Gaz de France w Polsce

Energia XXII – Ciepło, Elektroenergetyka, Gaz
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 86 (5556) 11 kwietnia 2000 r.

logo Gaz de France – szeroka wiedza i doświadczenie

Gaz de France w Polsce
Gaz de France

 

Pierwsza umowa o współpracy naukowo-technicznej pomiędzy Gaz de France i PGNiG (wówczas było to jeszcze ZPG – Zjednoczenie Przemysłu Gazowniczego) została podpisana 21 lipca 1966 roku. Protokół ten otworzył drogę do ustalenia dwuletniego programu współpracy, obejmującego wizyty specjalistów w Polsce i we Francji, zwiedzanie licznych obiektów i spotkania ekspertów.

Dzisiaj grupy robocze obu firm mają już swoją ustaloną tradycję współpracy, która koncentruje się obecnie na szkoleniu, bezpieczeństwie i marketingu. PGNiG dysponuje doskonale wyposażonym centrum szkolenia w Warszawie (warsztat, sale wykładowe i konferencyjne, laboratorium) i licznymi jego oddziałami regionalnymi. Współpraca ze służbami szkolenia zawodowego Gaz de France ma zatem na celu poszerzenie obecnej oferty centrum (głównie technicznej) o inne dziedziny, takie jak organizacja, zarządzanie i marketing.

Współpraca Gaz de France z polskim gazownictwem podlegała zmianom, jakie były w minionych 40 latach. Obecnie jest ona skierowana na aktualne potrzeby polskiego gazownictwa, w tym zwłaszcza na problematykę jakości i bezpieczeństwa, obsługę klientów oraz zarządzanie zgodne z regułami rynku. Po roku 1989 Gaz de France i PGNiG postanowiły nadać swej współpracy charakter bardziej handlowy i ekonomiczny. Dlatego też obydwaj partnerzy podpisali 16 grudnia 1991 r. nową umowę zwaną konwencją o współpracy naukowo-technicznej. Podpisano też protokół intencyjny dotyczący współpracy długoterminowej dla zapewnienia zadowalających z punktu widzenia rentowności, wydajności i realiów rynku warunków wspólnej działalności.

Współpraca Gaz de France z polskim gazownictwem znalazła odbicie w projektach dotyczących różnych poziomów łańcucha gazowego. W dziedzinie poszukiwań i produkcji wykonano business plany w zakresie gazu węglowego (przy udziale spółki węglowej w Jastrzębiu i Charbonnages de France). Z kolei w dziedzinie magazynowania Gaz de France, poprzez swoją inżynieryjną filię Sofregaz, wykonała opracowania dla niedawno powstałych magazynów w Mogilnie i w Wierzchowicach. Nie zapomniano również o dystrybucji, czego przykładem jest wykonanie i zarządzanie małą siecią dystrybucji gazu dla miasta Zakopanego, w oparciu o opracowanie sporządzone przez Sofregaz.

Od lipca 1995 r. Gaz de France jest członkiem fundacji Ekogaz stawiajacą sobie za cel promocję gazu ziemnego w Polsce. Gaz de France współpracuje w tym samym duchu z innymi tej rangi firmami gazowniczymi, jak Ruhrgas czy British Gas.

Gaz de France rozwija też współpracę partnerską z wyspecjalizowanym w poszukiwaniu i eksploatacji podmorskich złóż ropy naftowej i gazu polskim przedsiębiorstwem Petrobaltic. W wyniku podpisanego w 1999 r. protokołu uzgodnień Gaz de France (poprzez niemiecką wyspecjalizowaną filię EEG), zdecydowały o wykorzystaniu obustronnych doświadczeń w celu ustalenia występowania i warunków potencjalnej eksploatacji zasobów gazu na Morzu Bałtyckim.

Przewidywane zwiększenie zużycia gazu w Polsce stworzy w ciągu najbliższych 10-15 lat nowe możliwości na rynku polskim. Gaz de France gotowy jest z nich skorzystać, czego dowodzi jego uczestnictwo w przetargu dotyczącym sprzedaży części udziałów w gdańskim ZecW. Wzrost zużycia gazu w Polsce będzie podobnie jak we Francji, związany z modernizacją istniejących sieci gazowych oraz ze stworzeniem nowych zaopatrujących miasta i zakłady przemysłowe, które jeszcze z gazu nie korzystają. Poprzez swoją filię – ZRUG Warszawa S.A. – Gaz de France dysponuje sprawnym narzędziem rozwijania i zarządzania sieciami dystrybucji gazu po to, by znaleźć się w obiecujących segmentach przyszłego rynku gazowniczego.