Energia XXV
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 296 (5766) 20 grudnia 2000 r.
Inteligentne urządzenia do pomiaru energii elektrycznej
PAFAL S.A.
System NETPAF tworzy najtańszą w użytkowaniu zintegrowaną infrastrukturę komunikacyjną, umożliwiającą funkcjonowanie zasad konkurencyjnego rynku energii elektrycznej i innych mediów w sektorze drobnego odbioru. Przeznaczony jest do stosowania w opomiarowaniu odbiorców energii elektrycznej zasilanych z sieci niskiego napięcia, która jednocześnie wykorzystywana jest do dwukierunkowej komunikacji z licznikami.
System NETPAF oferuje następujące możliwości:
- automatyczne zdalne rozliczanie odbiorców w dowolnym czasie,
- bilansowanie energii,
- zdalne sterowanie taryfami,
- monitorowanie punktów pomiarowych,
- gromadzenie danych pomiarowych np. w celu budowy optymalnego modelu taryfowego,
- lokalizowanie miejsc nielegalnego poboru energii,
- eliminowanie trudności w dostępie do liczników,
- zdalne sterowanie odbiorami,
- realizowanie zdalnego systemu przedpłatowego,
- minimalizowanie opłat związanych z transmisją informacji,
- wykorzystywanie do rozliczeń innych mediów.
NETPAF posiada strukturę hierarchiczną w postaci rozproszonych baz danych tworzonych na poziomie odbiorcy energii elektrycznej przez moduły licznikowe, na poziomie stacji transformatorowych śn/nn przez koncentratory i na poziomie rejonów energetycznych przez oprogramowanie nadrzędne zainstalowane na komputerach centralnych. Zebrane dane pomiarowe na wszystkich poziomach hierarchii są synchronizowane czasem zegara satelitarnego, co umożliwia wykonywanie bilansów w przekrojach czasowych związanych z różnymi obszarami.
Strukturę systemu tworzą trzy podstawowe elementy:
- moduły NETPAF,
- koncentratory NETPAF,
- komputer centralny z programem nadrzędnym NETPAF.
Elementem systemu, który bezpośrednio nadzoruje punkty pomiarowe jest koncentrator NETPAF.
Koncentrator komunikuje się ze wszystkimi licznikami poprzez istniejącą sieć zasilającą we wszystkich trzech fazach. Komunikacja pomiędzy koncentratorem a komputerem centralnym odbywa się za pośrednictwem wbudowanego modemu telefonicznego lub zamiennie modemu radiowego GSM. Dialog lokalny z komputerem odbywa się poprzez złącze RS 232 lub wbudowaną kartę sieciową Ethernet.
Dane z koncentratora mogą być również odczytywane i przekazywane do systemu nadrzędnego za pośrednictwem karty chipowej. Przełączanie stref czasowych odbywa się wg swobodnie programowalnych rozkładów uwzględniających różne grupy taryfowe, sezony oraz dni robocze i świąteczne. Przełączanie stref czasowych może następować z minimalną rozdzielczością 0,5 godziny.
Trzecim elementem systemu jest oprogramowanie nadrzędne NETPAF zainstalowane w komputerze centralnym zlokalizowanym u dostawcy energii elektrycznej. Umożliwia zdalne zarządzanie sprzedażą energii elektrycznej dla odbiorców.
System NETPAF zdobył główną nagrodę na Targach Energii i Telekomunikacji ENERKOM 2000 we Wrocławiu w Konkursie o Laur Białego Tygrysa w dziedzinie nowatorskich wyrobów i technologii.
58-100 Świdnica, ul. Łukasińskiego 26-28
tel. (074) 852-74-24, fax (074) 852-76-33
e-mail: [email protected]
http://www.pafal.com.pl
- Informacje o firmie PAFAL S.A.