Jakość w holdingu

Jakość VII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 262 (5427) 09 listopada 1999 r.

Jakość w holdingu
BUDIMEX S.A.

foto

W spółce Budimex prace nad tworzeniem systemu jakości prowadzone były właściwie od pierwszych lat jej istnienia. Dwa lata temu dokonaliśmy harmonizacji naszego systemu z wymaganiami normy ISO 9002, co potwierdziły jednostki certyfikacyjne SGS z Hamburga i – równolegle – z Londynu, wydając nam stosowne certyfikaty.

Jeszcze do niedawna posiadanie certyfikatu jakości nobilitowało firmę. Dzisiaj jego brak świadczy o słabości. Jakość to sprawna organizacja. Jej elementami są właściwe przepływy informacji i udokumentowanie procesów zachodzących w firmie. Dzisiaj firma źle zorganizowana i zarządzana, w konfrontacji z silną konkurencją krajową i zagraniczną, nie ma szans na zbyt długi, samodzielny żywot. Czas menedżerów uważających, że sformalizowana organizacja własnej firmy utrudnia im działanie, już dawno minął. Spontaniczność działania łatwo może zamienić się w anarchię i chaos. Rozumieją to nasi kontrahenci, rozumieją to nasi podwykonawcy, rozumiemy to my.

Klienci prowadzący z Budimeksem rozmowy o kontraktach nie pytają nas dzisiaj o certyfikat, bo posiadanie certyfikatu jest dla nich oczywiste, ale o szczegóły naszego sytemu zarządzania, o nasze podejście do zagrożeń środowiska naturalnego, a nawet o życiorys (!) osoby odpowiadającej w spółce za jakość.

W nadchodzącym roku, wskutek wynikających z wdrażanej strategii zmian organizacyjnych w Grupie Budimex, zamierzamy zmienić zakres posiadanego certyfikatu. Budimex SA jako spółka nadrzędna w Grupie Kapitałowej, skoncentruje swoją działalność na zarządzaniu posiadanym kapitałem, czyli na zarządzaniu zależnymi spółkami budowlanymi. Obecnie dostosowujemy organizacje naszej Grupy Kapitałowej do zadań wynikających z realizowanej strategii. Zgodnie z jej założeniami każda ze spółek będzie posiadała własny system jakości, stosownie do roli jaką ma do spełnienia w ramach Grupy Budimex.

Silna wielkopolska spółka Budimex Poznań SA, wiodąca w Grupie Budimex w Polsce zachodniej, już od kilkunastu miesięcy posiada bardzo dobry system zarządzania jakością. Wypracowane przez kierownictwo spółki (Wojciecha Wierzbickiego i Krzysztofa Komodzińskiego) rozwiązania organizacyjne służą nam jako wzorce, które będziemy starali się powielić w innych spółkach. W tej części kraju, dwie nasze spółki specjalistyczne: Instal Poznań SA i Mostostal Poznań SA certyfikowały swoje systemy już kilka lat temu.

Na północy kraju tworzymy nową spółkę – Budimex Trójmiasto – powstającą w oparciu o nasz gdyński oddział i skoncentrowanych w tym rejonie kraju organizacjach dwóch dużych budów: Polpharmy i Oczyszczalni Gdańsk-Wschód. Kadra i pracownicy, zarówno oddziału w Gdyni, jak i wspomnianych budów, wywodzą się z Budimeksu SA i dobrze wiedzą na czym polega zarządzanie jakością. Nasza nowa spółka, powstająca w oparciu o doświadczoną kadrę Budimeksu, kierowana przez dyrektora Marka Płomińskiego, powinna więc osiągnąć sprawność i skuteczność organizacyjną już na starcie.

W południowej części kraju, w Rzeszowie i Nowym Sączu, działają dwie spółki naszego holdingu. Systemy zarządzania oparte na wymaganiach norm ISO serii 9000 są w nich obecnie wdrażane. Inni nasi partnerzy w tej części Polski posiadają już certyfikowane systemy zarządzania. foto

W centrum kraju – zgodnie z naszą strategią – rolę spółki wiodącej przejmie nowo powstała organizacja oparta na spółkach: Budimex Warszawa i Unibud Bielsk Podlaski. Ta ostatnia firma jako pierwsza w Grupie Kapitałowej Budimex uzyskała certyfikat jakości. Nowa spółka Budimex – Unibud będzie kierowana przez Jana Mikołuszko. Już samo tylko nazwisko prezesa Unibudu gwarantuje powodzenie całego przedsięwzięcia.

