Inwestycje na świecie

Energia XXX
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 66 (6132) 19 marca 2002 r.

Inwestycje na świecie

Europa, Afryka i Bliski Wschód

Chorzów, Polska

PSEG Global rozpoczął budowę elektrociepłowni Chorzów o mocy 220 MWe i 500 MWt, zlokalizowanej na Górnym Śląsku. Elektrociepłownia będzie wykorzystywać nowoczesną technologię czystego spalania i zastąpi istniejącą elektrociepłownię, co w znaczącym stopniu poprawi stan Środowiska w jednym z najbardziej zanieczyszczonych regionów Polski. Elektrociepłownia produkuje energię cieplną i elektryczną przy wykorzystaniu węgla wydobywanego w regionie, sprzedawaną na podstawie długoterminowych umów. W ramach części projektu PSEG Global nabył istniejącą instalację produkcyjną o mocy 100 MW, która będzie wykorzystywana do momentu wejścia do eksploatacji nowego obiektu, co nastąpi w roku 2003.

Rades, Tunezja

W maju 1997 roku, po przeprowadzeniu rygorystycznego postępowania przetargowego, oferta konsorcjum prowadzonego przez PSEG Global została wybrana do realizacji pierwszego w historii Tunezji niezależnego projektu w dziedzinie energetyki. W sierpniu 1999 roku firma doszła do porozumienia finansowego w sprawie realizacji obiektu energetycznego opalanego gazem, pracującego w cyklu kombinowanym i zlokalizowanego w Rades. Obiekt ten został przekazany do eksploatacji pod koniec 2001 roku.

Ameryka Środkowa i Południowa

Central Termica San Nicolás, Argentyna

W roku 1993 PSEG Global nabył swój pierwszy międzynarodowy element majątku trwałego, Central Termica San Nicolás (CTSN), w Argentynie. Pięć wielopaliwowych bloków energetycznych produkuje 650 MW energii elektrycznej, co stanowi w przybliżeniu osiem procent całej puli energii elektrycznej zużywanej w tym państwie. Osiemdziesiąt osiem procent udziałów w CTSN utrzymuje Inversora de San Nicolás, S.A., wspólnik PSEG Global i Korporacji AES. Pozostałe dwanaście procent udziałów znajduje się w posiadaniu rządu Argentyny. CTSN jest trzecią co do wielkości elektrociepłownią w Argentynie oraz – jako jedyna elektrociepłownia wielopaliwowa w kraju – ma możliwość pracy z wykorzystaniem gazu ziemnego, oleju opałowego lub węgla.

Chilquinta Energia, Ameryka Łacińska

W czerwcu 1999 roku PSEG Global oraz Sempra Energy International nabyły 90% udziałów tej spółki energetycznej o zdywersyfikowanym portfelu udziałów. W styczniu 2000 roku PSEG Global i Sempra Energy wspólnie nabyły dalsze 9,75% udziałów, zwiększając w ten sposób ich udział całkowity do 99,98%. Chilquinta jest spółką dystrybucyjną energii elektrycznej, z siedzibą w Valparaiso w Chile, składającą się z licznych holdingów energetycznych, włącznie ze spółką dystrybucji gazu w Chile. Spółka działa na podstawie bezterminowej koncesji bez prawa wyłączności w Regionie V Chile, obsługując około 450 000 klientów.

EDEERSA, Argentyna

W grudniu 2000 roku, PSEG Global zawarła porozumienie o nabyciu 90 procent udziałów w Empresa Distribuidora de Electricidad de Entre Rios S.A. (EDEERSA), głównym dystrybutorze energii elektrycznej w prowincji Entre Rios w Argentynie. EDEERSA dostarcza energię elektryczną do ponad 230 000 klientów w prowincji zamieszkanej przez około 1,1 miliona ludności.

EDEN/EDES/EDELAP, Argentyna

PSEG Global i AES posiadają i kierują działalnością trzech spółek dystrybucyjnych w Argentynie. Empresa Distribuidora de Energia Norte S.A. (EDEN) ma siedzibę w San Nicolás i obsługuje północną część prowincji. Empresa Distribuidora de Energia Sur S.A. (EDES) ma siedzibę w Bahia Blanca i obsługuje południową część prowincji. Empresa Distribuidora La Plata S.A. (EDELAP) obsługuje północno-wschodni region prowincji, a w tym jej stolicę La Plata. Spółki obsługują łącznie obszar o powierzchni 73 000 mil kwadratowych, co stanowi około 1,5 powierzchni stanu Nowy Jork i dostarczają energię do 700 000 klientów.

