Inwestujemy w rozwój polskiej e-gospodarki

Jakość – Normalizacja – Certyfikacja
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
14 czerwca 2011 r.

Inwestujemy w rozwój
polskiej e-gospodarki

Kazimierz Małecki, prezes Zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A.

Małecki

Po stworzeniu od podstaw jednego z najnowocześniejszych systemów rozliczeniowych w Europie, Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. chce wprowadzić system płatności natychmiastowych oraz kompleksową ofertę w zakresie obsługi faktur. Nowe rozwiązania mają z jednej strony wesprzeć działania banków związane z rozszerzaniem zakresu świadczonych usług, z drugiej – popularyzować elektroniczny obieg pieniądza.

20 lat temu, gdy z inicjatywy Związku Banków Polskich powstała KIR S.A. i gdy Polacy uczyli się funkcjonować w nowej, wolnorynkowej rzeczywistości, nikt nie przypuszczał, że w krótkim czasie staniemy się jednym z nielicznych państw europejskich o dodatnim PKB. Dziś nie zdajemy sobie sprawy, że wielka w tym zasługa m.in. systemu rozliczeniowego, który stał się fundamentem bankowości komercyjnej.

– W 1994 r. wprowadziliśmy rozliczenia elektroniczne oraz e-podpis, co wówczas, w dobie wszechobecnego papieru, mogło wydawać się abstrakcją. Dzięki temu zapewniliśmy szybką, sprawną, bezpieczną i niezawodną realizację płatności pomiędzy bankami – mówi Kazimierz Małecki, prezes Zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A.

Usługi wspierające płatności

Od początku funkcjonowania KIR S.A. wychodziła naprzeciw oczekiwaniom rynku, a niejednokrotnie wręcz je wyprzedzając. Dziś, choć działalność rozliczeniowa niezmiennie pozostaje dla Izby priorytetem, nadszedł czas na intensyfikację działań związanych z rozwojem usług wspierających płatności.

– W ciągu dwóch dekad, które upłynęły od powołania KIR S.A., rynek zmienił się diametralnie. Obecnie wyzwaniem dla gospodarki jest zastąpienie drogiej gotówki jej elektronicznym substytutem. Z kolei z punktu widzenia banków bardzo istotne jest wprowadzenie takich usług, które wpłyną na zwiększenie lojalności klientów. Chcemy więc wprowadzać rozwiązania, które ten cel pozwolą zrealizować – wyjaśnia K. Małecki.

Zgodnie ze Strategią rozwoju KIR S.A. na lata 2011-2013, Izba chce położyć nacisk na rozwój usług wspierających płatności. Nie jest to pomysł nowy – już od pewnego czasu takie usługi Izba rozwija. Jedną z nich jest PayByNet – system bezpośrednich i gwarantowanych płatności internetowych wykorzystywanych na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP) oraz w handlu elektronicznym. Obecnie do systemu PayByNet, poprzez ePUAP, podłączonych jest już ponad 70 jednostek administracji publicznej, a w segmencie
e-commerce system został wdrożony w ponad 200 sklepach. Dobrą prognozą dla dalszego rozwoju PayByNet jest rosnące zainteresowanie tą usługą jednostek administracji rządowej i samorządowej, spółek z obszaru e-commerce oraz banków.

W ramach rozszerzania zakresu usług wspierających płatności, Izba wprowadziła na rynek również usługę BILIX – pierwszą na polskim rynku usługę typu EBPP (elektronicznej prezentacji i płatności rachunków), konsolidującą rachunki i faktury od wielu dostawców masowych usług i prezentującą je w kanałach bankowości elektronicznej, wraz z możliwością zapłaty jednym kliknięciem. Obecnie z BILIX-a może korzystać już 85% użytkowników bankowości elektronicznej w Polsce, wkrótce planowane jest wdrożenie pilotażowe systemu w dużych firmach telekomunikacyjnych, które dołączą do dwóch spółek PGE, ITI Neovision, Link4 oraz Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Kompleksowa oferta w zakresie obsługi faktur

KIR S.A. chce pójść jeszcze krok dalej. Zgodnie ze strategicznymi założeniami, BILIX ma stać się punktem wyjścia do stworzenia kompleksowej oferty w zakresie obsługi faktur, obejmującej także segment przedsiębiorstw. Po wdrożeniu systemu w największych bankach w Polsce, Izba będzie koncentrować się na pozyskaniu do systemu kolejnych wystawców faktur. Wdrożenie BILIX-a w kolejnych firmach świadczących usługi masowe, z pewnością przyczyni się do szerszego wykorzystania produktów bankowych przez klientów i do wzrostu poziomu wykorzystania przez nich kanałów samoobsługowych.

