KOGENERACJA S.A.

ENERGIA XX – Prywatyzacja polskiej energetyki, cz. 3
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 299 (5464) 21 grudnia 1999 r.

KOGENERACJA S.A.
W Zespole Elektrociepłowni Wrocław SA dokonano zmiany firmy spółki i nie tylko…

 

Zespół Elektrociepłowni Wrocław SA był pierwszym skomercjalizowanym, jeszcze w 1991 roku, przedsiębiorstwem branży elektroenergetycznej w Polsce. Działalność produkcyjna, polegająca na wytwarzaniu energii elektrycznej i cieplnej w układzie skojarzonym, prowadzona jest w dwóch zakładach, którymi są Elektrociepłownia Wrocław i Elektrociepłownia Czechnica. Od roku 1992 dokonana została głęboka restrukturyzacja organizacyjna, której zasadniczym elementem było wydzielenie poza strukturę spółki obszarów działalności pomocniczej i pozaprodukcyjnej. Wdrożony został Zintegrowany System Zarządzania Jakością i Środowiskiem. System Zarządzania Jakością potwierdzony jest certyfikatem EN ISO 9002. Rozpoczęła się procedura certyfikacji Systemu Zarządzania Środowiskowego.

Zespół Elektrociepłowni Wrocław Spółka Akcyjna od 21 września 1999 r. nosi nazwę Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA Spółka Akcyjna. Spółka posługuje się także skrótem KOGENERACJA SA.

Decyzja o zmianie firmy, a także o zmianie innych zapisów statutu spółki spowodowana była przyczynami z dwóch obszarów. Oba posiadają aspekt rynkowy.

Jedna wynika z podjętych starań sprywatyzowania spółki w trybie oferty publicznej i niedalekiej perspektywy notowania akcji spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Funkcjonowanie spółki pod nazwą ZEC (są na giełdzie spółki używające podobnych skrótów) lub piękną nazwą WROCŁAW byłoby niezbyt czytelne dla potencjalnych inwestorów. Jeszcze nieczytelny dla ludzi nie związanych z energetyką, lecz z natury swej skazany na sukces, wyraz kogeneracja umożliwi jednoznaczną identyfikację spółki wśród pozostałych, notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Drugi aspekt wynika z dokonujących się zmian na rynkach energii elektrycznej i ciepła. Przewidujemy, że jeszcze w najbliższym dziesięcioleciu większość przychodów firmy będzie pochodziła z Elektrociepłowni Wrocław i Elektrociepłowni Czechnica, które stanowią obecne przedsiębiorstwo spółki. Prognozy zakładają, że rynek ciepła scentralizowanego będzie się kurczył. Z dzisiejszej perspektywy przyszłość należy do małych i średnich źródeł wytwarzających w procesie skojarzonym energię elektryczną i ciepło, źródeł zlokalizowanych w obiektach, w których oba rodzaje energii są zużywane. Wyraz kogeneracja pojawił się w terminologii energetycznej w związku z takimi źródłami, lecz obejmuje także proces wytwarzania w gospodarce skojarzonej w obecnych elektrociepłowniach, zasilających scentralizowane systemy ciepłownicze dużych miast. Małe i średnie źródła, w zależności od wielkości, określane są terminem kogeneracja rozproszona lub kogeneracja rozsiana (albo odpowiednio minikogeneracja lub mikrokogeneracja). Oprócz dbania o rynek zbytu dla dotychczasowych dwóch dużych elektrociepłowni, KOGENERACJA SA zamierza aktywnie uczestniczyć w tworzeniu nowych form wytwarzania energii i nie tylko…

Przyjęta misja, z której wynika nowa strategia to: „silna i dynamiczna spółka energetyczna dbająca o zaufanie partnerów, pracowników oraz środowisko naturalne”.

Józef Pupka
prezes Zarządu

logo

50-220 Wrocław, ul. Łowiecka 24,
tel. (071) 323-81-11, fax (071) 329-35-21
e-mail: [email protected], http://www.zec.wroc.pl