Kolej to też energetyka

Energia XXXIV
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 60 (6440) 12 marca 2003 r.

Kolej to też energetyka

Rozmowa z Andrzejem Wachem, prezesem Zarządu „PKP Energetyka” spółka z o.o.

W Polsce zdecydowana większość kolejowych przewozów pasażerskich i towarowych wykonywana jest przy udziale trakcji elektrycznej. Na potrzeby złożonego systemu, jakim jest kolej, powstała infrastruktura energetyczna obejmująca, poza samą siecią trakcyjną i jej urządzeniami, układy przesyłowo-
-rozdzielcze. Restrukturyzacja Przedsiębiorstwa Państwowego PKP doprowadziła do wyodrębnienia się specjalistycznych firm – m.in. infrastrukturalnych i przewozowych. Firmy infrastrukturalne w miarę swoich możliwości również oferują swoje usługi poza rynkiem kolejowym. Jedną z nich jest „PKP Energetyka” spółka z o.o.

Panie prezesie, kolej kojarzy się głównie z przewożeniem towarów i osób. Proszę przedstawić kierowaną przez pana spółkę.

„PKP Energetyka” spółka z o.o. to przedsiębiorstwo energetyczne, specjalizujące się w przesyle, obrocie, dystrybucji oraz przetwarzaniu energii elektrycznej i usługach elektroenergetycznych. Jak każda firma na rynku energii elektrycznej działamy na podstawie koncesji udzielonych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Nasza działalność koncentruje się w czterech głównych obszarach. Jako spółka z Grupy PKP kupujemy energię od dostawców zewnętrznych – wytwórców i spółek dystrybucyjnych (zakładów energetycznych) i w znacznej części przetwarzamy na energię prądu stałego 3 kV, używaną w kolejnictwie do zasilania pojazdów trakcyjnych. Energię tę sprzedajemy dwunastu podmiotom, w tym czterem z Grupy PKP. To także znak przemian na polskich kolejach. Drugim jest dostarczanie energii na potrzeby nietrakcyjne. Mamy 44 tysiące jej odbiorców, w tym ponad 22 tysiące spoza naszej grupy. Kolejnym jest utrzymanie i budowa urządzeń elektroenergetycznych, głównie sieci trakcyjnej dla PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., a także utrzymanie oświetlenia, urządzeń elektrycznego ogrzewania rozjazdów oraz instalacji i urządzeń elektrycznych. Stosujemy rozwiązania zgodne z najnowszymi osiągnięciami techniki oraz przyjazne dla środowiska.

Jaka jest pozycja spółki na rynku energii?

Nasz udział w krajowym rynku energii wynosi prawie 4%. Według rankingów „Rzeczpospolitej” i „Polityki” nasza firma osiągnęła czwarte miejsce, wśród spółek dystrybucyjnych, pod względem przychodów w 2001 roku. Na rynku energii wyróżnia nas to, że posiadamy sieć przesyłowo-rozdzielczą zlokalizowaną zarówno w centrach dużych miast, jak i na terenach słabiej zurbanizowanych oraz o niedostatecznie rozwiniętej infrastrukturze elektroenergetycznej, dzięki czemu możemy skutecznie uzupełniać ofertę innych spółek dystrybucyjnych.

Do jakiego klienta spoza kolei kieruje swoją ofertę „PKP Energetyka” spółka z o.o.?

Jesteśmy partnerem dla przedsiębiorców i mieszkańców z całego kraju. Nasi klienci to przede wszystkim odbiorcy energii. Mamy ich już ponad 22 tysiące. Mieszkają lub prowadzą swoją działalność na terenach kolejowych lub w pobliżu linii kolejowych. Dla pozostałych oferowanych przez nas usług również zdobywamy rynek. Dzięki naszej ofercie klienci mogą zwiększyć swoje szanse w rynkowej rywalizacji.

Jaka jest więc dynamika wzrostu sprzedaży energii poza kolej?

W roku 2002 zanotowaliśmy ponad 17-procentowy wzrost sprzedaży w stosunku do 2001 roku i naszym zamiarem jest utrzymać tę tendencję.

Jesteśmy przyzwyczajeni, że energię dostarcza 29 spółek dystrybucyjnych. Jakie działania podejmuje firma, aby poinformować rynek o swojej ofercie?

Naszym celem jest docierać wszędzie tam, gdzie są nasi potencjalni klienci. Stąd m.in. nasza akcja promocyjna – „Kolej to też energia”, którą prowadzimy na dworcach kolejowych w najważniejszych miastach. Można tam dowiedzieć się o naszej firmie, oferowanych przez nas usługach czy też warunkach sprzedaży energii. Prowadzimy również indywidualne rozmowy z przedstawicielami lokalnych samorządów oraz przedsiębiorcami.

Aby świadczyć usługi na rynku, potrzebna jest nowoczesna infrastruktura techniczna. Jak to wygląda w kierowanej przez pana spółce?

Koncentrujemy się na potrzebach odbiorców naszych usług. Jeśli chodzi o odbiorców energii nietrakcyjnej spoza naszej grupy, to sprzedaż im energii jest silnie związana z unowocześnianiem i rozwojem sieci przesyłowo-rozdzielczej, którą posiadamy. Planujemy modernizację i budowę nowych centrów zdalnego sterowania, skąd sterowane są urządzenia elektroenergetyczne oraz prowadzony jest nadzór nad ciągłością i jakością zasilania. Poza tym inwestujemy w nowoczesne samojezdne pociągi sieciowe służące do utrzymania sieci trakcyjnej oraz aparaturę pomiarową, w tym zużycia energii, i środki transportu, aby zwiększyć mobilność naszych zespołów wykonawczych.

Jakie są plany firmy na najbliższą przyszłość?

Mając za bazę posiadaną infrastrukturę techniczną oraz profesjonalną kadrę zarządzającą i wykonawczą, spółka jest zainteresowana rozszerzeniem form działalności gospodarczej w zakresie usług elektrotechnicznych i handlowych. Prowadząc sprzedaż energii elektrycznej i usług z nią związanych, chcemy generować środki zapewniające nowoczesność i stały rozwój spółki. Pracujemy nad wdrożeniem i utrzymaniem wysokich standardów obsługi klientów pod względem wykonawczym i handlowym. Ponieważ jesteśmy firmą o charakterze infrastrukturalnym, duże nadzieje na rozwój pokładamy w integracji Polski z Unią Europejską. Widzimy szanse rozwoju krajowej infrastruktury transportowej, a co za tym idzie – wzrostu zapotrzebowania na energię i oferowane przez „PKP Energetyka” spółka z o.o. usługi.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Tomasz Kowalski


„PKP Energetyka” spółka z o.o.
00-681 Warszawa, ul. Hoża 63/67
tel. (022) 524-44-78, fax (022) 524-14-79
e-mail: [email protected]
www.pkp.com.pl/elektroenergetyka