Irlandzki koncern energetyczny ESB partnerem polskich zakładów dystrybucji energii elektrycznej

Energia XXV
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 296 (5766) 20 grudnia 2000 r.

Wypowiedź Billy’ego McCanna, prezesa Zarządu Electricity Supply Board
Irlandzki koncern energetyczny ESB partnerem polskich zakładów dystrybucji energii elektrycznej

Nasze doświadczenie potrzebne jest Polsce

Foto

Po ponad półtorarocznej, dokładnej analizie rynku uznaliśmy Polskę jako jeden z trzech strategicznych rynków dla naszej firmy w Europie. Mamy w stosunku do waszego kraju plany inwestycyjne obliczone na długi okres. W pierwszej kolejności przystąpimy do przetargu o prywatyzację sieci polskich dystrybutorów energii elektrycznej z północnego i centralnego regionu Polski, tzw. Grupy G8. Jesteśmy przekonani, że Polska jest bardzo dobrym rynkiem do inwestowania w sektor dystrybucji energii elektrycznej, dlatego zamierzamy uczestniczyć w prywatyzacji polskich spółek zajmujących się dystrybucją energii elektrycznej. Decyzja o inwestowaniu w polski sektor energetyczny jest częścią naszej międzynarodowej strategii rozwoju.

Dystrybucja energii elektrycznej stanowi podstawową działalność ESB, dlatego też w Polsce postanowiliśmy skoncentrować się na tej dziedzinie. Chciałbym szczególnie podkreślić, że nasza strategia wejścia na polski rynek przewiduje partnerską współpracę z polskimi zakładami dystrybucji energii elektrycznej i wspólne poszukiwanie możliwości inwestowania. Umożliwią one dalszy rozwój firmy w Europie Środkowej i Wschodniej, już w nowej, poszerzonej strukturze Unii Europejskiej.

Inwestycje w polskie spółki zajmujące się dystrybucją energii elektrycznej nie będą pierwszym przedsięwzięciem ESB w waszym kraju. Firma była m.in. doradcą finansowym spółki EuRoPol GAZ przy budowie rurociągu, opracowała dla Polskich Sieci Energetycznych system finansowego modelowania oraz organizowała szkolenia dla personelu polskich zakładów energetycznych z zakresu napraw prowadzonych na liniach elektrycznych pod napięciem. Analiza polskiego rynku obejmowała nie tylko badanie uwarunkowań gospodarczych, ale także liczne kontakty z przedstawicielami sektora oraz wizyty w polskich zakładach energetycznych. Porównawszy możliwości techniczne, infrastrukturę oraz liczbę obsługiwanych klientów polskich zakładów i irlandzkiej firmy, ESB podjęło decyzję o inwestowaniu na polskim rynku.

Szczegółowe rozpoznanie polskiego rynku, o którym już wspomniałem oraz jego potencjału pokazało nam, że między oboma krajami jest wiele podobieństw, a nasze firmy doskonale się uzupełniają. Na przykład zagęszczenie odbiorców jest bardzo podobne w obydwu krajach. Jesteśmy przekonani, że nasze doświadczenie na rynkach krajów Unii Europejskiej oraz rola, jaką odegraliśmy w rozwoju gospodarki Irlandii oferując konkurencyjne ceny i najwyższej jakości usługi, pozwoli nam powtórzyć ten sukces również na polskim rynku.

