Jak pomagać środowisku?

Ochrona Środowiska XIII – Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO 2001
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 271 (6044) 20 listopada 2001 r.

Zespół Elektrowni Dolna Odra SA

Jak pomagać środowisku?

12 lat temu elektrownie największego na Pomorzu Zachodnim producenta energii emitowały przez rok 22 000 ton pyłów, 20 637 ton tlenków azotu i 58 503 tony dwutlenku siarki. Dziś liczby te są o wiele mniejsze: ilość emitowanych pyłów spadła do 1004 ton rocznie, tlenków azotu do 12 917 ton, a dwutlenku siarki do 31 950 ton. Dzięki prowadzonym od 10 lat pracom modernizacyjnym ZEDO SA spełnia wszystkie krajowe normy ochrony środowiska, a celem jest dostosowanie się do unijnych przepisów w tej dziedzinie.

– Na początku lat dziewięćdziesiątych przyjęliśmy program, w którym określiliśmy, że naszym priorytetem stanie się gruntowna modernizacja wszystkich urządzeń do 2010 roku. Decyzja taka była podyktowana przede wszystkim troską o otoczenie, w którym działają trzy elektrownie: Dolna Odra, Szczecin i Pomorzany – mówi Karol Pawłowski, prezes Zarządu Zespołu Elektrowni Dolna Odra SA.

Nieopodal Elektrowni Dolna Odra – największego zakładu zespołu – położony jest Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry – efekt międzynarodowego projektu opracowanego przez profesorów Mieczysława Jasnowskiego ze Szczecina i Michaela Succowa z Berlina. Za swoją pracę otrzymali oni Kulturalną Nagrodę Niemiec, przyznawaną pod patronatem kanclerza RFN. ZEDO SA od samego początku wspiera to przedsięwzięcie i dba, by działalność zakładów nie wpływała negatywnie na unikatowy przyrodniczy charakter tego terenu.

Elektrowniane składowiska popiołów i żużlu (łącznie 240 ha) w niczym nie przypominają terenów poprzemysłowych. Zniknął problem pylenia kwater, ponieważ ich powierzchnie poddawane są darniowaniu, nawożeniu i podsiewaniu nasionami. Wpływa to stymulująco na sąsiedni rezerwat. Zadomowiły się tam bobry, sarny, łasice, gronostaje i ptaki, w tym orły bieliki, rybołowy, kanie i sowy. W kanale wody pochłodniczej Elektrowni Dolna Odra występują – jak zapewniają miejscowi wędkarze – największe w Polsce sumy, a także leszcze, szczupaki, węgorze, liny, okonie, sandacze. Są tu też liczne hodowle ryb, w tym Hodowla Doświadczalna Akademii Rolniczej w Szczecinie. Wiele spośród występujących w parku gatunków znajduje się na tzw. Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych. Zdaniem Blandyny Migdalskiej, dyrektora Parku Krajobrazowego Dolina Dolnej Odry, współpraca parku i elektrowni jest wręcz modelowa.

Polska energetyka bardzo dużą wagę przywiązuje w ostatnich latach do ochrony powietrza. Podjęte prace wpisują się w zobowiązania Polski dotyczące zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych zapisane w tzw. Protokole z Kioto. W Dolnej Odrze wybudowano już instalację odsiarczania spalin dla dwóch z ośmiu bloków, a wkrótce ukończona zostanie budowa podobnych urządzeń obsługujących cztery następne bloki. Nowa instalacja oczyści 1,8 mln metrów sześciennych spalin na godzinę. Już dziś powstający w trakcie odsiarczania produkt uboczny w całości wykorzystywany jest do produkcji materiałów budowlanych.

Innym problemem, który skutecznie udało się w ZEDO SA rozwiązać, są tlenki azotu. W Dolnej Odrze zamontowano cztero- i trzystrefowe elektrofiltry o skuteczności 99,7 proc., palniki niskoemisyjne oraz system monitoringu zanieczyszczeń atmosfery. Zupełnie zaś unikatowym rozwiązaniem jest wybudowana w Elektrowni Pomorzany instalacja równoczesnego odsiarczania i odazotowania spalin pracująca w technice jądrowej. Projekt był współfinansowany z grantu rządu japońskiego, instalację wybudowano przy pomocy m.in. Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu, Państwowej Agencji Atomistyki oraz Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie. Jest to druga taka instalacja na świecie, będzie ona oczyszczać 270 normalnych metrów sześciennych gazów na godzinę, usuwając z nich 70 proc. siarki i 80 proc. azotu. Pozwoli to w sumie zmniejszyć emisję siarki o 1600 ton i tlenków azotu o 950 ton na rok.

Szczególną rolę Zarząd firmy, ze względu na lokalizację zakładów ZEDO SA, przywiązuje do czystości wody. Elektrownia Dolna Odra ma aż trzy oczyszczalnie ścieków: mechaniczno-biologiczną (cztery biobloki) – do ścieków bytowo-gospodarczych, mechaniczną – do ścieków przemysłowo-deszczowych oraz chemiczną – do ścieków pochodzących z odsiarczania.

Bezpieczna dla otoczenia jest również Elektrownia Szczecin, co jest o tyle ważne, że zakład położony jest praktycznie w centrum miasta. Od ubiegłego roku działa tu turbozespół upustowo-ciepłowniczo-kondensacyjny zasilany parą ze zmodernizowanych w połowie lat 90. kotłów typu Pauker. W najbliższych latach zainstalowany zaś zostanie nowy kocioł opalany węglem kamiennym z instalacją odsiarczania spalin.

Dbałość o środowisko nie jest rzeczą tanią. Pomorski producent energii przeznacza na ten cel prawie 200 mln zł rocznie. – W ostatecznym rachunku jednak bardziej od płacenia kar opłaca się inwestować w przedsięwzięcia proekologiczne, ponieważ po pierwsze pozwalają one obniżyć wydatki płacone za zanieczyszczanie środowiska, a po drugie sprostać unijnym normom – mówi prezes Karol Pawłowski. – Rzeczą najważniejszą jest jednak umiejętność życia i pracy w symbiozie z przyrodą.

Anna Wojtasik