Gospodarka wodno-ściekowa w Raciborzu

Infrastruktura – Środowisko – Energia
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
23 czerwca 2009 r.

UE Raciborz

 

 

Projekt ten przyczynia się do zmniejszenia różnic społecznych
i gospodarczych pomiędzy obywatelami Unii Europejskiej.

Gospodarka wodno-ściekowa
w Raciborzu

Projekt „Gospodarka wodno-ściekowa w Raciborzu”, współfinansowany ze środków Funduszu Spójności, obejmuje realizację łącznie 11 kontraktów, w tym 5 na roboty budowlane. Na obecnym etapie prowadzone są roboty w ramach 2 kontraktów: modernizacji oczyszczalni ścieków oraz budowy sieci kanalizacji na terenie dzielnic dotychczas nie skanalizowanych. Planowany termin zakończenia obu kontraktów upływa w październiku 2009 r.

Projekt znajduje się w zaawansowanej fazie realizacji, przechodząc płynnie w fazę zakończenia. Zakończenie, w przypadku projektów z dziedziny gospodarki wodno-ściekowej, wiąże się przede wszystkim z koniecznością uzyskania tzw. efektu ekologicznego. Udokumentowanie uzyskania efektu często wymaga pozyskania wielu dokumentów, w tym decyzji administracyjnych, a także przeprowadzenia i analizy wyników badań.

Ze względu na skomplikowany, wielowymiarowy proces rozliczania i zamykania projektów, niezbędne jest właściwe zaplanowanie ostatniej fazy w sposób umożliwiający dotrzymanie warunków postawionych zarówno w umowach o dofinansowanie, jak i umowach finansowania z innych źródeł (w tym preferencyjnych pożyczek).

Dotychczasowe doświadczenia zdobyte w trakcie realizacji projektu w Raciborzu pozwoliły beneficjentowi na pozytywne przejście kontroli i audytów finansowych.

Głównym celem osób zarządzających było i jest wdrożenie takich procesów i procedur, które umożliwią na każdym etapie udokumentowanie ścieżki audytowej w zakresie rzeczowym i finansowym. Procesy i procedury podlegały w miarę zaawansowania modyfikacjom, uwzględniającym spostrzeżenia kolejnych kontroli przeprowadzanych w ramach projektu. Przyjęty system pozwala na sprawne przeprowadzenie działań kontrolnych.

Zaplanowanie działań zmierzających do zakończenia projektu obejmuje m.in. identyfikację i właściwe rozłożenie w czasie wszystkich elementów niezbędnych do zamknięcia kontraktów oraz umów finansowania. Powinno również obejmować sposób archiwizacji dokumentów i baz danych. Jest to podejście proaktywne, które zmniejszy ryzyko nieosiągnięcia rezultatów w zakładanym czasie oraz pozwoli na udostępnianie dokumentacji projektu do trzech lat od wpływu ostatnich środków z Funduszu Spójności na rachunek beneficjenta.

Projekt stanowi wartość dodaną dla organizacji, pozwalając na dostosowanie systemów zarządzania do wymagań zmieniającego się otoczenia zewnętrznego i poprawę efektywności działania również pozostałych komórek organizacyjnych.

 

Biuro Realizacji Projektu Funduszu Spójności
Urząd Miasta Racibórz
ul. Batorego 6, 47-400 Racibórz
www.raciborz.pl/programkanalizacji