Gazowy partner

Energia XXXVI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 216 (6596) 16 września 2003 r.

Gazowy partner

Wypowiedź Stanisława Szołkowskiego, prezesa Wielkopolskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu

Misją Wielkopolskiej Spółki Gazownictwa jest zaspokajanie energetycznych potrzeb społeczeństwa w sposób bezpieczny, ekologiczny i konkurencyjny cenowo przy efektywnym wykorzystaniu jej zasobów.

Celem działania spółki jest zaopatrywanie klientów w gaz, zgodnie z warunkami umów, rozbudowa jej systemu gazowniczego w sposób zmierzający do maksymalizacji wartości spółki oraz osiągnięcia pozycji lidera regionalnego rynku zaopatrzenia w energię.

Spółka na obszarze swojego działania może tworzyć i likwidować oddziały (zakłady pracy), przedstawicielstwa, zawiązywać spółki, przystępować do spółek oraz uczestniczyć w innych przedsięwzięciach z zachowaniem obowiązujących przepisów.

Teren działania spółki obejmuje województwa: wielkopolskie (ZG Poznań i ZG Kalisz), zachodniopomorskie (ZG Szczecin i ZG Koszalin), częściowo lubuskie (ZG Szczecin), częściowo dolnośląskie, (ZG Poznań), częściowo łódzkie (ZG Kalisz).

Wbrew powszechnej opinii, że gaz ziemny jest dostarczany do odbiorców przez jedną państwową firmę, na rynku krajowym istnieje szereg firm prywatnych zajmujących się dystrybucją paliw gazowych. W północno-zachodniej Polsce, na obszarze działania Wielkopolskiej Spółki Gazownictwa, działa obecnie aktywnie 7 firm posiadających koncesje na przesył i dystrybucję oraz koncesje na obrót, a także zatwierdzone przez Prezesa URE taryfy. W województwie lubuskim w części pokrywającej się z obszarem działania Wielkopolskiej Spółki Gazownictwa działa firma Media Odra Warta Sp. z o.o., w której udziałowcem jest EWE Polska Sp. z o.o. (99,9% udział kapitału niemieckiego EWE).

Przedmiotem działalności spółki jest między innymi:

  • wytwarzanie paliw gazowych i ich dystrybucja w systemie sieciowym, transport rurociągowy, sprzedaż hurtowa paliw stałych, ciekłych, gazowych oraz produktów pochodnych oraz sprzedaż detaliczna paliw – działalność podstawowa,
  • wytwarzanie, przesyłanie i dystrybucja energii elektrycznej,
  • produkcja i dystrybucja ciepła (pary wodnej i gorącej wody),
  • wykonywanie robót ogólnobudowlanych w zakresie przesyłowych, rozdzielczych i lokalnych obiektów liniowych oraz związanych z wznoszeniem budynków, wykonywanie instalacji gazowych,
  • działalność w zakresie projektowania budowlanego, urbanistycznego, technologicznego, działalność geodezyjna i kartograficzna, badania i analizy techniczne.

Zakres działalności spółki jest realizowany w sposób zapewniający bezpieczeństwo ludzi i mienia oraz ciągłość, jakość i bezpieczeństwo dostaw paliwa gazowego.

Dla realizacji celu i przedmiotu działalności spółka spełnia następujące zadania: dysponuje mocą i steruje ruchem sieci gazowych, wykonuje techniczną i handlową obsługę klientów, prowadzi rozliczenia z dostawcami gazu, prowadzi wszechstronną działalność marketingową, planuje rozwój przesyłu i dystrybucji gazu, realizuje zadania związane z budową i rozbudową sieci gazowych oraz przyłączaniem odbiorców do sieci gazowych, prowadzi eksploatację sieci gazowych, utrzymuje w należytym stanie mienie spółki, prowadzi działania na rzecz bezpieczeństwa pracy oraz ochrony środowiska naturalnego.

W sieci rozdzielczej administrowanej przez Wielkopolską Spółkę Gazownictwa na obszarze województwa lubuskiego w roku 2002 odnotowano następujące wyniki:

  • sprzedaż gazu ziemnego wysokometanowego GZ-50 (E): 72,6 mln m3/rok,
  • liczba odbiorców: 49,9 tys.,
  • długość sieci gazowej: 596 km.

Zachodzące obecnie procesy liberalizacji i restrukturyzacji krajowego gazownictwa powodują, że Spółka WSG stoi przed nowymi wyzwaniami, do których zaliczyć można odpowiedzialność za rozwój firmy i wzrost jej konkurencyjności, reorientacja świadomości pracowników, dostosowanie systemów do wymogów umożliwiających docelowo wdrożenie Europejskiej Dyrektywy Gazowej. Z jednej strony przedsiębiorstwo gazownicze działa na rynku regulowanym (regulator energetyczny – URE), a z drugiej strony poddany jest coraz ostrzejszej konkurencji zarówno przez powstające prywatne spółki dystrybucyjne, jak i inne nośniki energii: olej, gaz płynny, biopaliwa, itp.