Międzynarodowa strategia rozwoju ESB International Investments opiera się na inwestycjach w zakłady zajmujące się wytwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej. Nasza działalność koncentruje się w Europie na trzech rynkach o kluczowym znaczeniu dla firmy. Oprócz Polski są to Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii oraz Hiszpania. ESB już wybudowało pierwszą na wyspach brytyjskich elektrownię będącą niezależnym producentem energii elektrycznej, a w hiszpańskim Kraju Basków powstaje obecnie elektrownia o mocy 800 MW. Doświadczenie ESB obejmuje również działalność jako niezależnego producenta energii elektrycznej oraz udział w liberalizacji przedsiębiorstw energetycznych. W Kanadzie, w prowincji Alberta firma była pierwszym Niezależnym Operatorem Systemu Przesyłowego na zliberalizowanym rynku dostaw energii elektrycznej, zaspokajając zapotrzebowanie w wysokości 8 tys. MW i obsługując 6 zakładów energetycznych, 25 producentów energii elektrycznej oraz obszar zamieszkany przez trzy miliony osób. Jestem przekonany, że wspomniane doświadczenia mogą być cenne również dla Polski.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w ostatnich latach ESB z powodzeniem sprostało niezwykle szybko rosnącemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną w Irlandii. Ten kraj odnotowuje najwyższy w Unii Europejskiej, bo jedenastoprocentowy, wzrost gospodarczy. Towarzyszył mu wzrost zapotrzebowania na energię o 6% rocznie. ESB wywiązało się ze swojego zadania, zapewniając ciągłość dostaw oraz najwyższą jakość usług przy jednym z najniższych w Europie poziomów cen. Od chwili swego powstania, Electricity Supply Board istotnie przyczyniło się do rozwoju irlandzkiej gospodarki. ESB to nowatorskie i myślące perspektywicznie przedsiębiorstwo, które doskonale rozumie zależność pomiędzy dobrze rozwiniętą i silną infrastrukturą a rozwojem gospodarczym. Zbudowanie przez firmę w Irlandii szerokiej infrastruktury dostaw energii elektrycznej przyczyniło się do przemysłowego rozwoju kraju, doprowadzając jednocześnie do wzrostu dobrobytu mieszkańców i tworząc nowe miejsca pracy.

Spółka nasza dysponuje szeroką wiedzą techniczną i ekonomiczną. W dziedzinie technologii firma eksploatuje elektrociepłownie konwencjonalne, elektrownie o turbinach gazowych z obiegiem łączonym, elektrownie o turbinach gazowych o obiegu otwartym, elektrownie wodne i szczytowo-pompowe. Wykorzystywane paliwa obejmują węgiel, gaz ziemny, destylaty, ciężkie paliwo olejowe i torf.

Obecnie znajdujemy się na bardzo ważnym etapie rozwoju spółki, bowiem zgodnie z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej rynek irlandzki otwiera się na konkurencję. Firma opracowała już swoją obecną strategię rozwoju na rynku krajowym i międzynarodowym w porozumieniu ze związkami zawodowymi.

Z satysfakcją odnotowuję fakt silnej obecności naszego kraju w Polsce. Irlandia jest jednym z dziesięciu największych zagranicznych inwestorów w waszym kraju. W ciągu ostatnich pięciu lat obroty handlowe pomiędzy obydwoma krajami wzrosły dwukrotnie, a eksport z Irlandii do Polski zwiększył się o 130%.

Polska znajduje się w czołówce krajów starających się o wejście do Unii Europejskiej. Irlandia dużo zyskała dzięki członkostwu we Wspólnocie Europejskiej. Jesteśmy przekonani, że doświadczenia zdobyte w Irlandii i innych krajach UE czynią nas odpowiednim partnerem dla Polski.

Electricity Supply Board

Grupa ESB z siedzibą w Irlandii działa w 54 krajach na całym świecie. Zatrudnia ok. 10 tys. osób, z czego tysiąc pracuje w ESB International.

