Jakość VII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 262 (5427) 09 listopada 1999 r.
Jakość i ekologia
Wypowiedź Karola Kalemby, prezesa Zarządu, dyrektora naczelnego Biura Studiów i Projektów Gazownictwa GAZOPROJEKT S.A.
Gazoprojekt jest przedsiębiorstwem z blisko 50-letnią tradycją, które obsługuje polski rynek gazowniczy w zakresie usług projektowych.
Zarząd BSiPG Gazoprojekt S.A. (od lewej): Wojciech Kowalski – wiceprezes Zarządu, dyrektor techniczny, Karol Kalemba – prezes Zarządu, dyrektor naczelny, Adam Matkowski – wiceprezes Zarządu, dyrektor programowania rozwoju gazownictwa.
Do roku 1995 wraz z zachodzącymi zmianami w zakresie podziału kompetencji na szczeblu ministerialnym zachodziły w Gazoprojekcie zmiany dotyczące zwierzchniego nadzoru oraz zasad funkcjonowania jako jednostki samodzielnej, bądź oddziału. W czerwcu 1995 roku biuro zostało przekształcone w Spółkę Akcyjną z większościowym 75-procentowym udziałem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Spółka Akcyjna (PGNiG S.A.) w Warszawie. Gazoprojekt był jednym z pierwszych przedsiębiorstw, które zostały sprywatyzowane z własnej inicjatywy jeszcze przed zatwierdzeniem „Programu restrukturyzacji organizacyjnej PGNiG.” Od początku swego istnienia biuro jest ściśle związane z branżą gazowniczą oraz specjalizuje się w pracach rozwojowo-studialnych oraz kompleksowym projektowaniu dla potrzeb sektora paliwowo-energetycznego.
Dzień dzisiejszy dla Gazoprojektu to nowoczesne zarządzanie wszystkimi procesami i we wszystkich obszarach firmy – czyli zarządzanie przez jakość. Zarządzanie przez jakość jest sposobem na utrzymanie dynamiki i postępu przedsiębiorstwa. W tej świadomie i konsekwentnie stosowanej metodzie, polegającej na wykorzystaniu całego potencjału przedsiębiorstwa możliwe staje się osiąganie zamierzonego efektu.
W Gazoprojekcie proces adaptacji systemu zarządzania do wymagań norm serii ISO 9000 oraz 14000 trwał od roku 1995. Ten czteroletni okres w porównaniu do blisko 50-letniej tradycji wydaje się krótki, jednakże osiągnięta dynamika na przestrzeni ostatnich lat sprawia, że możemy mówić o Gazoprojekcie jako o firmie specjalistycznej, która w działalności projektowej stosuje nowoczesne standardy światowe, uwzględnia obowiązujące wymagania prawne z zakresu bezpieczeństwa i ochrony środowiska a wynikiem tej działalności są projekty na poziomie najlepszej dostępnej techniki.
Sformułowana w oparciu o takie przesłania globalna wizja, polityka i strategia Gazoprojektu jest zgodna z filozofią nowoczesnego zarządzania TQM (Total Quality Management) oraz stawia kierownictwo firmy wobec potrzeby pielęgnowania, rozwijania i dalszych inwestycji we wszystkie wartości przedsiębiorstwa.
Przywódcza rola
naczelnego kierownictwa firmy przejawia się poprzez ugruntowany autorytet zawodowy i moralny, zapewnienie etyki zawodowej i uczciwości w prowadzonym biznesie. Przywództwo to bycie otwartym we wspieraniu i inicjowaniu działań prowadzących do doskonalenia zawodowego pracowników, poszerzania ich zakresu umiejętności i kompetencji, a w efekcie popieranie profesjonalizmu załogi.
Tylko osobiste zaangażowanie członków najwyższego kierownictwa daje możliwość włączenia wszystkich pracowników w realizację celów i zadań oraz czynnego uczestnictwa w procesie kształtowania kultury przedsiębiorstwa, również w relacjach z klientami zewnętrznymi. Przywódcza rola to również czynna postawa w kreowaniu wizerunku wiodącego biura w branży.