– Banki już od dawna interesują się świadczeniem usług związanych z e-fakturą, o czym świadczy choćby fakt, że większość z nich przystąpiła do systemu BILIX. My chcemy zintegrować proces obsługi faktur z procesem płatności w ramach sektora bankowego. Będziemy też dążyć do połączenia nowego rozwiązania z innymi systemami pośredniczącymi w wymianie faktur elektronicznych w kraju i za granicą – przekonuje K. Małecki.

Polska znajduje się w przededniu masowej migracji do faktur elektronicznych. W Europie średnio 28% przedsiębiorców korzysta z e-faktur, a od liderów dzieli nas ogromna przepaść. Ten przełom musi w końcu nastąpić. Izba chce więc zbudować centrum przetwarzania faktur, do którego dostęp będzie możliwy za pośrednictwem wielu różnych kanałów: bankowości elektronicznej, strony WWW czy systemów finansowo-księgowych. Firma – masowy wystawca rachunków i faktur – będzie mogła zlecić na zewnątrz cały proces obsługi faktur – począwszy od jej wystawienia, poprzez wysyłkę do klienta, przetworzenie na postać elektroniczną i archiwizację, zgodnie z wymogami prawnymi i skarbowymi. Integralność i autentyczność faktur będzie bowiem zapewniona dzięki zastosowaniu e-podpisu.

– W praktyce chcemy połączyć kilka produktów oferowanych już przez Izbę: e-podpis, eArchiwum oraz BILIX i zaoferować klientom kompleksową ofertę obsługi faktur. Średnim i dużym firmom, wystawiającym powyżej 2 tysięcy dokumentów rozliczeniowych miesięcznie, będziemy oferować rozwiązania dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Małym firmom, a także klientom detalicznym będziemy oferować w tym zakresie usługi wystandaryzowane – wyjaśnia K. Małecki.

Płatności natychmiastowe

Od początku funkcjonowania Izby działalność rozliczeniowa była i także jest obecnie strategicznym priorytetem Izby. Zgodnie ze strategią działania na lata 2011-2013, Izba rozpoczęła realizację projektu o fundamentalnym dla banków i gospodarki znaczeniu, czyli projektu uruchomienia systemu płatności natychmiastowych w schemacie real-time, z szybką wymianą transakcji skutkującą natychmiastowym obciążaniem rachunku bankowego klienta w banku nadawcy i uznaniem rachunku bankowego klienta w banku odbiorcy. System płatności natychmiastowych, umożliwiający realizację przelewów w czasie rzeczywistym, ma być wdrożony pilotażowo na przełomie 2011 i 2012 roku. Izba będzie pełnić w tym systemie zarówno funkcję rozliczeniową, jak i rozrachunkową, dzięki czemu płatności realizowane będą przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. System będzie obsługiwać wyłącznie rozliczenia pomiędzy bankami, będącymi bezpośrednimi uczestnikami systemu. Realizowane zlecenia będą miały limit kwotowy pojedynczej płatności, ustalany w porozumieniu z uczestnikami systemu czyli z bankami.

To nie koniec intensywnych prac w obszarze działalności rozliczeniowej Izby. Rozpoczęliśmy również działania związane z implementacją standardów SEPA do rozliczeń krajowych w złotych. Wraz z akcesją Polski do strefy euro, rozwiązanie to zapewni polskiemu sektorowi bankowemu bezproblemowe przejście z rozliczeń w polskich złotych na rozliczenia w euro.

Kolejne ogniwo w komunikacji z bankami

To jednak nie wszystkie zmiany w ofercie produktowej Izby. W kwietniu br. KIR S.A. uruchomiła kolejny moduł w systemie OGNIVO. Do tej pory OGNIVO służyło do elektronicznej wymiany informacji związanych z rozliczeniami pomiędzy bankami, Pocztą Polską oraz ZUS. W kwietniu br. do grona użytkowników systemu dołączyli także komornicy sądowi, którzy poprzez system OGNIVO będą mogli szybciej uzyskać od banków informacje na temat rachunków bankowych posiadanych przez dłużników.

