Globalizacja rynków energii

Energia XXV
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 296 (5766) 20 grudnia 2000 r.

Globalizacja rynków energii
E.ON Polska Sp. z o.o.

 

E.ON to nowa nazwa, ale długa historia. Powstała w czerwcu 2000 roku w rezultacie połączenia koncernów VEBA AG (100% właściciel PreussenElektra AG) i VIAG AG (właściciel firmy energetycznej – Bayernwerk AG), tworząc największą niepaństwową firmę energetyczną w Europie. E.ON Energie AG jest naturalnym efektem postępującej i nieodwracalnej globalizacji rynków energii.

Podwaliny pod działanie E.ON w naszym kraju stworzyła firma funkcjonująca na polskim rynku od 1999 roku – PreussenElektra Polska, od której E.ON Polska przejęła następujące działania:

 

  • budowa, nabywanie i zarządzanie obiektami i urządzeniami do wytwarzania energii elektrycznej,
  • przesyłanie i dystrybucja energii elektrycznej, gazu i ciepła,
  • zakup i sprzedaż energii elektrycznej, gazu i ciepła w Polsce,
  • handel energią elektryczną na terenie Estonii, Łotwy, Litwy, Białorusi, Rosji, Ukrainy, Czech, Słowacji, Węgier,
  • handel energią elektryczną z Niemcami.

Od momentu powstania firmy w 1999 roku spółką zarządzają Paweł Kuraszkiewicz oraz Heinz-Peter Schierenbeck. E.ON Polska w swojej działalności korzysta z ogromnego doświadczenia E.ON Energie AG, jednego z największych koncernów energetycznych w Niemczech, kraju z jednym z najbardziej zliberalizowanych rynków energii elektrycznej w Europie i świecie. Prezesem koncernu niemieckiego jest dr Hans-Dieter Harig – autor strategii rozpoczęcia inwestycji w Polsce.

Firma posiada koncesję na obrót energią elektryczną na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej oraz taryfę dla energii elektrycznej zatwierdzoną przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Umożliwia to w sposób formalnoprawny oferowanie swoich usług w zakresie dostaw energii elektrycznej dla klientów, którzy zgodnie z obowiązującymi przepisami uzyskali prawo do swobodnego wyboru swego dostawcy.

Obecnie jest jedną z nielicznych firm mogącą realizować w sposób rzeczywisty kontrakty kupna-sprzedaży energii elektrycznej.

Podstawową zasadą działania E.ON Polska jest dbanie o klienta, a udział w kreowaniu konkurencyjnego rynku energii ma temu służyć.

Według wyników badań przeprowadzonych we wrześniu br. przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A. wśród przedstawicieli największych firm energetycznych w Europie, typu: EDF, National Grid Group, Vattenfall, RWE, itd. panuje przekonanie, ze firmy chcące się rozwijać i funkcjonować na konkurencyjnym rynku energii powinny mieć możliwość uczestnictwa w giełdzie. E.ON posiada ogromne doświadczenie w prowadzeniu transakcji na giełdach energii w całej Europie i dąży do tego, aby aktywnie uczestniczyć w polskiej giełdzie.

Strategiczne cele E.ON Polska Sp. z o.o.:

 

  • handel energią elektryczną,
  • aktywne uczestnictwo w procesie prywatyzacji sektora energetycznego ze szczególnym uwzględnieniem podsektora dystrybucji,
  • oferowanie klientom kompleksowych usług związanych z gospodarowaniem mediami energetycznymi w ramach ERS (Energy Related Service),
  • nawiązywanie i utrzymywanie roboczych kontaktów zarówno z wytwórcami, jak i dystrybutorami energii elektrycznej w zakresie współpracy technicznej i handlowej,
  • ścisła współpraca z Operatorem Systemu Przesyłowego, szczególnie w zakresie poprawy połączeń pomiędzy Polską i Niemcami,
  • wdrożenie rozwiązań dla połączeń pomiędzy Polską i Rosją, Polską i Litwą, Białorusią i Ukrainą.

E.ON Polska nie ogranicza się tylko do handlu energią, lecz przede wszystkim współpracuje ze swoim klientem. Firma może przyjąć na siebie wszelkie sprawy związane z gospodarką energią elektryczną: od przejęcia kontaktów z energetyką zawodową przez przejęcie eksploatacji urządzeń energetycznych czy inwestycji polegających na budowie nowych lub rozbudowie istniejących urządzeń aż do outsourcingu służb energetycznych włącznie.

W najbliższych latach należy oczekiwać poważnego wzrostu konkurencyjnych rynków energii elektrycznej w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, a w szczególności w Polsce.

E.ON Polska proponuje wszystkim swoim klientom partnerstwo, rezultatem którego będzie skuteczne przejście przez ten, tak trudny dla sektora energetycznego, okres głębokich zmian.

Logo

E.ON Polska Sp. z o.o.
00-805 Warszawa, ul. Chmielna 85/87
tel. (022) 581-13-00, fax (022) 581-13-08
http://www.eon-polska.pl