Fundamentalne znaczenie w stosowanej filozofii zarządzania w Gazoprojekcie odgrywa potencjał ludzki. Dzięki doskonalonemu i rozwijanemu systemowi planowania i realizacji szkoleń, popieraniu technik pracy zespołowej, wspieraniu indywidualnych inicjatyw rozwoju, stwarzaniu dobrych i wygodnych warunków pracy, podejmowaniu działań integrujących możemy mieć przekonanie, że Gazoprojekt to jeden „organizm”. Charakterystyczne dla firmy jest stabilna załoga (obecnie około 250 osób), w tym kadra z wykształceniem wyższym stanowi ok. 50% załogi, zaś średnim ok. 42% Większość pracowników ze względu na profil biura posiada wykształcenie inżynieryjno-techniczne. W chwili obecnej ok. 20 osób jest w trakcie realizacji studiów na kierunkach technicznych w trybie zaocznym i podyplomowym.
Zarządzanie procesami projektowymi i inwestycje w rozwój
Mocną stroną Gazoprojektu jest nowoczesność procesów projektowych, czyli:
- kompleksowe projektowanie z wykorzystaniem technik komputerowych,
- możliwość przekazania klientowi opracowania w formie zapisu elektronicznego,
- możliwość wykonania prezentacji multimedialnej realizowanego projektu,
- projektowanie współbieżne przy wykorzystaniu sieci komputerowej,
- projektowanie z wykorzystaniem współczesnej dostępnej techniki (obowiązujących norm i przepisów oraz technologii, które dostarcza najnowsza wiedza i nauka).
Biuro dysponuje nowoczesnym sprzętem komputerowym oraz oprogramowaniem. Posiadamy ok. 200 stanowisk komputerowych oraz ok. 60 rodzajów oprogramowania inżynieryjno-technicznego, w tym oprogramowanie specjalistyczne np. do obliczeń wytrzymałościowych ABAQUS oraz analiz konstrukcji inżynierskich Robot V6 itp. Sieć oparta jest na systemie Windows NT.
Większość informacji gromadzonych jest w ogólnie dostępnych bazach komputerowych. Również drogą elektroniczną prowadzona jest komunikacja i dotyczy to zarówno komunikacji wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Efektywne i sprawne zarządzanie informacją w sposób znaczący wpływa na usprawnienie procesów projektowych.
W projektowaniu nie należy również zapominać o tym, że należy pracownikom zapewnić dostęp do bieżącej informacji technicznej i to nie tylko poprzez typowe szkolenia zawodowe, uczestnictwo w konferencjach, sympozjach, targach itp. lecz również dostęp do wydawnictw naukowo-technicznych, publikacji, internetu, a także umożliwić współpracę z instytucjami oraz ośrodkami naukowo-badawczym.
Ostatnio zrealizowane inwestycje o znaczącej wadze dla polskiego systemu gazowniczego, w których uczestniczyło, bądź uczestniczy biuro to pełnienie funkcji Generalnego Projektanta w następujących przedsięwzięciach:
- polski odcinek systemu gazociągów tranzytowych Jamał – Europa Zachodnia,
- Kawernowy Podziemny Magazyn Gazu (KPMG) w Mogilnie,
- Kawernowy Podziemny Magazyn Gazu (KPMG) w Kosakowie
- projekty budowlane tłoczni na gazociągu tranzytowym: Włocławek, Kondratki, Zambrów, Ciechanów i Szamotuły oraz aktualnie realizowane projekty techniczno-wykonawcze ww. tłoczni,
- gazociągi: DN 1000 tłocznia Włocławek – węzeł Gustorzyn, Odolanów-Wierzchowice, DN 700 Włocławek-Mogilno i inne.
Istotną częścią prowadzonej działalności usługowej przez biuro poza projektami podstawowymi, budowlanymi i wykonawczymi są opracowania o charakterze studialnym. Są to głównie analizy techniczno-ekonomiczne dotyczące krajowego systemu przesyłowego, koncepcje programowe gazyfikacji nowych obszarów, modernizacje istniejących sieci, przestawienia zasilania elektrowni, elektrociepłowni, i odbiorców przemysłowych, studia przedprojektowe oraz usługi konsultacyjne.
