GISAP ENERGIA: w jedności siła

Energia XXVII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 141 (5914) 19 czerwca 2001 r.

Rozwiązanie Plaut Polska i Hanslik Laboratorium dla sektora energetycznego

GISAP ENERGIA: w jedności siła

Otoczenie biznesowe zakładów energetycznych i gazowniczych ulega istotnym zmianom, a w ciągu najbliższych lat zostanie przeobrażone w zupełnie nowy model gospodarczy.

Decydują o tym czynniki, które można w skrócie zebrać w następujące grupy.

Konkurencja: łatwy dostęp do rynku dla nowych firm oraz sąsiedztwo zakładów.

Regulacja: nowe prawo energetyczne oraz prowadzone procesy prywatyzacyjne, a co za tym idzie dostosowanie do potrzeb rynku, wzrost sprzedaży detalicznej, równy dostęp do producentów.

Globalizacja: działanie na rynku globalnym, giełdy energii.

Ewolucja klientów: wzrastająca świadomość klientów, konieczność dbałości o wysoką jakość i niezawodność, zróżnicowanie usług.

Technologia: konwergencja nośników.

Spowoduje to przejście od pozycji monopolisty do pozycji konkurencyjnego dostawcy energii i usług. Odbiorcy będą chcieli mieć, na przykład, kilka różnych punktów zasilania dostarczających energię przez całą dobę.

Działania firm doradczych i informatycznych mogą w znacznym stopniu ułatwić przejście w nowe środowisko biznesowe i są niewątpliwą szansą dla zakładów energetycznych. Usługi doradcze w zakresie usprawniania procesów gospodarczych dostępne na rynku pozwalają na przyjęcie metodyk ukierunkowanych na odchudzenie procesów, wzrost efektywności działania wewnątrz firmy. Rozwiązania informatyczne natomiast umożliwią szybki przepływ informacji, poprawią obsługę klienta i pozwolą nadążyć za zmianami w regulacjach prawnych.

Podsumowując można stwierdzić, że deregulacja zmusi zakłady do walki konkurencyjnej, a nowe koncepcje biznesowe i rozwiązania informatyczne pozwolą im wyjść z niej zwycięsko.

Koncepcja projektu GISAP ENERGIA bazuje na analizie szczegółowych wymagań, takich jak konieczność analizy środków trwałych, analizy działań i możliwości gospodarczych w celu zapewnienia zyskowności, zarządzania obsługą w celu maksymalnego wykorzystania urządzeń po najmniejszych kosztach, zarządzania przestrzennymi zasobami sieciowymi, zarządzania zmianami gospodarczymi w warunkach wzrastającej konkurencji, efektywnej obsługi i troski o klientów celem ich utrzymania i zapewnienia wzrostu.

GISAP ENERGIA to przede wszystkim nowy model biznesowy dla zakładów energetycznych w Polsce. Przed opracowaniem rozwiązania, firmy Plaut Polska i Hanslik Laboratorium prowadziły badania rynku oraz konsultacje wraz z wstępnym planowaniem u potencjalnych klientów, a następnie w wyniku weryfikacji założeń została przygotowana specjalizowana metodologia wdrożenia. Należy nadmienić, iż rozwiązanie GISAP ENERGIA jest oparte o system informatyczny SAP R/3 współpracujący ze zorientowaną geograficznie bazą danych o majątku sieciowym (Geographical Information System). GIS jest to system komputerowy przeznaczony do przetwarzania i analizy danych geograficznych. Dane te, to wszelkie parametry przestrzenne, w których ważna jest nie tylko wielkość zmiennej, ale także jej położenie w przestrzeni (najczęściej geograficznej).

Z punktu widzenia potrzeb zakładów energetycznych, dzięki rozwiązaniom w obrębie GIS można prowadzić inwentaryzację przestrzenną i opisową majątku (linie i stacje), poprzez przejęcie danych z innych systemów (paszporty, mapy branżowe), wykorzystać dane z administracji lokalnej i samorządowej, zapewnić standaryzację numerycznych źródeł danych (geodezja), utworzyć centralne słowniki i katalogi branżowe oraz miejskie (np. adresy).

GISAP ENERGIA już na poziomie aplikacji GIS wspomaga procesy utrzymania sieci i stacji, poprzez wsparcie kontroli stanu technicznego, badań i pomiarów, zarządzania procesami usuwania awarii, zarządzanie remontami oraz procesami obsługi klienta m.in. przyłączanie klienta do sieci, przygotowanie i zarządzanie uzgodnieniami terenowymi, opracowywanie Warunków Technicznych Przyłączenia, wspomaganie projektowania sieci.