Luz del Sur, Peru

W ramach zakupu Chilquinta Energia PSEG Global i Sempra zakupiły również udział w Luz del Sur, spółce zajmującej się dystrybucją energii elektrycznej w Peru. Luz del Sur działa na podstawie wyłącznej i bezterminowej koncesji w południowej części miasta Lima oraz na obszarze położonym bezpośrednio na południe od miasta, wzdłuż wybrzeża i obsługuje w przybliżeniu 690 000 klientów. Luz del Sur jest pierwszym peruwiańskim przedsiębiorstwem użyteczności publicznej, które otrzymało certyfikat jakości ISO 9002 dla usług świadczonych w zakresie instalowania, konserwacji i wymiany liczników energii elektrycznej.

Parana, Argentyna

W czerwcu 1999 roku firma osiągnęła porozumienie finansowe dotyczące budowy nowego obiektu elektroenergetycznego o mocy 830 MW, opalanego gazem i pracującego w cyklu kombinowanym, zlokalizowanego w San Nicolas w Argentynie. Ten nowy obiekt budowany jest w pobliżu istniejącej elektrociepłowni Central Termica San Nicolás (CTSN) o mocy 650 MW, która jest również własnością PSEG Global i jej partnera. Budowę rozpoczęto w lipcu 1999, a zakończono we wrześniu 2001 roku. Obiekt pracuje jako elektrownia obciążenia podstawowego sprzedająca energię elektryczną bezpośrednio na Rynek Hurtowy Energii Elektrycznej w Argentynie.

Rio Grande Energia (RGE), Brazylia

PSEG Global, VBC Energia S.A. i grupa inwestycyjna prowadzona przez PREVI posiadają i kierują działalnością jednej z dwóch spółek dystrybucyjnych sprywatyzowanych przez Companhia Estadual de Energia Eletrica (CEEE) z siedzibą w południowej Brazylii. Konsorcjum uzyskało 30-letnią, odnawialną koncesję na posiadanie i kierowanie działalnością Companhia Norte-Nordeste de Distribuicao de Energía Eletrica, zwaną obecnie Rio Grande Energía, udzieloną przez stan Rio Grande do Sul, o powierzchni zbliżonej do powierzchni Włoch i o najwyższym dochodzie w Brazylii. Obszar koncesji RGE wynosi 37 000 mil kwadratowych (co stanowi 32% powierzchni stanu) i znajduje się w północno-wschodnim regionie Rio Grande do Sul. Na obszarze tym energia elektryczna dostarczana jest do około 960 000 klientów.

Turbogeneradores de Venezuela, Wenezuela

Drugim elementem międzynarodowego majątku trwałego PSEG Global było 50% udziałów w Turbogeneradores de Venezuela, C.A. (TGV). TGV jest pierwszym przedsiębiorstwem energetycznym założonym w Wenezueli. Manufacturas de Papel, C.A. (MANPA), wenezuelski producent papieru, posiada pozostałe 50% udziałów. Aktualnie TGV i MANPA są właścicielem elektrowni opalanej gazem, o mocy 40 MW, zlokalizowanej w Maracay, która dostarcza energię dla istniejących przedsiębiorstw produkcji papieru należących do MANPA.

Turboven, Wenezuela

W kwietniu 1999 roku PSEG Global i Corporación Industrial de Energia (CIE) stworzyły wspólne przedsiębiorstwo, Turboven, które planuje wybudowanie i eksploatację do 200 MW mocy zainstalowanej. Obiekt elektroenergetyczny przedsiębiorstwa Turboven z turbiną gazową o mocy 60 MW, zlokalizowany w Maracay oraz należący do tego samego przedsiębiorstwa obiekt o mocy 60 MW zlokalizowany w Cagua weszły do eksploatacji handlowej pod koniec 2001 roku.

Chiny i Tajwan

Jingyuan, Chiny

W maju 1994 roku parafowano orientacyjne porozumienie dotyczące budowy, posiadania i prowadzenia ruchu elektrowni o mocy 600 MW, składającego się z dwóch bloków o mocy 300 MW każdy, opalanych węglem i zlokalizowanych w prowincji Gansu. Porozumienie to doprowadziło do wydania przez Państwową Komisję Planowania pierwszego zezwolenia na realizację dużego wspólnego chińsko-amerykańskiego projektu elektroenergetycznego w Chinach. Jest on własnością partnerów wspólnego przedsięwzięcia, wśród których są Meiya Power Company, State Development Investment Corporation (SDIC), Gansu Electric Power Corporation i Gansu Electric Power Construction Investment and Development Company. Obiekt jest eksploatowany od 1997 roku i stanowi kluczowy element systemu produkcji energii elektrycznej dla północno-zachodniej sieci elektroenergetycznej. Dostarcza on około 20% energii produkowanej z paliw kopalnych w Gansu.

