Jakość buduje zaufanie

Energia – Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
13 września 2005 r.

Jakość buduje zaufanie

Rozmowa z dr. inż. Pawłem Skowrońskim, prezesem Zarządu Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A.

Objął pan stanowisko prezesa Zarządu SPEC S.A. zapowiadając zmiany i nową jakość funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zanim o nich porozmawiamy, proszę powiedzieć w jakiej sytuacji obecnie znajduje się spółka?

Należący do SPEC S.A. warszawski system ciepłowniczy jest największy w Unii Europejskiej. Naszym zadaniem jest przesył ciepła i jego dystrybucja na terenie Warszawy. W ciepło zaopatrujemy się w Elektrociepłowniach Warszawskich S.A., a następnie dostarczamy je za pomocą sieci ciepłowniczych i przepompowni do poszczególnych węzłów cieplnych. Oferujemy ciepło sieciowe, które jest najtańsze w kraju.

Od dwóch lat nie zmienialiśmy cen, a mimo to firma notuje dobre wyniki finansowe i je poprawia. W roku 2004 SPEC S.A. wypracował 30,5 mln zł zysku netto. Szacujemy, że w tym roku osiągniemy podobny wynik, w wysokości około 35 mln zł.

Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej działa na terenie Warszawy już od 1952 roku. 1.01.2003 r. zostało przekształcone w jednoosobową spółkę akcyjną, której akcjonariuszem jest miasto stołeczne Warszawa. Podstawowym przedmiotem działania spółki jest wytwarzanie, przesył i dystrybucja ciepła oraz obrót ciepłem. W skład SPEC wchodzi siedem Zakładów Energetyki Cieplnej, które swoim zasięgiem obejmują całą Warszawę. Spółka oferuje ponadto usługi Pogotowia Ciepłowniczego, logistyczne i budowlane. Funkcję naukowo-badawczą pełni Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Ciepłownictwa. n

Odbiorcy coraz racjonalniej gospodarują ciepłem, prowadzone są na szeroką skalę prace termomodernizacyjne, czy nie obawiacie się państwo, że rynek będzie się kurczył? Jakie kroki podejmie firma, aby utrzymać swoją pozycję w Warszawie?

Rzeczywiście, dzisiaj zapotrzebowanie na ciepło sieciowe w Warszawie maleje – w ostatnich dwu latach o około 2,5% rocznie. Dotychczasowi odbiorcy użytkują ciepło w sposób coraz bardziej racjonalny. Termomodernizacja budynków skutkuje znaczącym spadkiem zapotrzebowania na ciepło. Dlatego jednym z naszych priorytetów jest pozyskiwanie możliwie wielu nowych klientów. Prowadzimy bardzo aktywną akwizycję naszych usług, starając się przyłączyć do sieci ciepłowniczej wszystkie nowo powstające budynki i osiedla, położone w zasięgu, w pobliżu tej sieci. W ubiegłym roku podłączyliśmy nowo wybudowane budynki, w których łączne zapotrzebowanie mocy wynosi ponad 70 MW. Warunkiem sukcesu jest z jednej strony atrakcyjna oferta przyłączeniowa adresowana do inwestorów, z drugiej – ugruntowanie przekonania o tym, że ciepło sieciowe jest tanie i bezpieczne. Jak wspomniałem, od dwu lat nie podnosimy cen ciepła i nie planujemy podwyżek w następnym roku.

Niezależnie prowadzimy prace, które umożliwią dalszy wzrost jakości naszych usług. Rozpoczęliśmy trzyletni program przebudowy węzłów grupowych na indywidualne. Likwidowane będą tzw. sieci niskoparametrowe, które szczególnie na Mokotowie są w bardzo złym stanie. Przedsięwzięcie to nie przyniesie zwiększenia sprzedaży ciepła, ale zdecydowanie poprawi jakość zasilania, a tym samym podniesie satysfakcję klientów ze świadczonych przez nas usług. Wyposażenie budynków w węzły indywidualne umożliwi również doprowadzenie do nich ciepłej wody użytkowej z miejskiej sieci cieplnej, w miejsce piecyków gazowych. Staramy się pozyskać na ten cel dofinansowanie z funduszy pomocowych.

Przebudowując węzły grupowe na indywidualne staramy się pomagać tym odbiorcom, którzy decydują się na wykonanie termomodernizacji budynku. Podpowiadamy jak wygląda prawidłowa realizacja przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i jak je finansować, oferujemy wykonanie audytów energetycznych.

Proces termomodernizacji jest procesem nieuchronnym – każdy budynek, który się do tego kwalifikuje, prędzej czy później zostanie poddany termomodernizacji. Zależy nam na tym, aby inwestycje te były zgrane w czasie z modernizacją systemu ciepłowniczego. W ten sposób unikamy ponoszenia zbędnych nakładów na przewymiarowane przyłącza i węzły, i lepiej gospodarujemy majątkiem przedsiębiorstwa. Jednocześnie wspieramy efektywność energetyczną i ochronę środowiska, a także działamy w interesie naszych klientów.

