Kolektor przesyłowy do „Czajki”

Infrastruktura – Środowisko – Energia
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
25 listopada 2009 r.

Kolektor przesyłowy do „Czajki”

Firma HOBAS® od wielu lat jest liczącym dostawcą systemów rurociągów dla sektora komunalnego. Program produkcji oraz wysokie parametry techniczne stanowią odpowiedź na oczekiwania inwestorów poszukujących materiałów o wysokiej odporności na środowiska siarczanowe, które występują w szczególności w systemach kanalizacyjnych. Zakres produkcji rur, kształtek i studzienek w zakresie DN 150 – DN 3000 całkowicie pokrywa zapotrzebowanie rynku instalacji zewnętrznych.

Firma Hobas uczestniczy w interesującym projekcie budowy kolektora o średnicy DN 2800, który obecnie jest wykonywany w Warszawie. Dostarczane przez polską fabrykę rury służą do budowy kolektora przesyłowego ścieków z północno-centralnej części Warszawy do oczyszczalni ścieków Czajka. Produkowana obecnie rura jest największą rurą CC-GRP na świecie.

Budowa kolektora tranzytowego wykonywana jest metodą mikrotunelowania. Dzięki zastosowaniu tej metody możliwe jest znaczące ograniczenie kosztów związanych z pracami ziemnymi oraz odwodnienie wykopu. Maszyna mikrotunelowa, jak i rury przystosowane są do pracy w gruncie nawodnionym. W ramach projektu „Kolektory tranzytowe do OŚ Czajka” mikrotunel drążony jest na głębokościach do ok. 11 m przy poziomie wody gruntowej ok. 1 m pod powierzchnią terenu. Drugim powodem zastosowania technologii mikrotunelowania była konieczność przejścia rurociągu przez ważne arterie miasta w terenie o wysokim uzbrojeniu. Dzięki dużemu zagłębieniu głowica drążąca oraz rury przeciskane przechodzą głęboko pod uzbrojeniem. Prace w ramach tego projektu rozpoczęły się od komory S 02 znajdującej się w bliskim sąsiedztwie oczyszczalni ścieków. W ramach pierwszego odcinka przewidziano wykonanie mikrotunelowania na odległość 194 m. W takim przypadku przewiduje się, że siła przeciskowa nie powinna przekroczyć 500 ton, co stanowi jedynie 30% możliwości rury. Posiadana wytrzymałość na ściskanie rury, wynosząca 90 MPa, umożliwia przeciskanie rur o z siłą do 1800 ton. Dzięki tak dużej sile przeciskowej i zastosowaniu stacji pośrednich możliwe będzie wykonanie w Warszawie rekordowo długiego pojedynczego odcinka o długości 890 m. Sześciokilometrowy odcinek rurociągu został zaplanowany do wykonania w ciągu 1 roku. W związku z tym wykonawca prac Hydrobudowa 9 oraz PRG Metro wykonują prace za pomocą 2 maszyn drążących tunele. W ramach projektu będą również realizowane odcinki po trasie łuku poziomego o promieniach 450 i 900 m. Wykonywanie prac po trasie łuku ogranicza ilość komór roboczych, które konieczne są przy zmianie kierunku trasy rurociągu. To zaś prowadzi do ograniczenia kosztów komór i zwiększa wydajność prowadzenia prac. Obecnie w Polsce jest szerokie doświadczenie związane z mikrotunelowaniem po trasie łuku z zastosowaniem rur poliestrowych HOBAS. W latach 2001-2008 zrealizowano 9 odcinków zawierających łuki, których promień wynosił od 90 do 900 m. Warto nadmienić, że popularność metody i zaufanie do produktu skutkuje wykonywaniem w ciągu roku średnio ponad 10 zaawansowanych technicznie projektów z rur przeciskowych HOBAS.

 

Dziękujemy za uwagę oraz zapraszamy do współpracy.

 

HOBAS System Polska Sp. z o.o.
Piotr Pawelczyk
Dariusz Kosiorowski

www.hobas.com.pl