Satysfakcja klientów
w BSiPG GAZOPROJEKT S.A. jest widoczna poprzez utrzymanie prawie stałego rynku zleceniodawców. Główni odbiorcy to: PGNiG S.A. (sprzedaż na przestrzeni lat 1996 – do września 1999 utrzymuje się na poziomie 50% ogólnej sprzedaży), EuRoPol GAZ s.a. (w tym samym przedziale czasowym poziom ok. 30%), BARTIMPEX S.A., INVESTGAS S.A., ABB Zamech, urzędy administracji państwowej oraz inni.
Współpraca z otoczeniem
Biuro nasze jest firmą świadczącą usługi na terenie całego kraju, nasz główny akcjonariusz (75% udziału) i jednocześnie klient to Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. z siedzibą w Warszawie. Te kontakty powodują, że jesteśmy nie tylko merytorycznie lecz również funkcjonalnie związani z głównym akcjonariuszem. Pamiętamy jednak o naszym najbliższym otoczeniu – Wrocławiu. Realizujemy program współpracy z otoczeniem zaznaczając swoją obecność w mieście. Posiadamy określone linie sponsoringu, staramy się być dostrzegani poprzez wspieranie ważnych imprez, placówek oświatowych (w tym służba zdrowia, komitet pomocy społecznej, szkolnictwo specjalne), ważnych dla naszego miasta wydarzeń kulturalnych, współpracę z lokalnymi uczelniami, uczestnictwo w związanych z Wrocławiem organizacjach i stowarzyszeniach.
Zarząd Gazoprojektu perspektywicznie myśli o pomnażaniu dóbr i zaplecza materialnego. W ramach prowadzonej działalności inwestycyjnej realizujemy rozbudowę biurowca oraz terenów przylegających. Również rozważana jest możliwość dywersyfikacji obecnej oferty usług w celu rozwijania i pełniejszego wykorzystywania zasobów rzeczowych i finansowych.
Biuro posiada wydane przez PCBC i DQS certyfikaty potwierdzające zgodność funkcjonującego systemu zarządzania jakością z normą ISO 9001. Na koniec tego roku mamy zaplanowany audit certyfikujący zintegrowanego systemu zarządzania jakością i środowiskiem. W ten sposób mamy nadzieję być pierwszą w Polsce firmą projektową, która będzie posiadać wdrożony system zarządzania środowiskiem zgodnie z wymaganiami normy ISO 14001 ze szczególnym zwróceniem uwagi na procesy projektowe.
Najbliższa przyszłość Gazoprojektu to dalsze inwestycje w umacnianiu przyjętej strategii i polityki firmy, doskonalenie i rozwój systemu zarządzania ludźmi, zasobami (finansowymi, informacyjnymi, materiałowymi), nowe wdrożenia oraz nowe techniki i technologie projektowania.
Taki dorobek firmy oraz dynamiczna postawa wobec wymagań zewnętrznych zaowocowała również w postaci otrzymanego Wyróżnienia w V Edycji Konkursu Polskiej Nagrody Jakości. Ten fakt jest dla nas potwierdzeniem, że jesteśmy w gronie najlepszych, że styl nowoczesnego zarządzania, który wdrażamy w firmie, a nauka nazywa go filozofią zarządzania, czyli Totalnym Zarządzaniem przez Jakość jest właściwą – a nawet jedyną drogą do osiągania sukcesów. Wobec faktu tego jesteśmy zobowiązani promować i propagować taką filozofię oraz włączać w te działania coraz szersze kręgi naszych klientów i dostawców.
53-611 Wrocław, ul. Strzegomska 55a
tel. centrala (071) 355-96-53, fax (071) 373-58-09
Internet: http://www.gazoprojekt.com.pl
e-mail: [email protected]
Strona GAZOPROJEKT S.A. – Biuro Studiów i Projektów Gazownictwa