W grupie spółek branżowych, obok wspomnianych już spółek poznańskich, także Budimex – Instal Płock posiada certyfikowany system zarządzania jakością.

W Dromeksie i Budimeksie Projekt prace nad wdrożeniem systemu zarządzania opartego na normie ISO 9001 znajdują się w końcowej fazie. Budimex Olsztyn wdraża zintegrowany system zarządzania jakością i środowiskiem naturalnym, co zgodne jest z docelową specjalizacją tej spółki w ramach Grupy.

Trzeba przypomnieć, że w 1998 roku, w konkursie o medal im. Króla Kazimierza Wielkiego, prestiżowej nagrodzie jakości w branży budowlanej, Budimex SA zajął pierwsze miejsce, a Unibud SA trzecie. Stawka była duża, a o nagrodę ubiegały się, m.in., Exbud Warszawa, Elektromontaż – Południe, czy Prochem.

Nowa organizacja Grupy Budimex wymusza zmianę organizacji wewnętrznej w spółce nadrzędnej Budimex SA. Siedemnaście zadań zdefiniowanych w naszej strategii, zadań które ma spełniać spółka – matka na rzecz spółek – zależnych – córek w Grupie Kapitałowej Budimex wyznacza konieczne kierunki zmiany zakresu posiadanego certyfikatu.

W nowej organizacji, surowcem do przetworzenia w Budimeksie SA będzie INFORMACJA. Umiejętność właściwej „obróbki” INFORMACJI, jej przetwarzanie, analizowanie i wyciąganie właściwych wniosków będzie decydować o jakości pracy spółki i całego holdingu. Niezbędne do tego są odpowiednie narzędzia: informatyczne metody zarządzania dokumentami i informacjami, sieci i kanały transmisji danych, narzędzia obróbki baz danych. Mamy świadomość, że jest to olbrzymie wyzwanie, w nowej strukturze organizacyjnej Biuro Informatyki podporządkowaliśmy bezpośrednio Marii McFarland, członkowi zarządu Budimex SA.

Wszyscy, którzy zajmują się wdrażaniem systemu zarządzania jakością, wiedzą o tym, że zmiany organizacyjne w trakcie wdrażania systemu utrudniają pracę nie tylko szefowi jakości. Budimex, co ważne, jest w zupełnie innej sytuacji. Nasz system zarządzania już okrzepł. Nasze dzisiejsze doświadczenia, a można nawet i powiedzieć, że pewne wdrożone elementy TQM, pozwalają na kontrolowane i płynne wdrażanie zmian organizacyjnych i osiąganie zamierzonych celów.

W naszej codziennej pracy nie zdajemy się na przypadki. Proces fuzji z własnymi spółkami zależnymi jest przedsięwzięciem naprawdę gigantycznym. W grę wchodzą bowiem trzy spółki giełdowe. Taka skala nie ma jeszcze żadnych polskich doświadczeń. Mając świadomość wielu niebezpieczeństw związanych z realizacją procesu fuzji, wszelkie działania prowadzone są przez nas z całą starannością i uwagą. W pełni kontrolujemy cały proces krok po kroku i realizujemy swoje plany. Odpowiednie prowadzenie wspomnianego przedsięwzięcia daje poczucie bezpieczeństwa nie tylko naszym pracownikom, ale i akcjonariuszom.

Rynek budowlany w Polsce staje się coraz trudniejszy. Niezwykle pilną sprawą dla firm krajowych staje się konieczność konsolidacji branży. Proces ten będzie odbywał się w warunkach stale narastającej konkurencji ze strony największych europejskich koncernów budowlanych. Wiele polskich firm może z tej konfrontacji nie wyjść zwycięsko. Tym bardziej ważne jest, aby problemom szeroko rozumianej jakości w polskich spółkach poświęcać jak najwięcej uwagi.

Zbigniew Brzeziński
Waldemar Mierzwa

logo

00-517 Warszawa, ul. Marszałkowska 82
tel. (022) 623-61-40, fax (022) 623-62-33
e-mail: [email protected]
Internet: http://www.budimex.com.pl

Strona BUDIMEX S.A.