Na rzecz rozwoju regionu

Energia XXXIV
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 60 (6440) 12 marca 2003 r.

Rzeszowski Zakład Energetyczny SA

Na rzecz rozwoju regionu

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej otwiera szanse rozwoju dla polskich województw, w tym również województwa podkarpackiego i działających w nim podmiotów gospodarczych. W nowych warunkach pozycja regionu zależeć będzie od zdolności włączenia się w proces integracji europejskiej. Stawia to zarówno władze województwa, jak i funkcjonujące tu firmy wobec wielu nowych wyzwań, ale stwarza też znaczne perspektywy. Tylko firmy, które elastycznie dostosują się do działalności w warunkach konkurencji będą mogły sprostać wyzwaniom unijnego rynku. Zorientowana na klienta i spójna z kierunkami rozwoju regionu strategia Rzeszowskiego Zakładu Energetycznego SA pozwoli firmie na włączenie się w zachodzące procesy i wyciągnięcie z nich korzyści.

Polityka regionalna wobec wejścia Polski do Unii Europejskiej

Najważniejsze działania strukturalne, które zamierza uruchomić Polska będąc członkiem Unii Europejskiej określa Narodowy Plan Rozwoju na lata 2004 – 2006, który został przyjęty przez Radę Ministrów 14 stycznia 2003 roku. Źródłem finansowania tych przedsięwzięć mają być fundusze strukturalne Unii Europejskiej, które zostaną podzielone na poszczególne województwa. Wykorzystanie tych funduszy ma służyć zmniejszeniu dysproporcji między poszczególnymi regionami Polski i Europy. Otwiera to nowe możliwości dla województwa podkarpackiego w zakresie zapewnienia warunków sprzyjających rozwojowi gospodarczemu i podniesieniu poziomu życia mieszkańców. Większość zadań w zakresie wyłonienia konkretnych projektów wspierających realizację strategicznych celów regionu została powierzona urzędom marszałkowskim.

– Głównym celem polityki władz województwa podkarpackiego jest podejmowanie działań na rzecz wzrostu jego atrakcyjności dla przyciągnięcia zewnętrznych inwestycji, wspieranie rozwoju gospodarczego przedsiębiorstw oraz wykorzystanie potencjału regionu. Inicjatywy, które są zgodne z wymienionymi celami mają szansę na współfinansowanie z funduszy celowych Unii Europejskiej. Jednak aby określić konkretne przedsięwzięcia, niezbędna jest współpraca między władzami województwa i podmiotami gospodarczymi regionu, które mogą przyciągnąć kapitał zewnętrzny – wyjaśnia Leszek Deptuła, marszałek województwa podkarpackiego.

Problemem województwa podkarpackiego, które należy do unikatowych w skali kraju pod względem walorów przyrodniczych i krajobrazowych, jest niewielka liczba silnych ekonomicznie firm funkcjonujących w branżach innowacyjnych i wysokich technologii w dużym stopniu nasyconych nowoczesną techniką oraz know-how. Jedną z firm, które spełniają rolę stymulatora gospodarczego regionu jest Rzeszowski Zakład Energetyczny SA.

– Istnienie w naszym województwie silnych i stabilnych firm, takich jak Rzeszowski Zakład Energetyczny SA, jest dla Podkarpacia sprawą priorytetową. Firmy te w dużym stopniu decydują bowiem o zasobności i tempie rozwoju gospodarczego województwa. Staramy się, aby w tych trudnych i ważnych latach wchodzenia Polski do Unii Europejskiej Podkarpacie było regionem ważnym dla kraju, silnym gospodarczo, miejscem szans i możliwości. Rzeszowski Zakład Energetyczny – główny producent energii elektrycznej i cieplnej dla Rzeszowa – nieprzypadkowo od lat należy do najlepszych firm województwa podkarpackiego. Wiele środków przeznacza na rozwój infrastruktury energetycznej, wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań technicznych i informatycznych, z powodzeniem prowadzi politykę proekologiczną. Wszystko to sprawia, że jest bardzo atrakcyjnym partnerem dla inwestorów – mówi marszałek województwa podkarpackiego.