– Staramy się wyprzedzać oczekiwania rynku. 20 lat temu nikt nie przypuszczał, że polski system rozliczeniowy będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie. Głęboko wierzę w to, że podejmowane obecnie działania będą z perspektywy czasu oceniane równie pozytywnie – podsumowuje K. Małecki.

KIR wykres

Od początku funkcjonowania Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA), KIR S.A. jest jego aktywnym uczestnikiem. Dzięki dostosowaniu systemu EuroELIXIR do obsługi instrumentu SEPA Credit Transfer (SCT), Izba umożliwia bankom z polskiego obszaru płatniczego stosowanie paneuropejskich instrumentów płatniczych. Obecnie podjęte zostały prace nad implementacją standardów SEPA do systemu rozliczeń krajowych w złotych.

Rozpoczęty został również proces uruchamiania alternatywnej względem systemu STEP2 możliwości bezpośredniej wymiany płatności transgranicznych pomiędzy izbami rozliczeniowymi działającymi w ramach Stowarzyszenia Europejskich Izb Rozliczeniowych (EACHA). W efekcie podjętych działań w listopadzie 2010 roku uruchomiona została bezpośrednia wymiana międzysystemowych płatności SCT pomiędzy KIR S.A. a izbą rozliczeniową Equens SE. W kwietniu br. rozpoczęliśmy bezpośrednią wymianę międzysystemowych płatności SCT z brytyjską izbą rozliczeniową VocaLink. Prowadzone są także rozmowy z kolejnymi izbami stowarzyszonymi w EACHA. Podjęte działania pozwalają na dalsze rozszerzanie oferty usług rozliczeniowych kierowanych do banków w Polsce, a rozbudowa sieci połączeń – na umacnianie pozycji KIR S.A. na rynku europejskim. n

www.kir.com.pl

 

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich

O Nagrodzie Gospodarczej Prezydenta RP

To bardzo ważne dla polskich przedsiębiorców, że głowa państwa docenia znaczenie przedsiębiorczości dla rozwoju Polski, ale też dlatego, że poprzez wskazanie preferowanych osiągnięć prezydent podkreśla znaczenie tych dziedzin naszej aktywności, które mogą decydować o pomyślności Polaków. Fakt, że oceny wniosków dokonuje grono wybitnych przedstawicieli nauki, gospodarki i profesjonalnych środków komunikacji ,czyni nagrodę prezydenta wyróżnieniem o szczególnym znaczeniu.

O wnioskach zgłoszonych przez ZBP

Zarząd ZBP postanowił w tym roku zgłosić trzy kandydatury do Nagrody Prezydenta. Wybór kandydatów nie był łatwy bowiem polskie banki osiągają dobre wyniki. Banki przez kryzys przechodzą w dobrym stylu, ciągle jednocześnie służąc klientom i całej gospodarce. Jest to sfera gospodarki, która należy do najbardziej zaawansowanych technologicznie działów polskiej przedsiębiorczości. Wszystkie banki starają się dzielić owocami swojej pracy, wspierając kulturę, sport, edukację, badania naukowe, ochronę zdrowia czy opiekę społeczną.

O Krajowej Izbie Rozliczeniowej S.A.

Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. jest szczególnym przykładem sukcesu polskich przemian gospodarczych. To przedsiębiorstwo, które jest emanacją solidnej współpracy banków-przedsiębiorstw finansowych, Narodowego Banku Polskiego, ale też milionów osób i firm codziennie wykorzystujących nowoczesną technologię w celu dokonywania rozliczeń finansowych.

Niewiele osób wie o tym, że to KIR S.A. w Polsce była jedną z pierwszych instytucji, która w swojej działalności wykorzystała protokół internetowy na skalę produkcyjną.

Dzięki działaniu automatycznej izby rozliczeniowej, jednej z najnowocześniejszej w świecie, płatności są terminowe, tanie i bezpieczne. Wszyscy na działaniu KIR S.A. korzystamy. Są to wymierne korzyści, które można szacować w miliardach oszczędności każdego roku. Szybki, bezpieczny, elektroniczny system płatniczy umożliwia istotne przyspieszanie obrotu gospodarczego, obniżanie kosztów transakcyjnych i w konsekwencji zwiększanie produktywności w gospodarce.

Działanie KIR S.A. obejmuje też promocję gospodarki elektronicznej w naszym kraju, wdrażanie podpisu elektronicznego, standardów wymiany danych oraz całej gamy usług i produktów dla biznesu oraz administracji. n