Lubuski wymiar naszej działalności

Energia XXXVI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 216 (6596) 16 września 2003 r.

Lubuski wymiar naszej działalności

Wypowiedź Marioli Szopy, dyrektora Oddziału w Zielonej Górze Grupy Energetycznej ENEA

Nowa struktura organizacyjna, w której przyszło nam działać, daje możliwości wykorzystania znaczącego potencjału Grupy Energetycznej ENEA w rozwoju naszego regionu. Chcemy nawiązać współpracę ze wszystkimi zainteresowanymi podmiotami, proponując m.in. nowatorskie usługi.

Od początku roku nasza fima działa w nowych strukturach organizacyjnych Grupy Energetycznej ENEA SA. Nie ulega wątpliwości, że jedną z najważniejszych przesłanek powstania koncernu było wzmocnienie firm naszej branży i przygotowanie sektora do nowych warunków działania w strukturach Unii Europejskiej.

Zielonogórski Oddział Grupy Energetycznej ENEA zaczął się dostosowywać do nowych warunków działania jeszcze jako Zielonogórskie Zakłady Energetyczne SA, przeprowadzając duże operacje restrukturyzacyjne. Z przedsiębiorstwa wydzielono te komórki i rodzaje działalności, które mogły stanowić podstawę powołania samodzielnych spółek-córek. W ten sposób zostały utworzone: Biuro Handlowo-Usługowe Elmar, Zakład Usług Technicznych Entech, Zakład Usług Finansowych Enerfin, Zakład Usługowo-Handlowy Hurtus, Zakład Handlowo-Usługowy Auto-Styl oraz Zakład Usług Teleinformatycznych ITSerwis. Spółki-córki świadczyły często usługi na rzecz macierzystej firmy, ale jednocześnie wychodziły również na rynek, stając stopniowo na własnych nogach.

Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że restrukturyzacja i wydzielenie spółek-córek okazały się sukcesem. Dobre wyniki finansowe spółek zależnych przynosiły dywidendę Zielonogórskim Zakładom Energetycznym i zapewne będą ją przynosić, z uwzględnieniem zmienionej sytuacji, Grupie Energetycznej ENEA. Do spółek w wyniku restrukturyzacji przekazaliśmy 100 pracowników, dziś nasze spółki zwiększyły swoje zatrudnienie o blisko 80%.

Oddział naszej firmy jest silnie związany z regionem, dlatego jednym z priorytetów jest dla nas taki rozwój przedsiębiorstwa i koncernu, który miałby także swój lubuski wymiar. W pierwszej kolejności myślimy o naszych klientach. Mamy ich w sumie ponad 270 tys., wkładamy wiele wysiłku w to, aby byli zadowoleni z naszych usług. Efekty są widoczne. Od chwili, kiedy taryfy zaczął zatwierdzać Urząd Regulacji Energetyki, należeliśmy do tych spółek, których propozycje taryfowe były zatwierdzane jako jedne z pierwszych. Wynikało to m.in. z możliwie korzystnych dla klientów kalkulacji cenowych; warunki do takich kalkulacji stwarzała także wspomniana już restrukturyzacja i wyprowadzenie części kosztów poza spółkę-matkę. Podejmujemy działania – m.in. remontowe i inwestycyjne – dla zapewnienia ciągłości dostaw energii elektrycznej oraz właściwej jej jakości.

Więź z naszymi klientami budujemy na wielu płaszczyznach. Staramy się docierać już do najmłodszych, którzy przecież w przyszłości staną się naszymi klientami.

Prowadzimy więc działalność informacyjno-edukacyjną. Zagadnienie dotyczące bezpieczeństwa dzieci w pobliżu urządzeń elektrycznych i energetycznych stanowi jeden z głównych elementów naszego programu – „ABC energii elektrycznej”. Jako jedna z pierwszych spółek w kraju w 1995 roku zaczęliśmy organizować zajęcia dla dzieci i młodzieży szkolnej, pokazując korzyści z użytkowania energii elektrycznej, ucząc jednocześnie bezpiecznego jej użytkowania. Przez nasze sale edukacyjne przewinęło się od tego czasu ponad dziewięć tysięcy dzieci. Podsumowaniem tej akcji jest coroczny konkurs plastyczny „Bezpiecznie z prądem”. Cieszy nas fakt, że z roku na rok otrzymujemy coraz więcej prac tematycznych i są one coraz ładniejsze.

Dzieci uczestniczące w naszym programie to mali ekonomiści, doskonale wiedzą, ile kosztuje godzina oglądania telewizji czy użytkowania komputera. Już pierwszoklasiści wiedzą, z czego można wytworzyć energię elektryczną, dlaczego nie można ciągnąć za przewód odkurzacza, jak zachowywać się w pobliżu urządzeń energetycznych.

Program „ABC energii elektrycznej”, dzięki naszej stałej obecności w programach telewizji regionalnej oraz rozgłośniach radiowych, znany jest we wszystkich zielonogórskich szkołach podstawowych, a co najważniejsze – powoli wzbudza zainteresowanie również w szkołach wiejskich.

Działając w strukturach Grupy ENEA i wykorzystując jej potencjał, zamierzamy jeszcze aktywniej uczestniczyć w życiu naszego regionu. Jako firma multiusługowa możemy mieć swój wkład w pobudzaniu rozwoju gospodarczego, promowaniu nowoczesnych technologii czy energii odnawialnej. Jesteśmy otwarci na współpracę z samorządami, lokalnymi przedsiębiorstwami energetycznymi i nie tylko. Jako grupa ENEA mamy wiele do zaoferowania.

Z satysfakcją mogę powiedzieć, że nasze starania zostały docenione przez klientów. Jesteśmy również laureatami wielu prestiżowych nagród. Dwukrotnie zostaliśmy uznani za „Przedsiębiorstwo Fair Play”. Kapituła przyznająca to wyróżnienie oceniała m.in. terminowe regulowanie zobowiązań wobec kontrahentów i Skarbu Państwa, warunki pracy załogi, wrażliwość na potrzeby środowiska.

W listopadzie 2001 Zielonogórskie Zakłady Energetyczne uzyskały certyfikat ISO 9001:2000. W lutym br. audyt potwierdził przestrzeganie procedur systemu zarządzania jakością, co oznacza przyznanie certyfikatu zielonogórskiemu oddziałowi Grupy Energetycznej ENEA.

Stworzyliśmy solidne podstawy do rozwoju firmy i naszego regionu. Pragniemy nawiązać współpracę ze wszystkimi zainteresowanymi podmiotami. Jesteśmy do tego przygotowani, służymy swą wiedzą i umiejętnościami.

Grupa Energetyczna ENEA S.A.
Oddział w Zielonej Górze
65-775 Zielona Góra, ul. Zacisze 15
tel. (068) 328-19-00, fax (068) 328-17-01
e-mail: [email protected]
www.enea.pl