Jego zdaniem, w okresie ostatnich pięciu lat, odkąd rynek zaczął decydować o kondycji poszczególnych firm, wiele podkarpackich przedsiębiorstw, w tym także RZE SA, spełniło trudne wymogi gospodarki rynkowej. Fakt, że firmy te nie tylko mają umiejętność dostosowania się do nowych warunków działania, ale również osiągnięcia sukcesu rynkowego, pozwala na optymistyczną ocenę sytuacji. Zarząd Województwa podejmuje więc wszelkie działania, aby przedsiębiorstwa te nadal funkcjonowały w województwie, ponieważ przenoszenie dużych przedsiębiorstw z Rzeszowa do innych miast Polski prowadzi do degradacji Podkarpacia – podkreśla marszałek Leszek Deptuła.

Działalność RZE SA na rzecz regionu

Rzeszowski Zakład Energetyczny SA to firma, którą łączą długotrwałe, historyczne więzi z regionem podkarpackim. Początki firmy sięgają 1909 roku, kiedy to została podjęta decyzja o budowie elektrowni w Rzeszowie. W ciągu ponad 80 lat swojego funkcjonowania firma może pochwalić się wieloma osiągnięciami, które przyczyniły się do rozwoju gospodarczego miasta Rzeszowa i stanowiły impuls do postępu cywilizacyjnego południowo-wschodniej części kraju.

Obecnie Rzeszowski Zakład Energetyczny SA jest ważnym ogniwem krajowego systemu energetycznego i przodującą firmą województwa podkarpackiego. Spółka świadczy usługi w zakresie obrotu i dystrybucji energii elektrycznej dla ponad 650 tysięcy odbiorców na obszarze czterech województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i małopolskiego o powierzchni 16 382 km2 (co stanowi 5,2% powierzchni Polski) i obejmuje swym zasięgiem 143 gminy.

Rzeszowski Zakład Energetyczny jest również jednostką dominującą w Grupie Kapitałowej, posiadającą trzy spółki zależne: Elektrociepłownię Rzeszów SA (100% akcji), Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce SA (100% akcji) oraz Zakład Energetyczny Huta Stalowa Wola Sp. z o.o. (84,85% udziałów).

Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest: przesyłanie i dystrybucja energii elektrycznej na terenie swojej działalności oraz obrót energią elektryczną na obszarze całego kraju. Spółka prowadzi działalność za pośrednictwem wyspecjalizowanych wydziałów centrali oraz jedenastu rejonów energetycznych. Są to: RE Rzeszów Teren, RE Jasło, RE Staszów, RE Sanok, RE Stalowa Wola, RE Krosno, RE Rzeszów Miasto, RE Tarnobrzeg, RE Janów Lubelski, RE Leżajsk, RE Mielec. W 2002 roku Rzeszowski Zakład Energetyczny SA osiągnął przychody w wysokości 1 011 957,9 zł (w tym ze sprzedaży energii elektrycznej – 894 224,0 zł).

– Warunkiem pomyślnego funkcjonowania firmy na tworzącym się rynku energii elektrycznej jest powiązanie jej strategii z kierunkami rozwoju gospodarczego regionu. Celem strategicznym firmy jest dostosowywanie się do potrzeb i oczekiwań odbiorców oraz zapewnienie rozwoju pozwalającego na efektywne dostarczanie energii elektrycznej. W tym celu konieczne jest wzajemne zrozumienie między dostawcami i odbiorcami energii. Prowadzi to do zwiększenia konkurencyjności regionu w związku z procesami integracji z Unią Europejską – mówi prezes Zarządu Rzeszowskiego Zakładu Energetycznego SA, Edward Goleń.

Stawia to przed RZE SA jako liczącą się firmą Podkarpacia, obowiązek stałej poprawy standardów zaspokajania potrzeb energetycznych oraz wysokie wymagania w zakresie ekologii. Dlatego spółka korzysta nowych technik, które podnoszą jakość, bezpieczeństwo i pewność dostaw energii elektrycznej. Inwestycje w rozwój systemu energetycznego, nowoczesną, spełniającą wymogi bezpieczeństwa aparaturę stacyjną, zabezpieczenia cyfrowe i linie izolowane przyczyniają się do podniesienia jakości świadczonych usług oraz poprawy efektywności działania. RZE SA dysponuje dobrze rozwiniętą infrastrukturą energetyczną. Na podkreślenie zasługuje również niski poziom strat sieciowych, co stawia spółkę w czołówce zakładów energetycznych w Polsce.

Na liniach SN instaluje się rozłączniki sterowane drogą radiową. Umożliwia to szybszą lokalizację awarii i skrócenie przerw w zasilaniu. Technologia prac pod napięciem pozwala na przyłączanie nowych obiektów do sieci, likwidację awarii oraz konserwację linii i stacji transformatorowych bez przerw w dostawie energii elektrycznej.

