Kierunek – kable elektroenergetyczne

ENERGIA XX – Prywatyzacja polskiej energetyki, cz. 3
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 299 (5464) 21 grudnia 1999 r.

Kierunek – kable elektroenergetyczne
Elektrim Kable S.A.

 

Mijający rok jest okresem wielkich zmian organizacyjnych na rynku polskich producentów kabli i przewodów. W marcu 1999 nastąpiło sfinalizowanie fuzji trzech dużych producentów kablowych: Bydgoskiej Fabryki Kabli, Fabryki Kabli Ożarów oraz Fabryki Kabli Załom. Powstała jedna firma o nazwie Elektrim Kable S.A. W ślad za zmianami formalnymi podążyły daleko idące zmiany organizacyjne, których docelowym zadaniem jest znacząca poprawa konkurencyjności firmy zarówno na rynkach krajowych, jak i zagranicznych. Wypełnienie tego zadania realizowane jest poprzez optymalizację struktury organizacyjnej firmy, stworzenie sprawnego systemu logistyki i handlu zapewniającego najlepszy serwis klientowi, koordynację polityki zakupów, a przede wszystkim poprzez wprowadzenie specjalizacji produkcji we wchodzących w skład EK S.A. oddziałach produkcyjnych. Specjalizacja produkcji umożliwi wydłużenie serii produkcyjnych, co pozwoli na lepsze wykorzystanie mocy produkcyjnych, a co za tym idzie znaczne zmniejszenie kosztów produkcji w ciągu roku. Ze specjalizacją produkcji łączy się także specjalizacja prac badawczo-rozwojowych, która przyczyni się do lepszego wykorzystania potencjału naukowo-technicznego firmy oraz zapewnienia klientom produktów nie ustępujących jakością najlepszym wyrobom światowym.

Poszczególnym oddziałom produkcyjnym przypadły wiodące pozycje w następujących grupach wyrobów: Elektrim Kable S.A. Oddział Fabryka Kabli Załom w Szczecinie specjalizuje się w produkcji przewodów instalacyjnych i nawojowych; Elektrim Kable S.A. Oddział Fabryka Kabli Ożarów w Ożarowie Mazowieckim w produkcji kabli telekomunikacyjnych miedzianych i światłowodowych, natomiast wiodąca rola w segmencie kabli elektroenergetycznych niskich, średnich i wysokich napięć przypadła Elektrim Kable S.A. Oddział Bydgoska Fabryka Kabli w Bydgoszczy.

Celem poniższego artykułu jest ukazanie ostatnich osiągnięć firmy w zakresie wyrobów dla energetyki.

Kable elektroenergetyczne wysokich napięć

Konsekwentnie realizowana strategia marketingowa i polityka jakościowa owocuje wzrostem sprzedaży zarówno na rynkach zagranicznych, jak i rynku krajowym. EK S.A. O/BFK może pochwalić się:

 

  • wyprodukowaniem dla odbiorcy skandynawskiego kabli na napięcie 170 kV,
  • pobudowaniem na terenie kraju siedmiu kompletnych linii kablowych 110 kV przy wykorzystaniu zarówno kabli, jak i osprzętu własnej produkcji.

Szeroka gama kabli na napięcie 52 kV, 72 kV, 84 kV itp. należy do bieżącej praktyki produkcyjnej.

Rys 1

rys 1

Uzupełnieniem działań handlowych są szeroko zakrojone badania współpracy kabli produkcji EK S.A. O/BFK z osprzętem renomowanych firm. Bogate zaplecze badawcze w powiązaniu ze zdobywanym doświadczeniem powinno zaowocować pojawieniem się nowej grupy wyrobów, w tym również nowego rodzaju osprzętu. Z początkiem roku 2000 zaproponujemy naszym klientom kable z żyłami segmentowymi poczynając od przekroju 800 mm2. Podczas 71 Międzynarodowych Targów Poznańskich wyrób EK S.A. O/BFK – głowica napowietrzna GNXS – 145 została wyróżniona złotym medalem MTP.

