Kryzys paliwowy? Z naszymi maszynami nie jest groźny!

Infrastruktura – Środowisko – Energia
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
27 października 2008 r.

Kryzys paliwowy?
Z naszymi maszynami nie jest groźny!

Ekolodzy i naukowcy od kilku lat oznajmiają bliski koniec paliwa pozyskiwanego z ropy naftowej, z powodu stopniowego wyczerpywania się złóż tego surowca. Nowe technologie wydobycia ropy z trudniej dostępnych złóż, np. łupków bitumicznych są ciągle w fazie testów. Silniki wodorowe to również pieśń przyszłości.

W tej sytuacji priorytetem całego rozwiniętego gospodarczo świata, nie potrafiącego funkcjonować bez energii elektrycznej i silników spalinowych, stało się pozyskiwanie paliw z alternatywnych źródeł. W Europie Zachodniej najpopularniejsze są biopaliwa produkowane z roślin uprawnych oraz paliwa powstałe z odpadów komunalnych. Te ostatnie są także powszechnie wykorzystywane w spalarniach całej Europy, służąc jako źródło ciepła oraz przyczyniając się do podniesienia poziomu recyklingu odpadów komunalnych.

W Polsce ta gałąź przemysłu rozwija się dynamicznie pomimo trudności związanych z brakiem odpowiedniej ilości przesortowanych odpadów, służących za materiał do produkcji paliwa. 95% odpadów komunalnych powstających w naszym kraju ciągle trafia na składowiska. Sytuacja ta może się zmienić wraz z powstawaniem nowych instalacji do sortowania i przerobu odpadów.

Polskie odpady komunalne ciągle jeszcze różnią się kalorycznością od tych z USA i „starych krajów” UE. Nasze odpady nie palą się tak intensywnie i dają mniej energii, jednak doskonale nadają się na paliwo do elektrociepłowni i cementowni, które są najlepszym klientem dla producentów paliw alternatywnych.

Wysokie wymagania stawiane przez energetykę i przemysł cementowy spełniają paliwa produkowane przy wykorzystaniu technologii oferowanych przez MT Recykling Sp. z o.o. i LUXOR – Maszyny do Odpadów. MT – autoryzowany przedstawiciel WEIMA Maschinenbau GmbH i LUXOR – Maszyny do Odpadów – producent urządzeń do przerobu odpadów oraz kompletnych linii sortowniczych, łączą swe siły i możliwości przy projektowaniu i budowaniu kompleksowych zestawów służących do produkcji paliw alternatywnych.

Zestawy takie mogą zawierać w zależności od potrzeb klienta i rodzaju przetwarzanych odpadów: rozdrabniacz wstępny i końcowy oraz urządzenia wspomagające – przenośniki, przesiewacze, separatory. Podstawą zestawu jest rozdrabniacz – w zależności od funkcji, może być szybko- lub wolnoobrotowy.

MT Recykling proponuje swoim klientom wolnoobrotowe (60-160 obr./min) rozdrabniacze WEIMA Powerline – potężne jednowałowe kruszarki z opatentowanym napędem CDW o mocy 255 lub 390 kW, rozdrabniające od 5 do powyżej 10 ton/h odpadów ciężkiej frakcji do jednolitych kawałków o wielkości ok. 30 mm. Elektryczny silnik połączony jest z maszyną bezpośrednio, a przemiennik częstotliwości pozwala na dopasowanie pracy silnika do wymagań rozdrabnianego materiału poprzez osiągnięcie optymalnej prędkości i momentu obrotowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu unika się częstych przy pracy z odpadami przeciążeń silnika, przez co znacznie spowolniony jest proces jego zużycia. Rozdrabniacz uzupełniony jest produkowanymi przez LUXOR urządzeniami wspomagającymi, takimi jak: przenośniki podające i odbierające, separatory magnetyczne i pneumatyczne, przesiewacze bębnowe, dyskowe lub wibracyjne.

Przenośniki dostarczają materiał do rozdrabniacza, odbierają rozdrobnione paliwo, separatory są w stanie wysortować metale żelazne i nieżelazne, szkło i odpady organiczne, przesiewacze pozwalają wydzielić ze strumienia nadawy frakcję mineralną oraz rozdzielić frakcję o granulacji właściwej od nadziarna.

Jeżeli za surowiec do produkcji paliwa mają służyć odpady komunalne zmieszane, niezbędne staje się wcześniejsze zastosowanie, produkowanej przez LUXOR – Maszyny do Odpadów, instalacji sortowniczej z przesiewaczem i kabiną sortowniczą, w celu wydzielenia frakcji niepożądanych w paliwie (frakcja mineralna, ceramika, metale, chlorowce, odpady problemowe i niebezpieczne). Część z nich może być wykorzystana jako surowce wtórne.

Na południu Polski działają już dwie takie instalacje, rozdrabniające wybrane frakcje odpadów komunalnych i przemysłowych, pod kątem produkcji paliwa, złożone z kruszarki Powerline i systemu przenośników wraz z separatorami.

MT Recykling Sp. z o.o.
ul. Bysławska 82 lok. 213
04-994 Warszawa
tel. 022 353 77 66
fax 022 353 88 99
www.mtrecykling.pl

LUXOR
Maszyny do Odpadów
ul. Choiny 57/211
20-816 Lublin
tel. 081 742 97 11
fax 081 742 97 13
www.luxor.net.pl