Jinqiao, Chiny

W lutym 1995 roku podpisano drugi chiński kontrakt w ramach wspólnego przedsięwzięcia chińsko-amerykańskiego. Celem kontraktu było utworzenie the Meiya Jinqiao Energy Company Ltd. Nowa firma, przedsiębiorstwo zależne od Meiya Power Company, zabezpiecza scentralizowany system dostawy pary, gorącej wody i chłodzenia dla wszystkich użytkowników przemysłowych i handlowych zlokalizowanych w Jinqiao Export Processing Zone w Pudong New Development Areas w Szanghaju.

Tongzhou, Chiny

W czerwcu 1997 roku Meiya Power Company zawarła porozumienie o wspólnym przedsięwzięciu z Tongzhou Energy Company, co otworzyło drogę do budowy pracującej w skojarzeniu elektrociepłowni opalanej węglem o mocy 2×15 MW zlokalizowanej w mieście Tongzhou, w prowincji Jiangsu, w ChRL. Obiekt wszedł do eksploatacji handlowej w 1999 roku.

Zuojiang, Chiny

Projekt Zuojiang to hydroelektrownia o mocy 72 MW zlokalizowana na rzece Zuojiang w prowincji Guangxi. Zuojiang jest pierwszym projektem Meiya Power Company realizowanym przy zastosowaniu technologii wykorzystujących zasoby odnawialne. Obiekt ten jest eksploatowany od 2000 roku i stanowi pierwszą inwestycję chińsko-zagraniczną w dziedzinie hydroenergetyki, która uzyskała aprobatę rządu Chin.

Shanghai, Chiny

Shanghai BFG to elektrownia o mocy 50 MW zlokalizowana w Hucie Żelaza i Stali nr 1 Wei-Gang w Szanghaju. Elektrownia ta wykorzystuje do produkcji energii elektrycznej gazy odpadowe z wielkiego pieca wytwarzane w stalowni. Energia ta jest następnie sprzedawana z powrotem do stalowni. Obiekt jest eksploatowany od 2000 roku i znacznie przyczynił się do ochrony środowiska.

Nantong, Chiny

Zakupiony w 1999 roku obiekt Nantong jest zlokalizowany w the Nantong Economic and Technological Development Zone, położonej około 15 mil od obiektu Tongzhou Meiya Power Co. w Jiangsu. Pracujący w skojarzeniu obiekt o mocy 24 MW jest opalany węglem i w jego skład wchodzi sieć rurociągów o łącznej długości 4 kilometrów. Instalacja, oddana do eksploatacji handlowej w 2000 roku, jest jedną z najnowocześniejszych elektrociepłowni tej mocy w Chinach.

Fushi, Chiny

Fushi to hydroelektrownia o mocy 3 x 18 MW projektu Brownfield zlokalizowana na rzece Rongjiang w Guangxi. Obiekt wszedł do eksploatacji w drugim kwartale 2001 roku.

Indie i Oman

PPN, Indie

PSEG Global buduje obiekt o mocy 330 MW pracujący w cyklu kombinowanym w nadmorskim mieście Pillai Perumalnallur (PPN) w Tamil Nadu w Indiach. Jest to pierwszy elektroenergetyczny projekt międzynarodowy realizowany w Indiach, w przypadku którego porozumienie finansowe zostało zawarte bez gwarancji rządu Indii. Przewiduje się, że PPN wszedł do eksploatacji handlowej w kwietniu 2001 roku. Obiekt pracuje na ciężkiej benzynie, a po zakończeniu prac nad budową odwiertów gazowych w złożu podmorskim, przejdzie na opalanie mieszaniną benzyny ciężkiej i gazu ziemnego.

Tanir Bavi, Indie

PSEG Global zbudowało obiekt o mocy 220 MW w pobliżu Tanir Bavi, Mangalore w stanie Karnataka w Indiach. Jest to hydroelektrownia montowana na barkach, wprowadzona do eksploatacji w czerwcu 2001 roku. Energia elektryczna produkowana w tym obiekcie przyczyni asię do spełnienia wymagań dotyczących projektowanych indyjskich zdolności produkcyjnych. n


PSEG Polska Sp. z o.o.

Warszawskie Centrum Finansowe
19. piętro, ul. Emilii Plater 53, 00-113 Warszawa
tel. +48 (22) 520 66 80, fax +48 (22) 520 66 82