Kable elektroenergetyczne średnich napięć

Wbrew przypuszczeniom rynek kabli średnich napięć jest ciągle rozwijany, wymusza na producentach opracowywanie nowych konstrukcji kabli spełniających coraz wyższe oczekiwania klientów. Mimo dominacji kabli elektroenergetycznych z żyłami wielodrutowym coraz większym zainteresowaniem cieszą się kable z żyłami jednodrutowymi.

Rys 2

rys 2

Rys 3

rys 3

Rys 4

rys 4

Rozwiązanie to ma tę zaletę, że w przypadku uszkodzenia kabla wzdłuż żyły roboczej nie rozprzestrzenia się wilgoć, która zdecydowanie obniża żywotność kabla.

Na rysunku 1 prezentowana jest konstrukcja, która łączy funkcje uszczelnienia promieniowego z żyłą powrotną, o obciążalności zwarciowej 1 sekundowej < 7 kA.

Grupą wyrobów, którą interesuje się rynek nie tylko krajowy są kable spełniające określoną klasę palności, np. wg normy IEC 332 lub kable z tworzyw bezhalogenowych.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że EK S.A. O/BFK otrzymała na początku roku certyfikat biura VDE na kable średnich napięć wykonywane zgodnie z normą DIN-VDE 0276 – 620. Jest to jeden z warunków, jakie musi spełnić producent kabli, aby móc oferować kable na rynku niemieckim.

Obok powszechnie stosowanego polietylenu XLPE na niektórych rynkach jako materiał izolacyjny preferowana jest guma etylenowo-propylenowa (EPR). Rysunek 2 prezentuje konstrukcję takiego kabla na napięcie 15 kV spełniającą wymagania standardu AEIC. Warto podkreślić, że normalnymi warunkami pracy tych kabli jest temperatura 105°C.

Na uwagę zasługuje zwłaszcza jeden parametr: poziom wyładowań niezupełnych (pwn). Wg normy AEIC musi on wynosić mniej niż 5 pC przy 4 Uo. Dla porównania wg norm DIN-VDE pwn dla kabli o izolacji XLPE wynosi 2 pC przy 2 Uo, zatem kable gumowe w niczym nie ustępują tym w izolacji z polietylenu usieciowanego.

Kable elektroenergetyczne niskich napięć

Oprócz szerokiej oferty techniczno-handlowej obejmującej kable:

 

  • z żyłami jednodrutowymi i wielodrutowymi,
  • izolacji z polietylenu, polwinitu lub gumy,
  • jednożyłowe i wielożyłowe,
  • pancerzone i niepancerzone,
  • w powłokach polwinitowych i polietylenowych.

oferujemy kable, które spełniają dodatkowo wymagania normy IEC 331, odporne na działanie ognia. Przechodzą one próbę, podczas której są przez trzy godziny poddawane działaniu płomienia o temperaturze 750°C – w tym czasie muszą przewodzić prąd w sposób ciągły i wytrzymać wymagającą próbę napięciową. Rys. 3 przedstawia schemat próby palności tego typu kabli.

Na początku roku pojawią się na rynku kable wielożyłowe płaskie o izolacji i oponie gumowej. Rysunek 4 przedstawia podstawową konstrukcje kabla płaskiego. Jego podstawową zaletą jest stosunkowo duży przekrój żył roboczych, duża elastyczność, niewielki wymiary zewnętrzne przy bardzo dużej wytrzymałości mechanicznej powłoki.

W tej grupie wyrobów fabryka uzyskała najwięcej certyfikatów zagranicznych towarzystw klasyfikacyjnych, m. in. CSA, UL, MSHA, C-UL, które są warunkiem sprzedaży na rynku północnoamerykańskim.

Wiesław Mokański
główny technolog

logo

Elektrim Kable S.A.
00-834 Warszawa, ul. Pańska 81/83
tel. (+48 22) 652 83 05; -06
fax (+48 22) 652 83 00; -01
e-mail: [email protected]
Oddział Bydgoska Fabryka Kabli
85-957 Bydgoszcz, ul. Fordońska 152
Dział Marketingu:
(052) 5829-540, 5829-230