Gaz ziemny w kogeneracji

Energia XXVII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 141 (5914) 19 czerwca 2001 r.

Gaz ziemny w kogeneracji

Rozwojem kogeneracji i mikrokogeneracji zainteresowane są rządy wielu państw europejskich i samorządy terytorialne. Kogeneracja, szczególnie przy wykorzystaniu paliwa gazowego, nierzadko traktowana jest w sposób preferencyjny w stosunku do konwencjonalnych rozwiązań technicznych. Mikrokogeneracja wspomaga realizację planów zrównoważonego rozwoju regionów i państw w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, ograniczenia strat przesyłowych, ochrony środowiska (w szczególności eliminacji lokalnych i niskich emisji) oraz wprowadzenia konkurencyjności w zmonopolizowanych obszarach gospodarki energetycznej.

Skojarzona produkcja ciepła i energii elektrycznej (kogeneracja) realizowana jest w różnych układach technologicznych:

  • elektrociepłownia parowa z turbinami przeciwprężnymi, upustowo-przeciwprężnymi i upustowo-kondensacyjnymi,
  • elektrociepłownie z turbiną gazową i kotłem odzysknicowym,
  • elektrociepłownie kombinowane gazowo-parowe,
  • elektrociepłownie z silnikiem spalinowym.

Prognoza bilansu paliw i energii zawarta w „Założeniach polityki energetycznej Polski do 2020 roku” przewiduje rosnący udział skojarzonej produkcji ciepła i energii elektrycznej. Równolegle przewidywana jest zmiana struktury produkcji energii elektrycznej. Zmniejszy się udział elektrowni i elektrociepłowni kosztem wzrostu udziału rozproszonych źródeł, którymi przede wszystkim będą gazowe elektrociepłownie produkujące ciepło i energię elektryczną w skojarzeniu.

Takie ukierunkowanie rozwoju energetyki z pewnością spowoduje wzrost udziału gazu w przyszłym bilansie paliw i energii.

Prognoza zużycia gazu w elektrowniach i elektrociepłowniach systemowych zakłada wykorzystanie gazu od 3,1 mld m3 do 3,35 mld m3 w 2005 r., od 4,2 mld m3 do 6,5 mld m3 w 2010r. i od 6,5 mld m3 do 10,9 mld m3 w 2020 r.

Prognostyczne oceny przyszłego zużycia gazu w energetyce zarówno zawodowej, jak i w małej kogeneracji wynikają głównie z tego, że ten segment rynku gazu jest w początkowej fazie rozwoju. Według różnych źródeł ocenia się, że dojrzałość rynku gazu w energetyce nastąpi po 2010 r., osiągając apogeum ok. 2030 r.