Kombajny ścianowe

Jakość i Certyfikacja
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
20 czerwca 2005 r.

Nominacja do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w kategorii wynalazek w dziedzinie produktu lub technologii

Kombajny ścianowe

W Polsce głównym surowcem energetycznym jest węgiel kamienny. Zgodnie z rządowym projektem reformy górnictwa węgla kamiennego na lata 2003-2008 jego wydobycie powinno wynosić 100 mln ton rocznie. Uzyskanie takiej skali wydobycia nie byłoby możliwe bez ogromnego wkładu wnoszonego przez polskich naukowców i wynalazców.

Misją Centrum Mechanizacji Górnictwa KOMAG kierowanego przez dr. inż. Andrzeja Medera jest działalność badawczo-rozwojowa, prowadząca do nowych, konkurencyjnych technologii i rozwiązań technicznych z zakresu systemów mechanicznych i inżynierii środowiska, zwiększających bezpieczeństwo pracy oraz spełniających zasady ergonomii.

Niekwestionowanym atutem Centrum KOMAG jest możliwość realizacji całego cyklu prac „od pomysłu do przemysłu”. Przykładem takiej współpracy naukowców i konstruktorów z przemysłem jest m.in. wynalazek, nominowany do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP.

Zespół konstruktorów pod kierunkiem mgr. inż. Andrzeja Mazurkiewicza opracował dokumentację ramienia górniczego kombajnu ścianowego nowego typu. Ramiona kombajnu ścianowego, będące przedmiotem wynalazku, stanowią oprócz głównego kadłuba, zasadniczy jego zespół. Specjalny, wąski kształt kadłuba ułatwia ładowanie urobku na przenośnik. Dalszą poprawę ładowania urobku przy dużej prędkości posuwu i zwiększonym zabiorze organów, uzyskano dzięki wyposażeniu ramion w ładowarki osłonowe. Innowacyjność tego rozwiązania polega na zastosowaniu nowatorskiego, optymalnego dynamicznie układu napędowego oraz modułowego, asynchronicznego silnika elektrycznego kombajnu. Silnik powstał w wyniku współpracy Centrum KOMAG z Dąbrowską Fabryką Maszyn Elektrycznych DAMEL S.A. Bazując na tym rozwiązaniu konstrukcyjnym, Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne S.A. uruchomiły w 2002 roku produkcję nowoczesnych kombajnów ścianowych KSW-620 E oraz KSW-750 E – pierwszych w Polsce seryjnie produkowanych kombajnów z elektrycznym napędem posuwu, w których prędkość jazdy regulowana jest poprzez przemiennik częstotliwości. Uruchomienie tej produkcji znacząco przyczyniło się do wzrostu konkurencyjności Zabrzańskich Zakładów Mechanicznych S.A. nie tylko na krajowym, ale także na zagranicznych rynkach maszyn górniczych.

Nowe kombajny, wyposażone w ramiona R300, ze względu na konkurencyjną cenę i renomę marki, mają duże szanse zaistnienia na wielu rynkach zagranicznych. W wyniku realizacji prac projektowych oraz badawczo-rozwojowych nad wąskim ramieniem R300, Centrum Mechanizacji Górnictwa KOMAG opracowało siedem innych rozwiązań konstrukcyjnych, chronionych patentami.

Reasumując, można stwierdzić, że w wyniku opracowania i wdrożenia przez Centrum KOMAG szeregu rozwiązań innowacyjnych, których rdzeniem jest ramię kombajnu ścianowego, powstała nowa generacja maszyn, odgrywających istotną rolę w technicznej restrukturyzacji polskiego górnictwa, stanowiąc jednocześnie atrakcyjne rozwiązanie dla odbiorców zagranicznych. n

www.komag.gliwice.pl