A inne projekty modernizacyjne?

Prowadzimy systematyczną wymianę fragmentów sieci. Rocznie około 40 km. Wymieniamy te rurociągi, których stan wpływa na obniżenie niezawodności dostaw ciepła.

Wdrożyliśmy procedury optymalizacji zakupu ciepła – zaopatrując się w czterech dużych warszawskich ciepłowniach i elektrociepłowniach, zmieniamy wielkość zakupu stosownie do warunków atmosferycznych. Jeszcze dwa lata temu warszawskie źródła ciepła pełniły rolę źródeł rejonowych – każde z nich zaopatrywało ustalony obszar miasta. Dzisiaj granice tych obszarów są stale zmieniane. Kupujemy ciepło w tych źródłach, w których jest ono tańsze, umożliwiając jednocześnie zwiększenie wytwarzania energii elektrycznej w skojarzeniu z produkcją ciepła.

Stale podnosimy jakość obsługi klienta, zaczęliśmy wdrażanie internetowego biura obsługi klienta. Obecnie mamy 12 tys. odbiorców ciepła, ale jesteśmy przygotowani na wzrost ich liczby. Modernizujemy wyposażenie węzłów cieplnych – w przyszłym roku wszystkie 16 000 liczników w węzłach cieplnych będzie odczytywane za pomocą mikronadajników radiowych lub systemem GPRS, bez konieczności wchodzenia do pomieszczeń. Istotnie obniży nam to koszty obsługi węzłów. Dziś obsługujemy w ten sposób prawie 3000 liczników.

Trwa wstępna faza wdrażania kilku innych dużych projektów.

Branża energetyczna i ciepłownicza zmienia się. Przedsiębiorstwa są prywatyzowane, konsolidują się. Czy SPEC zamierza wziąć udział w tym procesie?

Dotychczas prywatyzacja polskiej energetyki, a ciepłownictwa w szczególności, odbywała się głównie z udziałem zagranicznego kapitału. Niewielu jest krajowych inwestorów w tej branży. Uważam, że SPEC jest firmą, która w ciepłownictwie może konkurować z inwestorami zagranicznymi. Rozważamy możliwości inwestowania przede wszystkim w systemy ciepłownicze, położone w niewielkiej odległości od Warszawy. Przyniesie to konkretne korzyści w postaci obniżenia jednostkowych kosztów działalności, również w Warszawie. Drugim kierunkiem inwestowania mogą być średnie i większe przedsiębiorstwa ciepłownicze na terenie całego kraju. Tego typu zaangażowanie traktujemy jako inwestycje kapitałowe.

Ciepłownictwo nie było dotąd branżą atrakcyjną dla inwestorów. Ceny taryfowe mogły być kształtowane tylko na poziomie uzasadnionych kosztów działalności, bez uwzględnienia możliwości wypracowywania jakiegokolwiek zysku z działalności ciepłowniczej. Skoro nie można było generować zysku, przedsiębiorstwa ciepłownicze nie redukowały kosztów lub możliwa racjonalizacja działalności była ograniczana do poziomu wymuszanego przez Urząd Regulacji Energetyki, zatwierdzający taryfy na ciepło. Drugim poważnym skutkiem takich praktyk było systematyczne pogarszanie kondycji finansowej całej branży. Można przyjąć, że dotychczas inwestorzy uczestniczący w prywatyzacji poszczególnych przedsiębiorstw ciepłowniczych korzystali z obniżonej wartości przedsiębiorstw. Dążyli do uzyskania dostępu do rynku, który potencjalnie można wykorzystać do sprzedaży innych usług, nie podlegających regulacji. Zakładali, że ten nienormalny stan, w którym spółki są pozbawione możliwości zarabiania, zostanie zmieniony. Ostatnia nowelizacja ustawy Prawo energetyczne umożliwia wreszcie naszemu sektorowi generowanie zysków. W wielu przedsiębiorstwach ciepłowniczych, tak jak w SPEC, możliwe jest dziś wypracowanie zysków bez podnoszenia cen sprzedaży ciepła.

Dlatego rozważamy możliwości inwestowania w przedsiębiorstwa ciepłownicze. Złożyliśmy wstępną ofertę zakupu WPEC w Legnicy, przeszliśmy do drugiego etapu, będziemy negocjować zakup tego przedsiębiorstwa z Ministerstwem Skarbu Państwa.

SPEC jest przede wszystkim przedsiębiorstwem warszawskim i takim pozostanie. Przesył i dystrybucja ciepła sieciowego w Warszawie jest i będzie dla nas działalnością podstawową i priorytetową, a ewentualne inwestycje w pozawarszawskie przedsiębiorstwa ciepłownicze będą realizowane dla wzmocnienia firmy i z uwzględnieniem konieczności finansowania niezbędnych inwestycji w obsługiwanych już przez nas systemach.

Dziękuję za rozmowę.

Piotr Janczarek

Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A.
02-591 Warszawa, ul. Stefana Batorego 2
tel. (022) 576-10-00, fax (022) 825-38-44
www.spec.waw.pl