Fora wymiany wiedzy i doświadczeń

Jakość XVII
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 263 (6946) 9 listopada 2004 r.

Fora wymiany wiedzy i doświadczeń

Wypowiedź Iwo Jakubowskiego, prezesa Urzędu Dozoru Technicznego

Fora Konsultacyjne w ramach Centrum Bezpieczeństwa Technicznego są najlepszym sposobem wymiany doświadczeń i przekazywania podmiotom gospodarczym wiedzy, niezbędnej w dostosowaniu się do nowych warunków działania na wspólnym – europejskim rynku.

Centrum Bezpieczeństwa Technicznego powstało z inicjatywy Politechniki Warszawskiej i Urzędu Dozoru Technicznego. Udział UDT w tym przedsięwzięciu wynika z roli i pozycji naszej instytucji w implementowaniu prawa unijnego na grunt Polski, a także z długoletniej współpracy z Politechniką.

Warto zwrócić uwagę, że Urząd Dozoru Technicznego był pierwszym organem tego typu, w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, który znalazł się w strukturach Unii Europejskiej. Nastąpiło to już w 1992 r., dzięki przystąpieniu UDT do Konfederacji Organów Techniczno-Kontrolnych, Inspekcyjnych, Badawczych i Prewencyjnych (CEOC). Tą drogą uzyskaliśmy dostęp do źródeł prawa europejskiego na długo przed przystąpieniem naszego kraju do Wspólnoty. W ramach praw przysługujących członkom CEOC zyskaliśmy również możliwość zapoznawania się z treścią dokumentów unijnych tuż po ich wydaniu. Dzięki temu mieliśmy znacznie większe możliwości działania w nowej sytuacji, mogliśmy również skutecznie pomagać innym instytucjom.

Ponieważ UDT miał akredytację, jako jednostka certyfikująca, we wszystkich trzech zakresach: certyfikacji systemów jakości, personelu, wyrobów i usług, zaistniała możliwość uzyskania statusu jednostki notyfikowanej, jeszcze przed przystąpieniem Polski do UE. W pierwszej kolejności uzyskaliśmy notyfikację do siedmiu dyrektyw. Obecnie mamy notyfikację do dziewięciu dyrektyw, a ubiegamy się o kolejne dwie, być może trzy.

Nasze doświadczenie w dziedzinie implementacji prawa unijnego było zasadniczą przesłanką zawiązania współpracy z Politechniką Warszawską w celu utworzenia forów wymiany doświadczeń na temat kolejnych dyrektyw UE. Jesteśmy przekonani, że jest to jeden z najlepszych sposobów wymiany doświadczeń i przekazywania niezbędnej wiedzy podmiotom gospodarczym. Szczególnie tym przedsiębiorstwom, dla których dyrektywy stały się już obowiązujące, jako polskie prawo.

Jak szybko i bezboleśnie dostosować się do nowych warunków?

Warto zwrócić uwagę na bardzo istotny fakt, mianowicie większość krajów, które w poprzednich latach przystępowały do Unii Europejskiej, miało długie okresy przejściowe na wprowadzanie prawa europejskiego. Polska takiego okresu nie dostała. Dlatego dostosowywanie polskich przepisów prawnych do unijnych jest niebywale trudnym zadaniem, zarówno dla podmiotów gospodarczych, jak też instytucji, które im służą. Jak wiadomo, szybkie dostosowanie się do nowych wymagań jest dla podmiotów gospodarczych warunkiem ich bytu na wspólnym rynku europejskim. Jestem przekonany, że duża rolę mogą odegrać w tym procesie Fora Konsultacyjne Centrum Bezpieczeństwa Technicznego. Dzięki wymianie doświadczeń i informacji znacznie wzrasta szansa na szybkie i w miarę bezbolesne dostosowanie się do nowego prawa.

Jak już wspomniałem, nasza instytucja jest notyfikowana do dziewięciu dyrektyw unijnych. Obecnie udzielamy się, jako uczestnik forów, w trzech dyrektywach: ciśnieniowej, maszynowej i dźwigowej. Mamy jednak w planie rozszerzenie tematyki spotkań o kolejne dyrektywy. Mam na myśli dyrektywy dotyczące przenośnych zbiorników ciśnieniowych, hałasową czy kompatybilności elektromagnetycznej. Wdrożenie ich jest pilne, a jak wskazują nasze dotychczasowe doświadczenia, trudne do implementacji.

Budujące doświadczenia

Doświadczenia z kolejnych spotkań są bardzo obiecujące. Po początkowym okresie niepewności, co do tego, jakie korzyści mogą przynieść fora konsultacyjne, każde kolejne spotkanie było coraz lepiej przyjmowane. Uczestnicy forów bardzo szybko przekonali się jak wymiana wiedzy i doświadczeń pomaga w dostosowaniu się do nowych warunków, a także sprzyja wzajemnemu zrozumieniu między podmiotami gospodarczymi, instytucjami inspekcyjnymi i jednostkami notyfikowanymi.

Nie ukrywam, że dość długo wśród przedsiębiorstw panował pogląd, że wstąpienie do Unii nastąpi później, bądź też nie pociągnie za sobą zbyt daleko idących zmian w dostosowaniu prawa technicznego. Wiele podmiotów gospodarczych przespało okres potrzebny na dostosowanie się do unijnych wymogów. Teraz muszą szybko nadrabiać stracony czas. Do nich zwłaszcza adresowana są fora konsultacyjne.

Warto podkreślić, że przedsięwzięcie to wzbudziło żywe zainteresowanie naszej organizacji unijnej CEOC. Nasze doświadczenia są bardzo życzliwie przyjmowane przez zarząd stowarzyszenia, zgromadzenie ogólne i poszczególne agendy. Stanowią ważny element integracji europejskiej.

Współpraca nie podlegała dyskusji

Chociaż Urząd Dozoru Technicznego ma rozbudowaną strukturę, silne zaplecze kadrowe i blisko 100 lat tradycji, sami nie podołalibyśmy zorganizowaniu Centrum Bezpieczeństwa Technicznego. Na przeszkodzie stanęłyby trudności logistyczne oraz zwiększone obowiązki naszych pracowników. Przedsięwzięcie mogło zostać zrealizowane dzięki współpracy z Politechniką Warszawską. Inicjatywa wyszła od profesora Krzysztofa Kurzydłowskiego z Wydziału Inżynierii Materiałowej, szybko dołączył do nas Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych, w osobie profesora Wojciecha Sobczykiewicza.

Politechnika Warszawska – najlepsza uczelnia techniczna w Polsce – zrozumiała potrzebę chwili. Sądzę, że połączył nas również podobny dorobek i tradycja. Politechnika jest nie tylko zapleczem naukowym, ale także logistycznym. Doskonałe warunki do spotkań stwarza gmach Wydziału Inżynierii Lądowej, wyposażony w nowoczesną salę wykładową dla trzystu osób. Warto podkreślić, że nad całym przedsięwzięciem patronat objęło Ministerstwo Gospodarki i Pracy, a jego przedstawiciele – pracownicy departamentu Polityki Przemysłowej biorą udział w pracach forów. n


Urząd Dozoru Technicznego

02-353 Warszawa, ul. Szczęśliwicka 34
tel. (022) 822-65-89, fax (022) 822-72-09
e-mail: [email protected]
www.udt.gov.pl