Godło „Teraz Polska” w Tarnowie Podgórnym

Gminy z Godłem TERAZ POLSKA
Dodatek promocyjny do RZECZPOSPOLITEJ.
9 listopada 2007 r.

Godło „Teraz Polska” w Tarnowie Podgórnym

Rozmowa z Tadeuszem Czajką, wójtem gminy Tarnowo Podgórne

Tarnowo Podgórne należy do jednej z najbardziej rozpoznawanych gmin w Polsce. Nie tylko bogate i przedsiębiorcze, ale od lat służące za przykład, jak przyciągnąć inwestorów i włączyć ich do współpracy w dziedzinie infrastruktury komunalnej. Co zatem sprawiło, że samorząd gminy postanowił wzbogacić kolekcję nagród i wyróżnień o godło „Teraz Polska”?

Chcieliśmy sprawdzić, jak wypadniemy w konkursie „Teraz Polska”. Poza tym godło „Teraz Polska” stanowi najbardziej prestiżowy znak w Polsce. Jego zdobycie to dla nas wielkie wyróżnienie. Świadczy o przemianach, jakie się dokonały w gminie. Tarnowo Podgórne uchodziło na początku lat 90. XX wieku za zaplecze ogrodnicze dla Poznania. Mieszkało w nim dwanaście tysięcy osób. Dziś gmina liczy 19 tysięcy mieszkańców, z czego około 12 tysięcy jest czynnych zawodowo. Istniejące na terenie naszej gminy firmy wygenerowały około 14,5 tysiąca miejsc pracy. Ludzie dojeżdżają tu do pracy z Poznania i okolicznych gmin. Zamierzamy ułatwić im życie i zaproponować przeprowadzkę do Tarnowa. Dlatego przygotowujemy tereny pod budownictwo mieszkaniowe. Prowadzimy rozmowy z deweloperami, licząc iż zbudują osiedlową infrastrukturę.

Czy wymagania konkursu okazały się trudne do spełnienia?

Zwracano uwagę przede wszystkim na politykę inwestycyjną, dostęp do infrastruktury technicznej, sposób realizacji polityki społecznej, organizację i formę zarządzania urzędem, sprawność budżetową oraz promocję gminy. Uzyskaliśmy wysoką punktację, ponieważ nasze działania w tych dziedzinach rozwijamy od lat.

Czy wyróżnienie znakiem godła „Teraz Polska” zmieniło sytuację gminy?

Znak godła uwiarygodnił nas w oczach inwestorów i mieszkańców. Dowiedzieli się, że nasze sukcesy, a zatem również i lokalnej społeczności, zostały wysoko ocenione w porównaniu z innymi gminami. Zdobyliśmy też uznanie wśród innych gmin. Ale godło nas zobowiązuje i zmusza do konkurencji, ponieważ do I ligi należy wiele gmin. Dzięki niemu zamierzamy przyciągnąć do gminy, leżącej przy ważnym szlaku komunikacyjnym, nowych inwestorów i mieszkańców.

W jaki sposób gmina wykorzystuje znak godła?

Znak godła „Teraz Polska” umieściliśmy na naszej stronie internetowej, w folderze promocyjnym, na wizytówkach, proporczykach, filmie promocyjnym o gminie, spotach telewizyjnych, w prezentacjach przedstawianych podczas spotkań. Wkrótce pojawi się on na billboardach ustawionych przy wjeździe do gminy. Niestety, nie mamy ratusza, lecz skromny budynek urzędu gminy, toteż nie możemy się godłem pochwalić, wieszając jego znak na frontonie, tak jak zrobiła to Jelenia Góra, gdzie widoczny jest z dużej odległości. Ale mieszkańcy i klienci urzędu mogą obejrzeć statuetkę godła „Teraz Polska” w ekspozycji wszystkich wyróżnień gminy, znajdującej się w holu, tuż po wejściu do budynku urzędu.

Przez wiele lat konkurs „Teraz Polska” był przeznaczony wyłącznie dla przedsiębiorców. Czy w tak aktywnej gminie znaleźli się chętni do udziału w konkursie?

Wiele wskazuje na to, iż wkrótce może się pojawić w Tarnowie Podgórnym kolejny laureat. Zachęcone naszym sukcesem, lokalne firmy zainteresowały się konkursem. Zorganizowałem dla nich spotkanie z przedstawicielami Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego w świeżo oddanym młodzieży budynku gimnazjalnym. Sądzę, że niektóre firmy zdecydują się na udział. Ja namawiam je do tego.

Dziękuję za rozmowę.

Maria Weber

www.tarnowo-podgorne.pl