Nasze Zdrowie VII
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ„.
23 listopada 2005 r.
Miejsce tomografii komputerowej we współczesnej medycynie
Postęp współczesnej medycyny polega nie tylko na wyszukiwaniu nowych, skutecznych metod leczenia, ale również na wykorzystaniu osiągnięć techniki w wykrywaniu chorób. Wczesne wykrycie i trafna ocena stopnia zaawansowania choroby niejednokrotnie decydują o skuteczności leczenia. Dotyczy to szczególnie chorób serca i chorób nowotworowych, które są odpowiedzialne za największy odsetek zgonów.
Diagnostyka kardiologiczna w tomografii komputerowej obejmuje coraz większą grupę pacjentów. Należą do nich między innymi osoby z grupy wysokiego ryzyka, którzy chorują na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, mają podwyższony poziom cholesterolu we krwi, palą papierosy i pochodzą z rodzin, w których ich najbliżsi krewni przebyli w młodym wieku zawał serca. Dzięki badaniu tętnic wieńcowych w tomografii komputerowej możliwe jest nieinwazyjne wykrycie zmian miażdżycowych zagrażających zawałem serca. Podobnie pomocna jest tomografia u osób z nietypowymi objawami, u których trudne jest postawienie jednoznacznej diagnozy. Ponadto wszyscy pacjenci po zabiegach wszczepienia „by-passów” mogą być kontrolowani w tomografii komputerowej unikając w ten sposób kolejnych koronarografii, podczas których nie zawsze udaje się uwidocznić wszczepione pomosty.
Tomografia komputerowa jest metodą obrazową oceniającą morfologię tkanek, dzięki czemu znajduje zastosowanie w diagnostyce chorób nowotworowych. Nowoczesne tomografy spiralne mają możliwość uwidocznienia nie tylko narządów miąższowych, takich jak wątroba, trzustka, śledziona, ale również wykonania badań endoskopowych jak kolonoskopia, bronchoskopia, endoskopia ucha środkowego i zatok obocznych nosa. Kolonoskopia w tomografii jest alternatywnym badaniem obrazowym u pacjentów z chorobami jelita grubego, zwłaszcza gdy nie udało się obejrzeć aparatem endoskopowym jelita na całej długości. Badanie trwa ok. 10-15 sekund i wykonywane jest po uprzednim przygotowaniu pacjenta podobnie jak do klasycznej endoskopii. Oprócz jelita badanie to obrazuje dokładnie wszystkie narządy miąższowe jamy brzusznej, minusem jest natomiast brak możliwości pobrania wycinków do badania histopatologicznego.
Wszystkie badania metodą tomografii komputerowej nie wymagają położenia pacjenta w szpitalu i mogą być wykonane w trybie ambulatoryjnym. W Wojskowym Instytucie Medycznym od czerwca 2005 roku dysponujemy aparatem 64-detektorowym. Czas badania serca wynosi 5-7 sekund, czyli nie przekracza 4-5 uderzeń serca, co ma bezpośredni wpływ na jakość uzyskanych obrazów. W naszej pracowni wykonujemy ponad 100 badań serca miesięcznie u pacjentów z całej Polski. Cena pełnego badania koronarograficznego w tomografii z oceną stopnia uwapnienia tętnic wieńcowych (Calcium Score) i oceną wszystkich parametrów funkcji lewej komory (standardowo uzyskiwanych w badaniu echokardiograficznym) wynosi obecnie 800 zł. Każdy pacjent, który chciałby poddać się badaniu serca w tomografii, powinien uprzednio skonsultować się ze swoim kardiologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu. W naszym ośrodku wykonujemy badania wyłącznie u pacjentów, którzy skierowani zostali do naszej pracowni przez ich lekarza prowadzącego. Badanie nie jest całkowicie nieinwazyjne (promieniowanie rentgenowskie, środek kontrastowy), dlatego pacjenci poddawani tomografii serca powinni mieć ewidentne wskazania do tego badania.
dr n. med. Magdalena Zagrodzka
kierownik Pracowni 64
rzędowej tomografii komputerowej