Miejsce gdzie warto leczyć się i pracować

Nasze Zdrowie VIII
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ„.
17 lutego 2006 r.

Uzdrowisko Ustroń

Miejsce gdzie warto leczyć się i pracować

Rozmowa z Karolem Grzybowskim, prezesem Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego „Ustroń” S.A.

Tradycje uzdrowiskowe Ustronia sięgają dwustu lat. Jednak początki działalności firmy to już nowsza historia?

Początki naszej firmy sięgają połowy lat 80. ubiegłego stulecia. Budowa kopalń w Jastrzębiu Zdroju, gdzie pierwotnie mieściło się uzdrowisko, spowodowała zanik cennych solanek leczniczych w tamtym rejonie. Skutkiem tego było przeniesienie uzdrowiska do Ustronia. W roku 1986 oddano do użytku Sanatorium i Szpital Uzdrowiskowy „Równica”, największy tego rodzaju obiekt w kraju.

Od tego czasu firma rozwija się bardzo dynamicznie…

Wystarczy wspomnieć, że w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku zatrudnialiśmy około 200 osób. Od tego czasu liczba pracowników zwiększyła się prawie trzykrotnie. Stało się tak dzięki rozbudowie obiektów sanatoryjnych. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych powstały nowe, bardzo nowoczesne domy sanatoryjne, a w roku 2000 ostatecznie zakończono budowę Uzdrowiskowego Zakładu Przyrodoleczniczego.

W czym specjalizuje się uzdrowisko Ustroń?

Zajmujemy się przede wszystkim leczeniem chorób układu ruchu, czyli schorzeń reumatycznych, rehabilitacją po urazach układu kostno-stawowego oraz leczeniem procesów zapalnych tego układu. Ponadto specjalizujemy się w leczeniu schorzeń układu oddechowego, w tym przewlekłych procesów zapalnych i pylicy. Znakomite wyniki uzyskujemy również w leczeniu uzdrowiskowym choroby nadciśnieniowej, wieńcowej i niedokrwiennej mięśnia sercowego. Istotnym przedmiotem naszej działalności jest rehabilitacja pacjentów po zawale serca i zabiegach kardiochirurgicznych.

W nowoczesnym zakładzie przyrodoleczniczym wykonuje się 5600 zabiegów dziennie, takich jak masaże, inhalacje, pełna gama zabiegów fizykoterapeutycznych oraz stanowiące istotę naszej terapii zabiegi z użyciem tworzyw naturalnych: borowiny i solanki. Na pacjentów czekają cztery sanatoria o łącznej liczbie 1360 miejsc z pełnym zapleczem sanitarnym i żywieniowym.

Pacjenci doceniają bardzo wysoką jakość usług uzdrowiska i chętnie tu wracają. Sukces firmy to na pewno nowoczesna infrastruktura, ale nie tylko?

Najważniejsi są ludzie. Możemy pochwalić się dobrze wykształconą i wykwalifikowaną kadrą. Połowa pracowników legitymuje się wyższym lub średnim wykształceniem, w tym 26 osób to lekarze, a 210 – średni personel medyczny. Polityka kadrowa jest dla nas priorytetem. Dbamy o stałe podnoszenie kwalifikacji pracowników, m.in. organizując kursy i szkolenia zawodowe. Ponadto współfinansujemy studia wyższe i naukę na poziomie średnim pracownikom, którzy uzupełniają swoje wykształcenie. Myśląc o kuracjuszach zza zachodniej granicy, spółka zorganizowała dla pracowników kursy języka niemieckiego. Oprócz szkolenia własnej załogi firma przyjmuje także uczniów i studentów na praktyki wakacyjne.

Działają państwo w szczególnych warunkach gminy uzdrowiskowej. Czy oznacza to jakieś szczególne obowiązki?

Gminy uzdrowiskowe muszą wykazać się pięciokrotnie niższym zanieczyszczeniem powietrza od miejscowości, które takiego statusu nie mają. Nakłada to szczególny obowiązek na wszystkie podmioty działające na naszym terenie. Zgodnie z wymogami ustawy o ochronie środowiska oraz statutu gminy uzdrowiskowej, wszystkie obiekty muszą być zgazyfikowane. Tak też jest w naszym przedsiębiorstwie. Oprócz przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza, spółka dba także o ochronę wód powierzchniowych, przede wszystkim płynącej przez miasto Wisły. W tym celu wykonany został specjalny otwór chłonny o głębokości 1800 metrów, poprzez który woda po leczniczych kąpielach solankowych wtłaczana jest z powrotem w głąb ziemi, a nie odprowadzana do kanalizacji komunalnej. Na terenie uzdrowiska działa także laboratorium analityczne oraz stacja pomiaru zanieczyszczeń powietrza.

Dziękuję za rozmowę.

PJ

 

Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe „Ustroń” S.A.
43-450 Ustroń, ul. Sanatoryjna 1
tel. 033 856 50 00
Informacje i rezerwacje
tel. 033 856 50 53
tel./fax 033 854 28 98
www.uzdrowisko-ustron.pl