najefektywniejsze energetyczne wykorzystanie potencjału cieków wodnych oraz stwarza perspektywy na nadchodzącą przyszłość.

Zgodnie z wymogami ochrony środowiska naturalnego, w nowo budowanych przez Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A. obiektach (np. modernizowana obecnie i odbudowywana elektrownia wodna Przysieka na Nysie Łużyckiej) stosowane są specjalne przepławki, umożliwiające wędrówkę ryb. Powszechnie stosowane są smary podlegające biodegradacji i nie mające ujemnego wpływu na środowisko naturalne. Warto wspomnieć również o jedynym w Polsce, gumowym zamknięciu jazu dla elektrowni Żagań II na rzece Bóbr będącym absolutnym novum w tej części Europy.

Spółka przygotowuje również plany udziału w programach budowy nowych źródeł mocy szczytowej, wykorzystujących energię potencjalną wody. Przykładem jest tu Kaskada Górnej Odry czy nowy stopień na Wiśle wraz z elektrownią wodną. Spółka angażuje się również w inne projekty przetwarzania energii w oparciu o gaz i siłę wiatru.

ESP S.A. biorą ponadto aktywny udział w akcjach popularyzowania wiedzy i w promowaniu odnawialnych źródeł energii. Spółka od pięciu lat bierze udział w targach Ecoenergia, współorganizowanych przez Ministerstwo Środowiska. Podczas czwartej edycji targów, stoisko ESP S.A. zostało wyróżnione przez organizatorów imprezy.

Z okazji udziału w targach spółka wydaje okolicznościowe pismo „Ekoenergia”, które jest kolportowane wśród wystawców jak i młodzieży odwiedzającej targi.

Podczas uroczystości związanych z obchodami 100-lecia energetyki wodnej na ziemiach polskich oraz z okazji jubileuszu 15-lecia Elektrowni Wodnej Żarnowiec, Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A. zorganizowały konkurs plastyczny i turniej wiedzy o tematyce ekologicznej. W konkursie brali udział uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych z miejscowości położonych w pobliżu EW Żarnowiec. Fundatorem nagród dla dzieci, jak i czeków dla zwycięskich szkół był Zarząd spółki.

Jak zapowiedział prezes Zarządu ESP S.A. Jan Tokarz, również w przyszłym roku spółka startować będzie w IV już edycji konkursu. Mamy nadzieję, że wysiłki Zarządu i pracowników zostaną i w przyszłym roku dostrzeżone przez jury konkursu, a poniesione trudy i wysiłek ponownie uhonorowane.

BZ ESP S.A.

Firma przyjazna środowisku

Ochrona Środowiska XV – Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 269 (6346) 19 listopada 2002 r.

Firma przyjazna środowisku

Fabryka Osłonek Białkowych „FABIOS” jest położona w miejscowości Białka k. Makowa Podhalańskiego. Zakład leży w wylotowym odcinku doliny Skawicy zbiegającej się z doliną Skawy. Z okien budynków zakładu widać pobliskie pasmo Babiej Góry, rejon typowo turystyczny z rozwijającym się zapleczem narciarskim. FOB „FABIOS” jest przedsiębiorstwem państwowym przemysłu spożywczego produkującym jako jedyne w kraju osłonki białkowe z surowca naturalnego, tzw. dwoiny bydlęcej goliznowej. Produkcja osłonek białkowych zastępujących osłonki naturalne jelitowe uruchomiona została w 1973 r.

Zakład produkuje różne odmiany osłonek dla przemysłu wędliniarskiego i spożywczego, o średnicach od 20 do 120 mm w różnych kolorach i różnych formach skonfekcjonowania, przeznaczone głównie na eksport. Fabryka zatrudnia ponad 500 osób w systemie czterobrygadowym. Obiekty zakładu zgrupowane są na powierzchni 10 ha w jednolitym kompleksie produkcyjnym z częścią administracyjną oraz urządzeniami towarzyszącymi: oczyszczalnią ścieków, stacją ujęcia i uzdatniania wody, kotłownią. Oczyszczalnia ścieków z pełnym trzystopniowym cyklem oczyszczania, zagęszczaniem osadów i ich utylizacją termiczną. Charakterystyczne dla naszej oczyszczalni jest to, że zrzuca się oczyszczone ścieki do potoku Skawica 800 m powyżej zakładowego ujęcia wody. Wychodzimy z założenia, że jesteśmy zobligowani dbać o stan czystości ujęcia wody, z którego korzystamy, jak również do nas należy kontrola ścieków, które sami produkujemy.