– Zgodnie z prawem energetycznym najważniejszym celem strategii spółki dystrybucyjnej jest bezpieczeństwo energetyczne, tj. stan gospodarki umożliwiający zaspokojenie bieżącego i perspektywicznego zapotrzebowania odbiorców na energię w sposób technicznie i ekonomicznie uzasadniony. Obecnie eksploatowany przez firmę system energetyczny zapewnia bezpieczeństwo dostaw, ale w przyszłości należy się liczyć z koniecznością jego rozbudowy, szczególnie w zakresie modernizacji sieci. Problemem jest wysoka kapitałochłonność inwestycji energetycznych oraz dłuższy czas oczekiwania na pożądaną stopę zwrotu kapitału, co skłania do szczególnie uważnego rozważenia wielkości nakładów na rozwój infrastruktury. Chcemy więc zainteresować samorządy współfinansowaniem inwestycji energetycznych w związku z pojawiającymi się szansami związanymi z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej oraz prowadzonymi programami dostosowawczymi – mówi prezes Edward Goleń.

Firma przyjazna dla środowiska

Gwarancją wysokiej jakości energii elektrycznej jest zarówno zapewnienie niezakłóconych, stałych dostaw energii o odpowiednich parametrach jakościowych, jak i spełnienie wymogów ochrony środowiska.

Działalność Rzeszowskiego Zakładu Energetycznego SA na rzecz ekologii sprawia, że spółka cieszy się w pełni uzasadnioną opinią przyjaznej dla środowiska. W ramach programu modernizacji stacji elektroenergetycznych RZE SA wprowadza technologie i systemy zabezpieczeń zapewniające bezpieczną i bezawaryjną pracę urządzeń energetycznych oraz minimalizujące ryzyko skażenia. Rozwiązania te sprawiają, że nowoczesne stacje elektroenergetyczne, takie jak: Kolbuszowa, Ropczyce, Nisko, Iwonicz, Sanok i Biecz są w pełni przyjazne dla środowiska. Jest to szczególnie ważne w przypadku regionu podkarpackiego. Ochrona walorów przyrodniczych nakłada na działające tu firmy obowiązek nieingerencji w otoczenie – mówi prezes Rzeszowskiego Zakładu Energetycznego SA.

Podobne zasady obowiązują w podmiotach Grupy Kapitałowej rzeszowskiej spółki. W Zespole Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce wytwarza się energię w sposób bezpieczny dla otoczenia, z uwzględnieniem wszystkich obowiązujących norm i przepisów ochrony środowiska.

Elektrociepłownia Rzeszów SA realizuje program ekologiczny pod hasłem: „Być ekopartnerem, najlepszą, przyjazną dla środowiska firmą”. Obecnie w elektrociepłowni budowany jest blok energetyczny. Inwestycja ma na celu produkcję energii elektrycznej i cieplnej w skojarzeniu z wykorzystaniem gazu ziemnego. Przemawia za tym zarówno niska uciążliwość dla środowiska, jak i wysoka sprawność produkcji energii. Wytwarzanie czystej i taniej energii to podstawowe wyzwanie dla Elektrociepłowni Rzeszów SA. Właścicielem całego kapitału akcyjnego EC Rzeszów SA jest RZE SA.

Firma zorientowana na klienta

Czynnikiem decydującym o przyszłości firmy jest nowe podejście konsumentów do energii jako towaru. Biznes energetyczny oparty dziś na dostawie energii, stanie się biznesem opartym na dostawie usług.

Podejście marketingowe wymusza wzrost konkurencji w obszarze obrotu energią w związku z zasadą TPA, zgodnie z którą kolejne grupy odbiorców zyskują prawo swobodnego wyboru dostawcy. Ze względu na specyfikę branży, poprawę jakości obsługi odbiorców można osiągnąć nawiązując systematyczną współpracę z klientami. Istotnym problemem jest rozpoznanie i monitorowanie potrzeb odbiorców oraz budowanie ich przywiązania do firmy.

Taką rolę spełniają nowoczesne biura obsługi klienta funkcjonujące w rejonach energetycznych. Oferta BOK obejmuje usługi związane ze sprzedażą energii elektrycznej i przyłączaniem podmiotów do sieci elektroenergetycznej oraz fachową, kompetentną informację.

Jednym z priorytetów w działalności Rzeszowskiego Zakładu Energetycznego jest stałe poprawianie jakości świadczonych usług. RZE czyni to systematycznie, między innymi poprzez rozwijanie systemów i narzędzi oraz wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, maksymalnie ułatwiających klientom kontakty ze spółką. Firma stale rozwija i unowocześnia systemy komputerowe.