W obecnej sytuacji gospodarczo-społecznej, przy tworzeniu się nowych konkurencyjnych przedsiębiorstw, zajmujących się dystrybucją gazu oraz istnieniu tańszych niż gaz ziemny i odnawialnych nośników energetycznych, PGNiG S.A. traci swoją monopolistyczną pozycję na rynku.

Rozwój branży gazowej zależeć będzie od wykorzystania gazu ziemnego do celów przemysłowych oraz grzewczych (układy skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej, wysoko sprawne procesy spalania gazu, obiegi gazowo-parowe), klimatyzacyjnych w oparciu o coraz bardziej zaawansowane nowoczesne urządzenia, np. ogniwa paliwowe.

Technologie te pozwalają na uzyskiwanie coraz wyższej sprawności układów energetycznych, oszczędności w zużyciu energii pierwotnej oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, a tym samym poprawę stanu środowiska naturalnego.

Wielkopolska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. w celu zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na paliwa gazowe przyjęła na następne lata (Plan Rozwoju 2003-2005) następującą strategię działania:

  • pozyskiwanie klientów, dla których już wybudowano przyłącze, a nie korzystają z gazu,
  • przekonywanie klientów, posiadających przyłącze i korzystających z gazu tylko do przygotowania posiłków lub/i podgrzewania wody użytkowej, aby stosowali gaz również do celów grzewczych,
  • pozyskiwanie klientów, których można podłączyć bezpośrednio do istniejącej sieci gazowej poprzez wybudowanie przyłącza,
  • pozyskiwanie klientów strategicznych, o dużym poborze gazu,
  • rozbudowa sieci gazowej w zgazyfikowanych miastach i terenach podmiejskich (sypialnie) o dynamicznej rozbudowie mieszkaniowej (indywidualnej i deweloperskiej),
  • doprowadzenie gazu do odbiorców znajdujących się w miejscowościach niezgazyfikowanych (w ograniczonym zakresie) przy spełnieniu warunków ekonomicznej efektywności,
  • współpraca z samorządami lokalnymi w zakresie gazyfikacji nowych terenów,
  • promowanie nowoczesnych, ekologicznych technologii i technik użytkowania paliw gazowych, np. kogeneracja, trigeneracja, wysoko sprawne urządzenia przemysłowe, silniki spalinowe zasilane gazem ziemnym,
  • dywersyfikacja produktu, tzn. sprzedaż odbiorcom, np. ciepła, prądu elektrycznego w urządzeniach energetycznych zasilanych gazem ziemnym będących własnością lub współwłasnością przedsiębiorstwa energetycznego,
  • stałe podwyższanie bezpieczeństwa dostaw gazu,
  • zakup i wykorzystanie gazu ze źródeł lokalnych,
  • prowadzenie odpowiedniej polityki cenowej i promocyjnej,
  • dbałość o klienta i budowanie partnerstwa,
  • stałe podnoszenie jakości obsługi.

Natomiast na terenach obecnie niezgazyfikowanych, tzw. białych plamach, proponuje się następującą strategię rozwoju:

  • przeprowadzanie analiz techniczno-ekonomicznych w celu wytypowania obszarów, które mimo niespełnienia obecnie kryteriów ekonomicznych, rokują największą szansę na pozyskanie perspektywicznego rozwoju (dotyczy to przede wszystkim aglomeracji miejskich),
  • zagospodarowanie wybranych obszarów własnymi środkami lub poprzez szukanie partnerów strategicznych, posiadających odpowiednie środki kapitałowe. Mogą to być:
  • gminy posiadające łatwiejszy dostęp do funduszy celowych i możliwości uzyskania umorzeń przy spłatach kredytu,
  • nowo tworzone lub istniejące spółki dystrybucyjne,
  • multimedialne przedsiębiorstwa.

Zgodnie z obowiązującym prawem energetycznym również gminy mogą być właścicielami dystrybucyjnych sieci gazowych na swoim terenie, przekazując je w użytkowanie zakładom gazowniczym posiadającym odpowiednie koncesje.

W związku z tym Wielkopolska Spółka Gazownictwa zainteresowana jest wszelkimi inicjatywami podejmowanymi przez gminy w zakresie rozwoju gazownictwa, deklarując wszechstronną pomoc organizacyjno-techniczną, operatorską oraz finansową przy spełnieniu warunków efektywności ekonomicznej.

Wielkopolska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o.
61-859 Poznań, ul. Grobla 15
tel. (061) 854-53-50, fax (061) 852-39-23
e-mail: [email protected]
www.wsgaz.pl