Godło „Teraz Polska” dla gmin z „duszą”

Gminy z Godłem TERAZ POLSKA
Dodatek promocyjny do RZECZPOSPOLITEJ.
16 października 2008 r.

Wyróżniamy gminy przodujące pod względem gospodarności oraz atrakcyjności zarówno dla mieszkańców, jak i przedsiębiorców, gminy, które stworzyły coś wyjątkowego

Godło „Teraz Polska” dla gmin z „duszą”

Rozmowa z Krzysztofem Przybyłem,
prezesem Zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego rozstrzygnęła drugi konkurs dla gmin i ogłosiła jego III edycję. Czym Konkurs Fundacji różni się od rankingów samorządów ogłaszanych przez różne pisma i instytucje?

Godło „Teraz Polska” nadajemy za najwyższą jakość, a nie za zdobycie określonej liczby punktów w poszczególnych konkurencjach. My również bierzemy pod uwagę udział inwestycji w dochodach, wykorzystanie funduszy europejskich, środki na promocję czy zdobyte certyfikaty. Istotne jest to, że weryfikacja, którą przeprowadzamy, przebiega dwustopniowo. Na pierwszym etapie oceną zajmują się eksperci, którzy wyłaniają nominowane do Godła „Teraz Polska” jednostki spośród trzech kategorii gmin: wiejskich, miejsko-wiejskich i miejskich. Następnie laureatów wybiera Kapituła Konkursu, składająca się z osób reprezentujących różne środowiska: społeczne, naukowe, polityczne i gospodarcze. Każda z tych osób ocenia gminy wedle własnej miary, znajduje walory, które trudno przeliczyć na punkty. Taki sposób weryfikacji powoduje, że naszego konkursu nie można porównywać z żadnym innym.

Czy Kapituła miała problemy z wyłonieniem laureatów w drugiej edycji?

Laureaci II edycji konkursu
„Teraz Polska” dla gmin

  • Kosakowo
  • Kleszczów
  • Grodzisk Mazowiecki
  • Nowy Tomyśl
  • Sopot
  • Toruń n

Do startu w konkursie „Teraz Polska” przystępują tylko te jednostki, które znają swoją wartość. Mają świadomość, iż spełniają nasze kryteria. Nie mamy więc problemu z wyborem najlepszych. One, już na starcie, reprezentują wysoki poziom.

Czy to znaczy, iż nie było liderów „peletonu”, liczącego tym razem 72 gminy?

Nie było problemu z wyborem nominowanych gmin do Godła, ale już znacznie trudniej przyszło Kapitule wybrać laureatów spośród 3-5 „uciekających”, jeśli zastosujemy terminologię kolarską. Wśród nich znalazły się też gminy, które – można powiedzieć – „poprawiły wyniki” i wystartowały po raz drugi.

Na czym polega sukces laureatów?

Wiele gmin reprezentuje wysoki poziom, ponieważ zrealizowały inwestycje infrastrukturalne, nie czekając na środki unijne. Nie bały się zaciągać kredytów, emitować obligacji, nie obawiały się współpracy z lokalnymi społecznościami, dlatego znajdują się o kilka mil dalej w rozwoju niż pozostałe jednostki. Liderom pozostaje teraz, za pomocą środków unijnych, kontynuować rozwój. Gminy te „włączyły” także „zielone światło” dla przedsiębiorczości. Zdają sobie bowiem sprawę, że rozwój biznesu skutkuje ich własną zamożnością. Oczywiście w dalszym ciągu liczą się obiektywne czynniki zamożności w postaci dobrej lokalizacji czy tradycji przemysłowych, choć chciałbym przypomnieć, że w naszym konkursie doceniamy nie tylko zamożność, ale wiele niepoliczalnych czynników. Weźmy na przykład znaną z zamożności gminę Kleszczów, która nie została laureatem poprzedniej edycji Konkursu „Teraz Polska”, ponieważ uznano, iż w jej poczynaniach brakuje „duszy”. To się zmieniło. W ostatnim czasie Kleszczów postawił na przedsięwzięcia prosocjalne, które zyskały uznanie naszego jury.

Czy pozyskanie praw do Godła przez gminę stanowi motywację dla lokalnych przedsiębiorców, aby również wziąć udział w konkursie?

Działalność Fundacji jest nastawiona na promowanie gmin, produktów, usług. Jeśli przedsiębiorcy postrzegają pozytywnie wyróżnienie gminy, na której terenie działają, automatycznie zwiększa się ich zainteresowanie konkursem. Niektórzy laureaci zdobyli Godło razem ze swoimi gminami, w ostatniej edycji była to na przykład Spółdzielnia Mleczarska TOP-TOMYŚL z Nowego Tomyśla, produkująca serek smażony i jednocześnie sama gmina Nowy Tomyśl. Do tej pory wyłoniliśmy 392 laureatów, w tym 15 gmin.

Dziękuję za rozmowę.

MW

www.terazpolska.pl