Jakość – Normalizacja i Środowisko
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
21 listopada 2012 r.
Panteon Polskiej Ekologii
Miasto przyjazne środowisku
Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy
Wielkie miasta skupiają, jak w soczewce, wiele problemów związanych z ochroną środowiska. Nie inaczej jest w ponad 350-tysięcznej Bydgoszczy. Bydgoszcz to m.in. rozległe (ponad 3700 ha) tereny zielone oraz bliskość wody – Brdy i Wisły. Te uwarunkowania zobowiązują.
Dziś można mówić o sukcesach. Jakie zatem działania doprowadziły do poprawy w tej dziedzinie? Już od pewnego czasu prowadzono intensywne działanie służące, m.in. obniżeniu emisji niskiej, pochodzącej z zakładów przemysłowych, indywidualnego ogrzewania budynków czy spalin samochodowych. Miasto pomaga tym mieszkańcom, którzy wymieniają nieefektywne kotły węglowe na urządzenia energooszczędne oraz decydują się na inwestycje termoizolacyjne.
Dużą bolączką starej zabudowy miejskiej są pokrycia dachowe zawierające azbest. Również w tym przypadku osiągnięto postęp, dofinansowując wymianę dachów z budżetu miasta i pozyskując dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki temu wywieziono około 160 ton odpadów na składowisko odpadów niebezpiecznych w Małociechowie.
Bydgoszcz inwestuje również w odnawialne źródła energii. Ilość wytwarzanej energii z tego typu źródeł wynosi ponad 8 MW. Są to m.in. Mała Elektrownia na biogaz, Kotłownia na odpady drewna czy Elektrownia wodna Tryszczyn. Starania w tej dziedzinie zostały dostrzeżone przez sieć Energie Cities, która wytypowała Bydgoszcz do ligi europejskiej. Miasto zajęło prestiżowe 3 miejsce.
Za 1100 dni powstanie spalarnia
Od lat miasto organizuje akcje promującą ochronę środowiska. Co roku zachęca młodzież i dorosłych do udziału w „Sprzątaniu Świata” (zebrano 6,6 ton odpadów). Odbywają się Osiedlowe Festyny Ekologiczne, Dni Czystego Powietrza, Ogólnopolski Dzień Recyklingu, Europejski Dzień bez Samochodu, a także zbiórki zużytych baterii, nakrętek i kartoników po napojach. W roku szkolnym 2011/2012 w placówkach szkolno-wychowawczych zebrano zużytych baterii – 10 ton, nakrętek – 7 ton i kartoników po napojach – 26 ton.
Część odpadów, po segregacji, wraca do ponownego użytku. Ale co zrobić z innymi odpadami? Prawo europejskie zobowiązuje samorządy terytorialne do ograniczenia składowania odpadów komunalnych. Najlepszym sposobem jest prowadzenie selektywnej zbiórki „u źródła” oraz poddaniu termicznemu przekształcaniu odpadów resztkowych., które odbywa się w specjalistycznych instalacjach. Miasto Bydgoszcz właśnie buduje taką instalację. Beneficjentem projektu, dofinansowanego w ponad 60 procentach dotacją ze środków europejskich, jest komunalna spółka ProNatura. Na wybudowanie Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych włoskie konsorcjum Astaldi S.p.A. oraz Termomeccanica Ecologia S.p.A ma 1100 dni. Spalarnia będzie unieszkodliwiać ok. 180 tys. odpadów z terenu Bydgoszczy, Torunia i okolicznych gmin.
Czy tytuł „Zielonej Stolicy Europy” powędruje do Bydgoszczy?
Dziś Bydgoszcz znów startuje w europejskim konkursie. Tym razem stara się, wraz z 7 innymi europejskimi miastami, o tytuł „Zielonej Stolicy Europy”. Nagrodę „Zielona Stolica Europy”, ustanowioną w 2010 roku, przyznaje się miastom wprowadzającym nowatorskie rozwiązania, przyjazne dla środowiska. W tym roku tytułem tym może się pochwalić miasto Vitoria-Gasteiz w Hiszpanii. W 2013 r. finaliści konkursu przedstawią swoje kandydatury międzynarodowemu jury, które oceni ich zaangażowanie w poprawę stanu środowiska naturalnego. Bydgoszcz jest miastem-członkiem międzynarodowej organizacji Eurocities od listopada 2005 roku.
Proekologicze wysiłki zostały wielokrotnie nagrodzone, m.in. w kilku edycjach Narodowego Konkursu Ekologicznego w kategorii „Gmina Przyjazna Środowisku”. W konkursie Eurocities Awards 2011 miasto zajęło pierwsze miejsce za rewitalizację Wyspy Młyńskiej. Do wielu wyróżnień Bydgoszcz dopisała obecnie tytuł Laureata Panteonu Polskiej Ekologii.
Opr. MW