Jakość – Normalizacja – Certyfikacja
Dodatek lobbingowy do RZECZPOSPOLITEJ.
9 listopada 2007 r.
Laureat konkursu Polskiej Nagrody Jakości
Jakość i bezpieczeństwo
Rozmowa z Jolantą Citko, dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie
Każda nagroda to wielka satysfakcja i uwieńczenie ciężkiej pracy. Czy zdobycie Polskiej Nagrody Jakości to koniec drogi i starań o jakość?
Ciągłe doskonalenie świadczy o rozwoju szpitala, a sukces jest możliwy do osiągnięcia tylko poprzez nieustanny rozwój. Nie możemy zatrzymać się, dlatego ta nagroda nie oznacza końca, a właśnie początek następnego etapu. Dowiedzieliśmy się co robimy dobrze, a jakim obszarom musimy poświęcić więcej uwagi. Czujemy satysfakcję z dobrze wykonywanej pracy. Teraz pracownicy zmieniają podejście do codziennego życia w szpitalu. Myślę, że wzrosła świadomość tego, jak ważne zadanie ma każdy do wykonania i jak ważna jest rola poszczególnego pracownika w całej organizacji. Staramy się, aby wszystkie zmiany w szpitalu były zmianami na lepsze. Ponadto widzę, że coraz bardziej integrujemy się ze sobą i mamy wspólne cele. Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz szpital sprostał zadaniu, jakie stawia przed nami ta nagroda. Chcemy, aby szpital nadal był gwarancją bezpieczeństwa i najwyższej jakości, aby pacjent bez obaw oddawał swoje zdrowie w ręce naszych lekarzy i pielęgniarek.
WSS w Olsztynie
|
O czym informuje ta nagroda?
Aby pacjenci mieli do nas zaufanie, musimy prowadzić z nimi dialog i pozostawać w kontakcie. Jedną z form takiej rozmowy jest pokazywanie, jacy naprawdę jesteśmy. Jednak wysyłana informacja będzie bardziej wiarygodna, gdy przekażą ją eksperci. Dlatego chętnie poddajemy się ocenom przez jednostki zewnętrzne. Zyskujemy w ten sposób wiarygodność, a nagroda informuje pacjentów, że szpital jest placówką bezpieczną i jakość udzielanych u nas świadczeń zdrowotnych jest na najwyższym poziomie. Udział w konkursie Polskiej Nagrody Jakości pozwolił na niezależną ocenę w oparciu o kryteria Zarządzania przez Jakość.
Niewiele szpitali bierze udział w takich konkursach. A to pozwala na weryfikację organizacji, dzięki temu istnieje możliwość poprawienia błędów, których sami nie zauważamy.
Dla pacjenta bardzo ważne jest bezpieczeństwo w szpitalu.
To prawda, a pacjenci przebywający w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym mogą czuć się bezpiecznie. Szpital ciągle się doskonali i wprowadza wiele zmian, aby zapewnić odpowiednie standardy bezpieczeństwa. Powołaliśmy Zespół ds. Zakażeń Zakładowych, który monitoruje liczbę zakażeń szpitalnych, ma stały nadzór nad procedurami i codziennie sprawdza oddziały szpitalne. Wzrost liczby zakażeń to problem w wielu placówkach ochrony zdrowia, jednak nasz szpital w pełni kontroluje i skutecznie wykrywa zakażenia. Również odpowiednia gospodarka odpadami medycznymi gwarantuje bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i pracowników. Jest to szczególnie ważne, gdyż w szpitalu w dziale medycyny nuklearnej znajdują się niebezpieczne dla zdrowia izotopy, a na salach operacyjnych pozabiegowe odpady medyczne. Ważne też jest bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych. Aby zlikwidować bariery architektoniczne, wybudowaliśmy podjazd, wymieniliśmy windy i dostosowaliśmy łazienki dla osób niepełnosprawnych. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie to z pewnością szpital bezpieczny.
Co szpital zamierza teraz udoskonalić i jakie ma plany?
Zmodernizowaliśmy już wiele oddziałów szpitalnych, ale chcemy kontynuować tę inwestycję, aby pacjenci mogli wracać do zdrowia w komfortowych warunkach. Zwiększymy bazę łóżkową. Ważne też jest, aby zająć się poprawą warunków socjalnych. Nadal będziemy usprawniać system przepływu informacji i skomputeryzujemy cały szpital. Naszą priorytetową inwestycją jest jednak budowa bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni. Dzięki temu zapewnimy europejski poziom leczenia w województwie warmińsko-mazurskim. Przed nami jeszcze wiele rzeczy do zrobienia, a to wszystko robimy po to, aby jak najlepiej dbać o zdrowie naszych pacjentów.
Dziękuję za rozmowę.
Kornelia Kotwicka
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie
ul. Żołnierska 18, 10-561 Olsztyn
tel. 089 538-65-50
www.wss.olsztyn.pl