Infrastruktura – Środowisko – Energia
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
27 października 2008 r.
Międzynarodowa współpraca na gruncie ekologicznym
Rozbudowa i modernizacja Oczyszczalni Ścieków „Czajka” na warszawskiej Białołęce to obecnie największa w Polsce inwestycja z zakresu ochrony środowiska. Przy jej realizacji będzie pracować prawie 1000 osób.
Sojusz gigantów
Początek roku 2008 przyniósł decyzję dotyczącą wyboru generalnego wykonawcy rozbudowy i modernizacji Oczyszczalni Ścieków „Czajka”. Realizacja tego gigantycznego przedsięwzięcia w tak krótkim terminie, to niemałe wyzwanie. Jedynie dobra organizacja pracy i koordynacja wszystkich działań projektowych i realizacyjnych, umożliwią zakończenie inwestycji w ustalonym terminie.
Kontrakt podpisany został w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Oznacza to, że wykonawca w pierwszej kolejności zaprojektuje i dostarczy projekt budowlany oraz wykonawczy. Następnie zaś poprowadzi roboty budowlane i montażowe związane z rozbudową i modernizacją obiektu. Ostatnia faza to uruchomienie oczyszczalni wraz z gospodarką osadową i gazową. Aby sprawnie i bezkolizyjnie poprowadzić budowę, pięć firm połączyło swoje siły, potencjał i doświadczenie, powołując konsorcjum z Warbud SA na czele. Za całość prac odpowiedzialne są spółki z Francji, Niemiec, Danii i Polski – najlepsze w swoich branżach na europejskim i światowym rynku. W skład konsorcjum wchodzą, jako partnerzy: WTE Wassertechnik GmbH, KrŁüger A/S, Veolia Water Systems Sp. z o.o. i OTV.
Liderem jest Warbud – firma znana z realizacji prestiżowych obiektów we wszystkich sektorach rynku budowlanego. Budowa obiektów ekologicznych to zaledwie wycinek z jej działalności. Spółka jest generalnym wykonawcą projektów mieszkaniowych, handlowych, biurowych, przemysłowych oraz mostów, wiaduktów, konstrukcji podziemnych, a także specjalistycznych budowli wojskowych na terenie całego kraju. W sektorze budownictwa ekologicznego Warbud debiutował w 2004 r., jako generalny wykonawca Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych koło Kwidzyna. Kolejne wykonane zlecenia to m.in.: budowa oczyszczalni ścieków dla AVON w Garwolinie, modernizacja i rozbudowa do 60 tys. m3/d mocy przerobowych Oczyszczalni Ścieków „Radocha II” w Sosnowcu, rozbudowa oczyszczalni ścieków w podwarszawskich Babicach. Pomimo stosunkowo krótkiej aktywności w sektorze budownictwa ekologicznego, Warbud z powodzeniem realizuje duże i skomplikowane technicznie projekty. Świadczy o tym udział w kompleksowej rozbudowie Grupowej Oczyszczalni Ścieków dla aglomeracji łódzkiej. Dzięki przeprowadzonym pracom, trzy potężne ciągi biologiczne, są w stanie obsłużyć do 126 tys. m3 ścieków na dobę. Również na terenie GOŚ spółka podjęła się budowy stacji zagęszczania osadów oraz modernizacji hali krat. Jeden z ostatnio oddanych do użytku obiektów tego typu, to stacja suszenia osadów na Oczyszczalni Ścieków „Hajdów” w Lublinie. Zastosowana tu instalacja jest jedną z najnowocześniejszych w kraju.
Podział prac
Rozbudowa i modernizacja „Czajki” będzie prowadzona w dwóch etapach. Faza I obejmuje realizację obiektów oczyszczania mechanicznego, gospodarki biogazem, kogeneracji oraz część oczyszczania biologicznego i węzła stabilizacji osadów.
Druga część zadania to likwidacja istniejących obiektów oczyszczania biologicznego, budowa nowych oraz modernizacja węzła stabilizacji osadów.
Do zadań Warbudu należą roboty ziemne, żelbetowe, konstrukcje obiektów kubaturowych, drogi, place, ukształtowanie terenu, instalacje sanitarne, rurociągi, roboty elektryczne wewnątrzobiektowe, oświetlenie terenu. WTE Wassertechnik GmbH odpowiada za roboty technologiczne związane z mechanicznym oczyszczaniem ścieków, gospodarkę osadową i gazową. KrŁger A/S oraz Veolia Water Systems wykonają roboty technologiczne związane z biologicznym oczyszczaniem ścieków, system automatyki i sterowania, zasilanie elektroenergetyczne urządzeń. OTV odpowiada za dezodoryzację obiektów.
Po zakończeniu wszystkich prac, docelowa przepustowość oczyszczalni wzrośnie z obecnych 240 tys. m3/d do ponad 435 tys. m3/d. Pozwoli to na oczyszczenie wszystkich powstających w mieście ścieków. Jednocześnie poprawi się jakość oczyszczania, zwłaszcza w zakresie redukcji związków biogennych, czyli tych, które zawierają fosfor i azot. Związki te powodują, że latem woda w rzekach, jeziorach, a nawet w Bałtyku na długie tygodnie „zakwita”, upodabniając się do gęstej, zielonej zupy.
Okiem inżyniera
Pierwszy stopień oczyszczania ścieków to oczyszczanie mechaniczne. Ścieki podawane będą na kraty, dalej do piaskowników i następnie do osadników wstępnych. Wszystkie obiekty oczyszczania wstępnego zostaną całkowicie zakryte i obsługiwane przez systemy wyciągu powietrza podłączone do systemów dezodoryzacji.
Kolejny etap oczyszczania to oczyszczanie biologiczne. W reaktorach osadu czynnego zachodzić będzie jednostopniowy proces osadu czynnego z nitryfikacją, denitryfikacją oraz biologicznym usuwaniem fosforu wspomaganym chemicznym strącaniem, dla spełnienia wymagań odnośnie jakości odprowadzanych do odbiornika ścieków. Z reaktorów ścieki odpływać będą do osadników wtórnych, gdzie nastąpi rozdział osadu i sklarowanych ścieków.
Odpady powstałe w technologicznym procesie oczyszczania ścieków będą przekształcane w spalarni osadów. Budynek Stacji Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych usytuowany został na terenie oczyszczalni „Czajka”. Umowa o budowę obiektu została już zawarta. Prace budowlane ruszą niebawem.
W ramach rozbudowy i modernizacji Oczyszczalni Ścieków „Czajka” wybudowane zostaną nowoczesne ciągi technologiczne oczyszczania ścieków. Istniejące urządzenia i procesy technologiczne będą zastąpione bardziej wydajnymi i spełniającymi współczesne standardy gospodarowania ściekami.