Nasze produkty są głównie przeznaczane na eksport, dlatego jednym z najważniejszych kierunków rozwoju fabryki jest umocnienie naszej pozycji na rynkach Europy Zachodniej. W związku z tym dostosowujemy warunki sanitarne procesu produkcyjnego do wymogów unijnych. Staramy się obniżyć energochłonność produkcji, modernizujemy system informatyczny oraz doskonalimy system organizacji i zarządzania w firmie.

System Zarządzania Środowiskowego

Przyszła akcesja do Unii Europejskiej wiąże się z wzrastającymi wymogami w zakresie ochrony środowiska. „FABIOS” w lutym 2002 r. uzyskała certyfikat ISO 14001, potwierdzający zgodność wdrożonego systemu zarządzania środowiskowego, umożliwia nam to sprawną identyfikację i dostosowywanie się do wymogów prawnych obowiązujących w Unii Europejskiej.

Czas wdrażania systemu trwał niewiele ponad rok. Zespół wdrażający składał się z 4 pracowników i pracował równolegle z wykonywaniem swoich podstawowych obowiązków. Wdrażano sukcesywnie nowo opracowane elementy systemu i opracowywano następne. Proces wprowadzania poszczególnych elementów systemu środowiskowego uzależniony był od charakteru obszaru, jaki obejmował. Istotne było również, by wprowadzając system nie dezorganizować pracy całego zakładu. Drugim równie trudnym zadaniem było przyzwyczajenie pracowników do nowych terminów i znaczeń słów, jak – polityka środowiskowa, aspekt środowiskowy, procedura, audyt, niezgodność, działania korygujące.

Fabryka Osłonek Białkowych, wykorzystująca surowiec naturalny i produkująca środek spożywczy jest zobowiązana do przestrzegania szczególnych norm sanitarnych. Równocześnie jednak może spowodować duże zagrożenie dla środowiska, w przypadku braku środków zabezpieczających. Znaczna ilość zużywanej wody, energii elektrycznej i cieplnej oraz produkowanych odpadów produkcyjnych i ścieków wymaga rozwiniętego zaplecza towarzyszącego – eliminującego niekorzystne oddziaływanie na środowisko. Instalacje uzdatniające wodę, oczyszczające ścieki, neutralizujące odpady, wytwarzające energię – wymagają ciągłej modernizacji i znacznych nakładów finansowych. Jedynie wysoki standard techniczny ww. instalacji sprawia, że jest możliwe dotrzymanie norm i przepisów w zakresie ochrony środowiska. W warunkach polskich jest to realne tylko w przypadku przedsiębiorstw osiągających wysoką rentowność i posiadających duży zasób środków finansowych. Warunki te są w przypadku „FABIOS” spełnione.

Ciągłe audytowanie wewnętrzne oraz zewnętrzne, przez firmę audytującą, upewnia zarząd firmy, że żadne z oddziaływań zakładu na środowisko nie wymknie się spod kontroli, a z chwilą przystąpienia do Unii Europejskiej, system zarządzania środowiskiem wdrożony w „FABIOS” będzie dostosowany do systemu funkcjonującego w konkurencyjnych firmach Europy Zachodniej.

Uhonorowaniem dotychczasowych wysiłków w zakresie wdrażania zasad zarządzania środowiskowego jest otrzymanie przez naszą firmę Panteonu Polskiej Ekologii, nagroda ta będzie dodatkowym bodźcem mobilizującym doskonalenie systemu w przedsiębiorstwie.

Kazimierz Cieślewicz
dyrektor


Fabryka Osłonek Białkowych „FABIOS”
34-220 Maków Podhalański Białka 556
tel. (033) 877-13-01, fax (033) 877-13-29
e-mail: [email protected]
www.fabios.com.pl