Firma z widokiem na przyszłość

Ochrona Środowiska XI – Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO 2000
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 271 (5741) 21 listopada 2000 r.

Firma z widokiem na przyszłość
Eaton Controls Sp. z o.o.

Matthias Drehkopf: „Oszczędności generuje również dobry program ochrony środowiska”
Monika Sawicka: „Niewątpliwym sukcesem było podniesienie świadomości ekologicznej u pracowników” Foto

W gdańskich Kokoszkach znalazła siedzibę nowoczesna pod wieloma względami firma, znana ze swej produkcji wszystkim liczącym się w Europie koncernom samochodowym. Fabrykę tę opuszczają oparte na elektronice skomplikowane przełączniki samochodowe ze znakiem firmowym Eaton Controls.

Obok osiągnięcia najwyższego z możliwych standardów jakości, firma gdańska szczyci się przestrzeganiem obowiązujących w Polsce norm w dziedzinie ochrony środowiska, co potwierdza fakt uzyskania certyfikatu ISO 14001.

Firmę przedstawia jej dyrektor Matthias Drehkopf:

– Nasza spółka Eaton Controls jest własnością korporacji Eaton z siedzibą w Cleveland w amerykańskim stanie Ohio. Potencjał produkcyjny tworzy na całym świecie ponad 100 fabryk zatrudniających w sumie 65 tysięcy pracowników. W Polsce korporacja posiada 3 fabryki, jednakże tylko nasza wytwarza elektroniczne przełączniki samochodowe do wielu różnych modeli takich marek aut, jak Ford, General Motors, Chrysler, BMW, Opel, Peugeot, Citroen, Renault oraz Alfa Romeo. W Gdańsku działamy od 1995 roku, a od 1998 roku rozwijamy działalność w naszym nowym obiekcie w Kokoszkach. Produkujemy niemal wyłącznie na eksport do wielu krajów europejskich, jeśli nie liczyć fabryki Opla w Gliwicach. W zakresie jakości uzyskaliśmy certyfikat QS 9000 i obowiązujący w całym niemieckim przemyśle samochodowym certyfikat VDA 6.1. Od lipca tego roku posiadamy również certyfikat, który został nam przyznany przez Det Norske Veritas, potwierdzający, że zakład nasz spełnia wymagania normy systemu zarządzania środowiskowego SS-EN ISO 14001: 1996.

Temat ten rozwija specjalista do spraw ochrony środowiska, Monika Sawicka:

– Nasz zakład jest stosunkowo nowy i dlatego na pierwszy rzut oka jego działalność nie wydaje się powodować szczególnych zanieczyszczeń. Po wnikliwej analizie okazuje się jednak, że nawet taki zakład oddziałuje na środowisko w różnoraki sposób. W naszym wypadku największym problemem była znaczna ilość odpadów powstających w wyniku produkcji. Chodzi tu o odpady zarówno niebezpieczne, np. rozpuszczalniki, farby czy zużyte oleje mineralne, jak i inne odpady, jak choćby makulatura, złom metali kolorowych albo plastik. Dlatego też powstała potrzeba stworzenia systemu racjonalnej gospodarki odpadami, polegającej na ich segregowaniu i ponownemu wykorzystaniu w produkcji. Część odpadów, która nie może zostać wykorzystana w samym zakładzie, jest przekazywana wyspecjalizowanym podmiotom zajmującym się ich ponownym wykorzystaniem lub ich unieszkodliwieniem. System gospodarki odpadami przyniósł firmie wymierne korzyści finansowe.

Niewątpliwym sukcesem było także podniesienie świadomości ekologicznej u pracowników. Wprowadzając, a następnie realizując System Zarządzania Środowiskowego zgodnego z wymogami normy ISO 14001 postawiliśmy sobie za zadanie przekonanie pracowników, że przyniesie to niewątpliwe korzyści tak dla firmy, jak i dla nich samych. W tym celu przeprowadziliśmy całą serię szkoleń w zakresie ochrony środowiska, podczas których udowodniliśmy tezę, że jakiekolwiek, nawet najmniejsze oddziaływanie na środowisko może być szkodliwe.

Dodatkową zaletą wprowadzonego systemu było zlokalizowanie potencjalnych zagrożeń dla środowiska związanych z działaniem firmy i znalezienie środków w celu ich wyeliminowania. To oznacza, że można obecnie śmiało stwierdzić, że spełniamy wymagania przewidziane w obowiązujących przepisach.

Dyrektor Matthias Drehkopf przykłada dużą wagę do poziomu uwrażliwienia swoich pracowników na jakość:

– Nasz zakład działa według zasady: „Jakość przede wszystkim”. Nasze produkty, nasza działalność, a także nasze interakcje ze środowiskiem muszą spełniać, a nawet przekraczać oczekiwania naszych głównych udziałowców: klientów, pracowników, akcjonariuszy oraz oczywiście, środowiska. Wdrożone systemy jakości: ISO 9001, QS 9000, VDA 6.1, oraz system zarządzania środowiskowego sprawiają, że w sposób zorganizowany dążymy do ciągłego doskonalenia naszych wyników. Systemy te sprawiają również, że jesteśmy w stanie obniżyć koszty naszych procesów i produktów. Wiadomo, że jak każdy zakład pracy, jesteśmy nastawieni na osiąganie zysków, ale dzieje się to w ramach zaspokajania i przekraczania oczekiwań naszych klientów, pracowników oraz środowiska. Jest to zobowiązanie zarówno kierownictwa, jak i naszych 400 pracowników i dlatego wszyscy w zakładzie są przeszkoleni w zakresie procedur ISO 14001 po to, by każdy zdawał sobie sprawę z wagi i znaczenia ochrony środowiska. Zadbaliśmy o to, by każdy nasz pracownik miał dostępną politykę środowiskową i był świadomy tego, że certyfikacja jest jednym z kluczowych środków do osiągnięcia sukcesów w przyszłości. Jest dla nas niezmiernie ważne, aby nasi pracownicy znali cele i zadania firmy, a także aby umieli przewidzieć konsekwencje swojej działalności oraz wiedzieli, w jaki sposób zakres ich odpowiedzialności zawiera się w działalności całego zakładu.

Duży nacisk na znaczenie zdobycia certyfikatu w zarządzaniu środowiskiem kładzie również kierownictwo korporacji Eaton. Wszystkie zakłady Eaton powinny pomyślnie przejść certyfikację do 1 lipca roku 2001, tak więc widać, że ochrona środowiska jest mierzona w całej korporacji, a i w firmowej gazecie „Eaton Today” można często napotkać reportaże na ten temat. Także nasi klienci wymagają od nas certyfikatu ISO 14001: Daimler-Chrysler zastrzegł już, że poczynając od stycznia 2003 roku każdy dostawca oferujący nowy produkt będzie zobowiązany do posiadania tego certyfikatu. Tutaj rysuje się zakres świadomości na temat troski o środowisko: nie jest to tylko „wymysł” kierownictwa Eaton, ale i życzenie klientów. Wobec bliskiej już perspektywy wejścia Polski do Unii Europejskiej polskie ustawodawstwo będzie musiało zostać dostosowane w tej dziedzinie do standardów europejskich, co nastąpi z końcem 2002 roku. Naszym dążeniem jest przygotowanie się do tych zmian proaktywnie, dlatego też nasz Strategiczny Plan Biznesowy zawiera paragraf na temat dalszych i ciągłych udoskonaleń programu ochrony środowiska.

Logo

Eaton Controls Sp. z o.o.
80-159 Gdańsk, ul. Nowatorów 20
tel. (058) 769-95-05, fax 0 39 123 989