Modernizacja i jubileusz 20-lecia EW Żarnowiec

Energia XXXV
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 130 (6510) 5 czerwca 2003 r.

Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A.

Modernizacja i jubileusz 20-lecia EW Żarnowiec

Elektrownia Szczytowo-Pompowa Żarnowiec została oddana do użytku w 1983 roku. W roku bieżącym obchodzić będziemy jej 20-lecie. Obchody jubileuszu zaplanowano na przełom maja i czerwca 2003 roku. EW Żarnowiec wyposażona jest w największe w Polsce turbiny o mocy generacyjnej 4×179 MW. Jednostki pracują przy prędkościach 166,7 rpm, a z odnowionym wirnikiem ich zapotrzebowanie na moc podczas pracy pompowej wynosi 200 MW. Jednostki są używane głównie do dziennych cykli pracy w systemie pompowym.

Modernizacja elektrowni rozpoczęła się w roku 1998 badaniami testowymi urządzeń elektrowni. Podczas badań eksperci z ESP SA oraz dostawcy rejestrowali stan hydrauliczny i mechaniczny urządzeń elektrowni. Na podstawie wyników tych badań, przygotowano koncepcję przeprowadzenia modernizacji. W tej koncepcji główne wymiary hydrauliczne i geometryczne obecnej jednostki zostały zachowane, jak również prędkość wirnika pozostała niezmieniona.

Porównanie geometrii wirnika w Żarnowcu z obowiązującymi standardami pokazało znaczne rozbieżności w stosunku do rozwiązań modelowych. Na podstawie badań układ przepływowy turbiny został zoptymalizowany.

Specjalną uwagę zwrócono na działanie z obciążeniem częściowym w ruchu turbinowym. Dostawca zmodernizowanego wirnika zaoferował spokojną i stabilną pracę nawet od 30% maksymalnego obciążenia. Została również zagwarantowana znaczna poprawa sprawności.

Turbinami z nowym wirnikiem elektrownia będzie w stanie pracować w pełnym zakresie obciążeń, bez żadnych ograniczeń. W celu zapewnienia niezakłóconej pracy zarówno w pracy pompowej, jak i turbinowej, profile łopatek kierownic zostały poddane odpowiednim zmianom.

W wyniku modernizacji osiągnięto na TZ-2 znaczną poprawę sprawności pracy w cyklu pompowym (około 5%) i turbinowym (około 3%). Dokonano również modernizacji izolacji uzwojeń stojanów generatorów nr 1 i 2. n

ESP S.A. to spółka zajmująca na krajowym i lokalnych rynkach energii wiodącą pozycję przedsiębiorstwa wyspecjalizowanego w świadczeniu usług systemowych oraz dostaw energii elektrycznej, wytwarzanej za pomocą technologii przyjaznych środowisku, wykorzystujących odnawialne źródła energii pierwotnej oraz gaz.

Jednocześnie ESP S.A. będzie inwestować w przedsięwzięcia kapitałowe głównie na rynkach lokalnych, w celu dywersyfikacji działalności gospodarczej, wykorzystując szanse pojawiające się wraz z rozwojem rynku energii elektrycznej.

 

Spółka Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A. została utworzona w grudniu 1993 roku, w ramach procesu restrukturyzacji polskiego sektora elektroenergetycznego. Działalność gospodarczą ESP S.A. rozpoczęła w lutym 1994 roku. Większościowym akcjonariuszem ESP S.A. (99,4% akcji) pozostają, od chwili założenia spółki, Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.

Po blisko dziesięciu latach istnienia ESP S.A. odgrywa istotną rolę w polskim systemie elektroenergetycznym, a prowadzona działalność podstawowa oraz inwestycje zapewniają firmie dominującą pozycję wśród przedsiębiorstw wytwórczych energetyki wodnej. W chwili obecnej Grupa Kapitałowa ESP S.A. skupia majątek 23 elektrowni wodnych i szczytowo-pompowych.

W tym stosunkowo krótkim okresie Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A. podjęły działania zmierzające do odtworzenia własnego majątku produkcyjnego: prace modernizacyjne w EW Żarnowiec i Porąbka – Żar.

W chwili obecnej trwają zaawansowane prace modernizacyjne i odtworzeniowe w elektrowni szczytowo-pompowej Solina o mocy 200 MW – inwestycja, realizowana w latach 1999 – 2003, która da przyrost mocy zainstalowanej o 64 MW; jesienią 2002 roku, podpisano akt erekcyjny modernizacji EW Dychów (przyrost mocy z 80 MW do 90 MW w roku 2005). Jednocześnie ESP S.A. prowadzą podstawową działalność wytwarzania energii elektrycznej poprzez programową pracę posiadanych elektrowni. Realizują także pakiet usług systemowych na potrzeby regulacyjne i utrzymania bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego kraju.

Zważywszy, że możliwości budowy nowych elektrowni są ograniczone, modernizacja i odtworzenie istniejących pompowych układów zasobnikowych są coraz bardziej istotne. W tych projektach modernizacyjnych wzrost mocy generowanej uzyskiwany jest poprzez wzrost sprawności przetworzenia energii.

Spółka jest laureatem III i IV edycji konkursu odbywającego się pod patronatem prezydenta RP, Aleksandra Kwaśniewskiego „Firma przyjazna środowisku”.