Koncern ESB powstał w roku 1927 w Irlandii jako przedsiębiorstwo użyteczności publicznej prowadzące działalność w trzech dziedzinach – produkcji energii elektrycznej, jej dystrybucji oraz przesyłu. Obecnie jest to jedno z największych przedsiębiorstw w Irlandii, o rocznych obrotach ogółem w wysokości 1,8 mld euro, jakie łącznie przynosi jego działalność na rynku krajowym i międzynarodowym. ESB eksploatuje i zarządza na terenie Irlandii elektrowniami o mocy 5 tys. MW i obiektami o podobnej łącznej mocy za granicą. Wielkość bloków w tych elektrowniach waha się od 4 MW do 305 MW. W roku 1999 zysk netto firmy wyniósł ponad 300 mln euro i był wyższy o ponad 9% w stosunku do roku 1998. W ciągu najbliższych 5 lat spółka zamierza zainwestować 2,1 mld euro w rozszerzenie i modernizację swojej sieci przesyłu i dystrybucji. Zatrudnia prawie 10 tys. pracowników.

ESB International to międzynarodowy oddział koncernu ESB, będący jego własnością w 100% i zatrudniający ok. tysiąca pracowników. ESB prowadzi działalność w 54 krajach na świecie. W ramach swej międzynarodowej strategii inwestowania w spółki zajmujące się produkcją energii elektrycznej, jej dystrybucją i dostawą, ESB International Investments skupia w Europie swoją uwagę na trzech kluczowych rynkach: Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Polsce.

Przedmiotem zainteresowania ESB są elektrownie będące niezależnymi producentami energii elektrycznej, prywatyzacja przedsiębiorstw energetycznych.

Doświadczenia firmy obejmują m.in.: kompleksowe zarządzanie obiektami wytwarzającymi energię elektryczną o łącznej zainstalowanej mocy 5 tys. MW na terenie Irlandii; działalność międzynarodowa polegająca na świadczeniu usług eksploatacji i konserwacji elektrowni o łącznej mocy około 5 tys. MW, projektowanie, budowę, kontraktowanie, eksploatację i konserwację wszystkich elektrowni działających w systemie ESB; zakup wyposażenia elektrowni i urządzeń dodatkowych od licznej grupy ich światowych producentów; projektowanie, budowę i utrzymanie urządzeń sieci dystrybucji i przesyłu energii elektrycznej na zróżnicowanych rynkach na świecie; nabór, szkolenie i podnoszenie kwalifikacji pracowników we wszystkich dziedzinach działalności, związanych z zarządzaniem siecią, eksploatacją elektrowni i dystrybucją energii elektrycznej; pozyskiwanie i rozwijanie współpracy z zewnętrznymi usługodawcami, np. z podmiotami specjalizującymi się w renowacji turbin gazowych; projektowanie i rozwój systemów informatycznych obsługujących przedsiębiorstwa energetyczne.

Foto

John Mullins, dyrektor ESB na Polskę

John Mullins, dyrektor ds. projektów, legitymuje się wszechstronnym wykształceniem w zakresie energetyki, poświadczonym tytułami licencjata oraz inżyniera. Posiadając również tytuł magistra zarządzania (MBA), podbudował swe rozległe wykształcenie zdobytą w Irlandii 12-letnią praktyką w dziedzinie przesyłu, wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej w firmie ESB.

John Mullins dysponuje też bogatym doświadczeniem międzynarodowym, jakie uzyskał na stanowisku konsultanta Pricewaterhouse Coopers w Londynie, gdzie pracował nad wieloma projektami realizowanymi w zjednoczonym Krolestwie i innych krajach europejskich. Aktualnie zajmuje się z ramienia ESB badaniem możliwości inwestycyjnych na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. Z rynkiem polskim John Mullins jest związany od 18 miesięcy.

Projekty zrealizowane przez ESB International w Polsce

 

Projekt Klient
Konstrukcja posterunku granicznego pomiędzy Polską a Niemcami w Gubinie (1999) Komisja Europejska
Przeprowadzenie treningu obsługi linii pod napięciem na sieciach średniego napięcia(1997) Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej
Doradztwo finansowe dla firmy EuRoPol GAZ EuRoPol GAZ Projekt rurociągu (1997)
Pomoc w zakresie rachunkowości finansowej (1993) Polskie Sieci Elektroenergetyczne
Komisja Europejska
Szkolenie kadry kierowniczej PSE (1991) PSE
Doradztwo inżynieryjne w zakresie prywatyzacji przedsiębiorstw elektrycznych (1995) Międzynarodowe Towarzystwo Finansowe
Bank Światowy
Pomoc w przygotowaniu wniosków o kredyty (1993) ZEC

Działalność międzynarodowa ESB: wybrane przedsięwzięcia inwestycyjne

Wielka Brytania – ESB jest współwłaścicielem pierwszej elektrowni będącej niezależnym producentem energii elektrycznej. Zlokalizowana w środkowej Anglii elektrownia oparta jest na technologii obiegu łączonego.

