Małe systemy cieplne

Energia XXXVII / Ochrona Środowiska XIX
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 294 (6674) 18 grudnia 2003 r.

Szybkie dostosowanie do zmian i niezawodność dla odbiorcy

Małe systemy cieplne

Wypowiedź Stanisława Tadeja, dyrektora Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Chodzieży

Już ewolucja dobitnie pokazała, że małe organizmy mogą się błyskawicznie dostosować do zachodzących szybko zmian i przetrwać najtrudniejsze chwile. Podobnie to czyni od 12 lat miejski zakład budżetowy w Chodzieży jednocześnie produkujący i dystrybuujący ciepło w ilości 125 tys. GJ rocznie przy mocy zamówionej 14 MW.

Dzięki temu 20-tysięczna Chodzież, przynajmniej w części, gdzie dociera ciepło sieciowe, może być czysta, estetyczna i bogatsza, ponieważ:

  • ciepło sieciowe produkowane jest z miału węglowego w warunkach zgodnych z standardami UE,
  • korzystanie z ciepła sieciowego eliminuje odkryte skrzynki i przyłącza gazowe, kominy i przewody wentylacyjne,
  • odbiorcy ciepła przy najniższej cenie ciepła w rejonie Wielkopolski i Pomorza oszczędzają miesięcznie dużo złotówek (jedna kWh ciepła u odbiorcy kosztuje 12 gr brutto).

Odbiorcy ciepła sieciowego oprócz estetyki zewnętrznej zyskują na bezpieczeństwie oraz unikają uciążliwego hałasu. Daje to każdemu odbiorcy pełen komfort psychiczny. Klienci MZEC, posiadający zawory termostatyczne, podzielniki ciepła, szczelne okna, 10-centymetrowe ocieplenie przegród zewnętrznych, temperaturę wewnętrzną na poziomie 20°C, zapłacą za ogrzewanie lokalu o powierzchni 50 m2 mniej niż za abonament telefoniczny.

MZEC w Chodzieży potrafił udowodnić swój duży potencjał nie podnosząc ceny ciepła od 1 kwietnia 1998 r. do 31 grudnia 2002 r.

Potwierdzeniem niskiej ceny ciepła z węgla kamiennego jest w Polsce duża liczba użytkowników domowych kotłowni węglowych pracujących ze sprawnością do 50%. Posiadają oni często alternatywne źródło ciepła w postaci kotła gazowego, jednak ze względu na wysoki koszt gazu z importu nie eksploatują ich.

Osiągnięcia MZEC biorą się stąd, że spala polski miał węglowy bardzo ekologicznie i z dużą sprawnością w zmodernizowanych już w 1997 roku kotłach rusztowych o tzw. ścianach szczelnych.

Zakład obsługuje 7 tys. mieszkańców korzystających z systemu składającego się z 2 małych kotłowni węglowych, 13 kotłowni gazowych oraz jednej kotłowni rejonowej przy zatrudnieniu nie przekraczającym 20 osób.

Kotłownia rejonowa wykorzystuje tylko 2/3 mocy nominalnej, ponieważ wielu potencjalnych odbiorców, mimo ewidentnych korzyści wynikających z korzystania z ciepła sieciowego, w wyniku działania silnego lobby gazowniczego, instalatorskiego oraz złego doradztwa wybrało ogrzewanie gazowe.

Można to zrozumieć, gdy gotowe ciepło jest dużo droższe niż w Chodzieży.

W celu odwrócenia tego negatywnego trendu MZEC prowadzi szerokie działania marketingowe mające na celu uświadomienie korzyści ekonomicznych, ekologicznych i społecznych związanych z wykorzystywaniem centralnego systemu cieplnego.

Strategiczne decyzje firmy są coraz lepiej oceniane przez klientów, samorząd, WIOŚ, URE i inne podmioty opiniotwórcze.

W rankingu firm z Wielkopolski po raz drugi uzyskaliśmy dobre miejsce za indeksy dynamiki i wskaźniki ekonomiczno-finansowe.

Za wyjątkową troskę o dobro społeczności lokalnej firma otrzymała tytuł HIT 2002 r.

Po raz pierwszy spośród firm ciepłowniczych tak mały zakład komunalny, produkujący efektywnie w 94% ciepło z miału węglowego, uzyskał wyróżnienie „Lider Polskiej Ekologii”, co dobitnie świadczy o dużej kreatywności kadry. n

 

Małe systemy cieplne