Informacje zawarte w systemie GIS oraz powiązane z nimi informacje znajdujące się w systemie SAP R/3 stanowią wspólne repozytorium danych będących bazą do realizacji procesów biznesowych charakterystycznych dla branży energetycznej.

Do głównych procesów biznesowych odwzorowanych w środowisku systemu SAP R/3 należy zaliczyć: zintegrowane zarządzanie finansami od planowania i symulacji aż do rozliczeń końcowych, kontrolling, zarządzanie inwestycjami w ścisłej integracji z zarządzaniem majątkiem trwałym i gospodarką remontową przedsiębiorstwa, zarządzanie gospodarką materiałową i zaopatrzeniem, zarządzanie obiektami technicznymi, śledzenie stanu obiektów, organizacyjne i materiałowe przygotowanie i śledzenie działań eksploatacyjnych, kompleksowe zarządzanie billingiem i obsługą klienta. System SAP R/3 zapewnia ponadto dostęp do informacji w czasie rzeczywistym przez Internet/intranet.

Współdziałanie środowiska zintegrowanego systemu do zarządzania i systemu GIS nie jest w przypadku GISAP ENERGIA doraźną koalicją platform, lecz bazuje na głębokiej integracji struktur systemowych.

Wynikiem takiego podejścia jest uzyskanie możliwości uruchamiania poszczególnych transakcji jednego z systemów w środowisku systemu sąsiedniego, pozwala to na wizualizację danych SAP R/3 w GIS i GIS w SAP R/3, tworzenie obiektów SAP R/3 w GIS i odwrotnie, zarządzanie awariami, remontami, środkami trwałymi z wizualizacją w GIS, uzyskanie pełnego obrazu przedsiębiorstwa z wszystkimi aspektami zarządzania w jednej bazie danych GISAP, zarządzanie danymi przedsiębiorstwa z centralnego repozytorium danych GISAP, wizualizację analiz techniczno-ekonomicznych w GIS.

Idea połączenia tych dwóch środowisk przyczyni się do znacznej poprawy funkcjonowania polskich zakładów zajmujących się dystrybucją energii elektrycznej.

Wśród głównych korzyści wynikających z zastosowania rozwiązania GISAP ENERGIA należy wymienić: zapewnienie zdolności przedsiębiorstwa do utrzymania i poprawy pozycji rynkowej oraz do zmian w organizacji, obniżenie kosztów zarządzania przedsiębiorstwem, usprawnienie procesów eksploatacyjnych, remontowych i inwestycyjnych oraz redukcję kosztów remontów i inwestycji, zwiększenie zakresu dostępnych informacji operacyjnych oraz zwiększenie jakości informacji do podejmowania decyzji, integrację z systemem GIS, integrację z systemami SCADA, współpracę z systemami planowania i dyspozycji.

Zgodnie z założeniami, rozwiązanie GISAP ENERGIA może być wdrażane nie tylko w pojedynczym przedsiębiorstwie, ale także równocześnie w grupie współpracujących ze sobą firm. Realizacja wdrożenia w grupie firm została podzielona na dwie fazy główne (podejście takie stosujemy również dla innych branż sieciowych):

Pierwsza faza – przygotowanie szczegółowej koncepcji:

  • prezentacja zasad współpracy i poziomu spodziewanych kosztów projektu,
  • potwierdzenie uczestnictwa w projekcie ze strony firm – klientów, budowa struktury zespołów roboczych,
  • budowa koncepcji szczegółowej z udziałem konsultantów Plaut Polska oraz zespołów ze strony firm – klientów,
  • zatwierdzenie koncepcji dla grupy firm, określenie wytycznych indywidualizujących koncepcję dla poszczególnych firm w grupie.

Druga faza – wdrożenie systemu:

  • wybór firmy wiodącej w procesie wdrażania systemu,
  • wdrożenie rozwiązania pilotowego w firmie wiodącej,
  • przeniesienie rozwiązania na kolejne firmy zgodnie z harmonogramem zatwierdzonym przez grupę.

Docelowo grupa firm – klientów zbuduje i będzie eksploatować system informatyczny zarządzający procesami biznesowymi pomiędzy poszczególnymi firmami w grupie. W przyszłości grupa będzie graczem na rynkach elektronicznych (Marketplace).

 

W celu szczegółowego zapoznania się z rozwiązaniem GISAP ENERGIA prosimy o kontakt:
Jerzy Kopiec
Kierownik projektu GISAP ENERGIA
Plaut Polska
[email protected]
tel. 032 3300000