Irlandia – ESB jest partnerem firmy Statoil w budowie elektrowni o obiegu łączonym o mocy 400 MW, która powstaje w dublińskim porcie i ma zaspokoić rosnący popyt na energię elektryczną w Dublinie.

Północna Irlandia – ESB jest największym niezależnym dostawcą energii elektrycznej w Irlandii Północnej, która jest częścią rynku brytyjskiego; w ostatnim czasie uzyskała akceptację budowy w Derry elektrowni z turbiną gazową o obiegu łączonym o mocy 400 MW.

Hiszpania – Bizkaia Energy, hiszpańska spółka zależna ESB zajmuje się opracowaniem planów budowy w Kraju Basków elektrowni gazowej o mocy 800 MW.

Kanada – ESB jest pierwszym Niezależnym Operatorem Systemu Przesyłowego na zliberalizowanym rynku dostaw energii elektrycznej w kanadyjskiej prowincji Alberta obsługując obszar zamieszkany przez trzy miliony mieszkańców.

Region Morza Karaibskiego – ESB posiada udziały w spółce GPL, będącej dostawcą energii elektrycznej w Gujanie.

Bliski Wschód – ESB jest aktywna w tym regionie świata począwszy od lat 70., udzielając wsparcia technicznego szerokiej rzeszy klientów w takich krajach, jak m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Liban czy Oman, na mocy kontraktów dotyczących eksploatacji elektrowni i zarządzania nimi oraz budowy zakładów odsalających.

Dubaj – Niedawno firma uzyskała prawo do inwestowania w budowę i eksploatację pierwszej niezależnej elektrowni w Emiracie Dubaju.

Pakistan – ESB posiada udział w elektrowni o mocy 400 MW, z turbiną gazowo-parową w Rousch oraz podpisała wieloletni kontrakt dotyczący eksploatacji i zarządzania elektrownią o mocy 600 MW w Uch.

Malezja – ESB eksploatuje, konserwuje i zarządza elektrownią pracującą na potrzeby dostaw energii elektrycznej dla kompleksu przemysłowego Kulim High Tech Industrial Park. Ponadto posiada udziały i prowadzi eksploatację elektrowni o mocy 400 MW w Port Dickson.

G-8 w przededniu prywatyzacji

Mapa

Więcej informacji o G-8 w dodatku „Energia XXI” z 14.03.2000 r.

Logo

ESB International Investments

ESB w Polsce:

      Barbara Kaczkiewicz, kierownik biura

 

      00-828 Warszawa, al. Jana Pawła II nr 15

 

      ILMET Kompleks

 

      tel. +48 22 697-69-10/11

 

      fax +48 22 697-69-12

 

      e-mail:

[email protected]
[email protected]ESB w Irlandii:

 

  • Kontakt w języku angielskim:
    John Mullins, Project Director, ESBI
    Stephen Court, 18-21 St. Stephen’s Green, Dublin 2, Ireland
    tel. +353-1-7037015
    fax +353-1-7038485
    e-mail: [email protected]
  • Kontakt w języku polskim:
    Maciej Pulsakowski, Business Analyst, ESBI
    Stephen Court, 18-21 St. Stephen’s Green, Dublin2, Ireland,
    tel. +353-1-7038318
    fax +353-1-7038485
    e-mail: [email protected]

Strona w internecie: http://www.esb.ie, http://www.esbi.ie