System obsługi drobnych odbiorców – Handel, został wzbogacony o dodatkową ofertę usług energetycznych i segment technicznej obsługi odbiorców. Natomiast system obsługi dużego odbioru AWO/U został wyposażony w opcję elektronicznego odczytu danych z układu pomiarowego odbiorcy.

W celu zapewnienia maksymalnej efektywności majątku spółka wykorzystuje systemy SRP GIS ewidencji i zarządzania infrastrukturą energetyczną w powiązaniu z mapą cyfrową, których rozwój daje możliwość świadczenia usług multimedialnych.

Jednym z ostatnio wdrożonych produktów, usprawniających kontakt ze spółką jest Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta (e-BOK), z którego mogą korzystać klienci zakładu posiadający dostęp do sieci internetowej oraz aktywną skrzynkę poczty elektronicznej.

Ten nowoczesny produkt umożliwia przepływ informacji pomiędzy klientami a spółką oraz świadczenie usług drogą elektroniczną z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego. Uruchomienie elektronicznego biura obsługi odbiorców otworzyło całkiem nową jakość w kontaktach między zakładem energetycznym a klientem. W związku z rozwojem technologii teleinformatycznych, jako pierwsza spółka dystrybucyjna w Polsce, oferujemy klientom obsługę w pełnym zakresie, łącznie z możliwością dokonywania rozliczeń – podkreśla Edward Goleń. Bardzo dużą wagę przywiązujemy do aspektu bezpieczeństwa oferowanych przez nas rozwiązań. Stosowane przez nas nowoczesna technologia sprzętowa i programowa oraz wielopoziomowe zabezpieczenia zapewniają zachowanie niezmienności, nienaruszalności i poufności przesyłanych danych.

Współpraca na rzecz regionu

RZE SA w opracowaniu planów rozwojowych nadaje priorytet przedsięwzięciom inwestycyjnym mającym duże znaczenie dla energetyki lokalnej. Zdaniem prezesa RZE SA Edwarda Golenia, aby zharmonizować potencjał energetyczny z potrzebami regionu niezbędne jest wprowadzenie przez władze województwa takich uregulowań prawnych, które będą sprzyjać podejmowaniu energetycznych przedsięwzięć regionalnych.

Nakłada to też pewne obowiązki na gminy w zakresie energetyki, zgodnie z wymogami prawa energetycznego. W myśl postanowień ustawy, organy samorządu gminnego powinny stać się na obszarze swojego działania aktywnym realizatorem polityki energetycznej państwa. Oznacza to między innymi potrzebę rozwoju lokalnych rynków energetycznych, co jest zgodne z dążeniem Rzeszowskiego Zakładu Energetycznego w kierunku multimedialnej obsługi klienta. Ważnym zadaniem jest stworzenie warunków do bardziej efektywnego wykorzystania energii na obszarze regionu i uwzględnienie tych warunków przy opracowywaniu założeń do planów zaopatrzenia w energię. Konieczne jest też wykreowanie regionalnego systemu finansowania przedsięwzięć gospodarczych, w tym również energetycznych. W regionalnej wersji Narodowego Planu Rozwoju – Programie Rozwoju Regionalnego Podkarpacia, za priorytet uznano działania na rzecz rozwoju lokalnego. W ramach tego działania wsparcie otrzymają, między innymi projekty dotyczące dostaw i dystrybucji energii, gazu, produktów ropopochodnych, paliw stałych. Inwestycje energetyczne związane z rozwojem regionu mają więc duże szanse finansowania z funduszy celowych Unii Europejskiej – wyjaśnia Leszek Deptuła, marszałek województwa podkarpackiego.

Przyszłość regionu wymaga podejmowanie wspólnych działań na rzecz wzrostu konkurencyjności Podkarpacia. Można to osiągnąć tylko dzięki ścisłej współpracy między jednostkami samorządowymi i podmiotami gospodarczymi, która jest niezbędna do określenia potrzeb regionu i przełożenia ich na konkretne działania – podkreślają zgodnie obaj rozmówcy.

Ewa Tarkowska-Bryg


Rzeszowski Zakład Energetyczny SA

35-959 Rzeszów ul. 8-go Marca 6
tel. (017) 865-60-00, fax (017) 865-65-66
e-mail: [email protected]
www.rzesa.rzeszow.pl