IPPC: Nie chcesz się spóźnić? Przeczytaj broszurę!

Ochrona Środowiska XVI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 60 (6440) 12 marca 2003 r.

IPPC: Nie chcesz się spóźnić? Przeczytaj broszurę!

Czas ucieka. Czy polscy menedżerowie zdążą z pozwoleniami zintegrowanymi? Na pewno przydadzą się materiały pomocnicze dla przedsiębiorców i urzędników państwowych i samorządowych zamieszczone na stronach internetowych oraz konferencje tematyczne.

Działający w Polsce od dwóch lat duńsko-polski projekt IPPC przygotuje do końca kwietnia trzy kluczowe dokumenty dotyczące pozwoleń zintegrowanych. Dokumenty te, zatwierdzone przez Ministerstwo Środowiska, zostaną opublikowane w formie broszur i rozpowszechnione bezpłatnie.

Broszury pomogą urzędnikom państwowym i samorządowym oraz przedsiębiorcom w pracy nad pozwoleniami zintegrowanymi. Wbrew pozorom firmy mają już niewiele czasu: wszystkie przedsiębiorstwa, dla których wymagane jest pozwolenie zintegrowane, muszą zakończyć skomplikowaną i długotrwałą procedurę przed końcem roku.

Pierwsza broszura informacyjna, „Wprowadzanie IPPC w Polsce” jest ogólnym wstępem do tematu. Można się z niego dowiedzieć, które instalacje wymagają pozwolenia zintegrowanego, co powinien zawierać wniosek, jak wygląda procedura udzielania pozwolenia i na czym polega jego weryfikacja. Druga, „Wytyczne do sporządzenia wniosku o wydanie pozwolenia zintegrowanego” zawiera szczegółowe informacje, włącznie z zalecanym wzorem wniosku dla przedsiębiorstw, które muszą go złożyć. Trzecia broszura, „Procedury udzielania pozwoleń zintegrowanych”, opisuje szczegóły procedury udzielania pozwolenia zintegrowanego, w tym udział opinii publicznej.

Broszury zostaną omówione na pięciu konferencjach w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi i Poznaniu. Konferencje odbędą się jeszcze przed wakacjami. Przedstawiciele Ministerstwa Środowiska i członkowie projektu przybliżą zagadnienia IPPC i będą udzielać odpowiedzi na pytania uczestników – przedstawicieli urzędów wojewódzkich, powiatowych i inspektoratów oraz przedstawicieli przedsiębiorstw. (Wszystkich zainteresowanych udziałem w konferencjach prosimy o kontakt poprzez pocztę elektroniczną: [email protected] lub [email protected])

W ramach projektu 15 wybranych przedsiębiorstw pilotażowych przygotowało wnioski, oceniane obecnie przez organy administracji publicznej, które zdecydują o wydaniu pozwolenia zintegrowanego. Zakres działalności przedsiębiorstw pilotażowych obejmuje wszystkie dziedziny przemysłu podlegające IPPC. Od kwietnia 2003 r. formularze wniosków wraz z pozwoleniami będzie można znaleźć na polskiej stronie IPPC: www.ippc-ps.pl. Na stronie tej można także znaleźć inne ważne dokumenty, akty prawne i odnośniki do źródeł na temat BAT.

Kierownik projektu, Thomas Drivsholm, przypomina, że czas ucieka. – Zgodnie z prawem ochrony środowiska wszystkie instalacje muszą uzyskać pozwolenie zintegrowane do 1 stycznia 2004 roku – mówi. – Wydaje się, że to jeszcze odległy termin, ale biorąc pod uwagę, ile czasu zajmuje uzyskanie pozwolenia, przedsiębiorstwa powinny natychmiast rozpocząć przygotowanie wniosków. Wiem, że Ministerstwo Środowiska ma zamiar wydać zarządzenie przedłużające ten termin dla niektórych dziedzin przemysłu – dodaje Drivsholm – ale według mnie znacznie ważniejszą datą dla instalacji IPPC jest 31 października 2007 r. Do tego dnia wszystkie przedsiębiorstwa zobowiązane do uzyskania pozwolenia zintegrowanego będą musiały spełnić wszystkie wymogi zawarte w dyrektywie IPPC. Dlatego gorąco zalecam, aby pracę nad wnioskiem rozpocząć już, a nie zostawiać jej na ostatnią chwilę. Pozostało jeszcze prawie pięć lat, aby dostosować się do wymogów IPPC. To wystarczająco dużo czasu dla dobrze zarządzanych przedsiębiorstw – uważa Thomas Drivsholm. n

 

Nazwa projektu: Pomoc dla Polski we wdrażaniu Dyrektywy w sprawie Zintegrowanego Zapobiegania i Ograniczania Zanieczyszczeń (IPPC)

Czas trwania projektu: styczeń 2001 – wrzesień 2003

Budżet: 10 milionów PLN

Finansowanie: Duńska Współpraca na rzecz środowiska w Europie Wschodniej (Dancee)

Beneficjent: Departament Inwestycji i Rozwoju Technologii w Ministerstwie Środowiska RP

Konsultanci duńscy: COWI we współpracy z Carl Bro i DHI

Konsultanci polscy: COWI Polska, Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska

Kierownik Projektu: Thomas Drivsholm, COWI

Kontakt: Informacje na stronie internetowej: www.ippc-ps.pl

 

BAT = Best Available Techniques (Najlepsze Dostępne Techniki)

IPPC = Integrated Pollution Prevention & Control (Zintegrowane Zapobieganie i Ograniczanie Zanieczyszczeń)