Nagroda nagród

Jakość VII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 262 (5427) 09 listopada 1999 r.

Nagroda nagród
Wypowiedź Jerzego Mackiewicza, sekretarza Kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, doradcy prezydenta RP

foto

W dniu 16 grudnia prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, pan Aleksander Kwaśniewski i przewodnicząca Kapituły, pani prof. Janina Jóźwiak, oficjalnie zainaugurują III Edycję Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP.

Ustanowienie w 1998 roku tej nagrody było wynikiem głębokiego przekonania pana prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego o ogromnym znaczeniu rozwoju gospodarczego, poprawy konkurencyjności polskich przedsiębiorstw oraz utrwalenia ich pozycji na polskim i zagranicznych rynkach dla dalszego rozwoju kraju, jego prestiżu oraz możliwości spełnienia aspiracji i oczekiwań naszego społeczeństwa.

Również kategorie, w których przyznawana jest nagroda, odzwierciedlają strategiczne cele stojące przed naszą gospodarką. Są to przede wszystkim: wzrost eksportu, unowocześnienie i modernizacja polskich przedsiębiorstw, rozwój małej i średniej przedsiębiorczości, rozwój instytucji finansowych, modernizacja i restrukturyzacja rolnictwa oraz dalsze pozyskiwanie inwestycji zagranicznych dla naszej gospodarki.

Szczególną kategorią nagrody jest „Wynalazek w dziedzinie produktu lub technologii”. Przyznając nagrodę wynalazcom, pan prezydent chce podkreślić znaczenie rozwoju polskiej myśli naukowo-technicznej dla gospodarki oraz fakt, co wielokrotnie podkreśla na spotkaniach z przedstawicielami życia gospodarczego, że bez wdrażania nowych, własnych rozwiązań, bez wspierania badań naukowych, nie uda nam się zbudować prestiżu dla naszej gospodarki, a za kilka lat niemożliwy będzie jej dalszy dynamiczny rozwój.

Nagroda przyznawana przez głowę państwa jest zawsze nagrodą szczególną, dlatego też tryb wyłaniania jej laureatów musi po pierwsze gwarantować obiektywną ocenę kandydatów, po drugie musi być oparty o czytelne kryteria.

W przypadku Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, wyłanianie laureatów podzielone jest na trzy etapy.

Pierwszy, który zakończy się 28 lutego 2000 roku, to zgłaszanie kandydatów przez uprawnione instytucje i organizacje. W każdej z kategorii są to przede wszystkim organizacje i samorządy gospodarcze, organizatorzy najpoważniejszych konkursów i programów promocyjnych. Tylko wnioski zgłoszone przez instytucje określone w regulaminie, są wnioskami formalnymi i tylko te rozpatrywane są przez Kapitułę. Taki system zgłaszania kandydatów po pierwsze jest wyrazem uznania dla działalności tych organizacji na rzecz promocji polskiej gospodarki, po drugie powoduje, że Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP jest pośrednio również nagrodą samych środowisk gospodarczych.

W kwietniu przyszłego roku Kapituła spośród zgłoszonych kandydatów wybierze nominowanych do nagrody. Do pracy w Kapitule pan prezydent zaprosił osoby o uznanym autorytecie wśród przedstawicieli polskiego i zagranicznego życia gospodarczego, osoby, które potrafią obiektywnie i właściwie ocenić osiągnięcia zgłoszonych kandydatów. Przewodniczącą Kapituły jest pani profesor Janina Jóźwiak. W pracach Kapituły uczestniczą: Artur Balazs, Leszek Balcerowicz, Marek Belka, Stefan Berczyński, Urszula Grzelońska, Danuta Hübner, Roman Jagieliński, Wiesław Kaczmarek, Ada Kostrz-Kostecka, Zbigniew Maciąg, Jerzy Mackiewicz, Marek Pol, Janusz Steinhoff, Krystyna Woźniak-Trzosek.

Spośród nominowanych prezydent RP, pan Aleksander Kwaśniewski, osobiście wybierze laureatów nagrody, a ich wręczenie odbędzie się w czerwcu 2000 roku w Poznaniu na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Kryteria, które muszą spełnić kandydaci do tej szczególnej nagrody obejmują wszystkie elementy działalności gospodarczej. Po pierwsze kandydaci muszą osiągać pozytywne wyniki ekonomiczne, oferować produkty cieszące się uznaniem konsumentów, mieć trwałą pozycję na polskim i zagranicznych rynkach, stosować najnowocześniejsze technologie produkcji i skuteczne metody zarządzania i marketingu, tworzyć nowe miejsca pracy. Po drugie wspierać badania naukowo-techniczne i wdrażać ich efekty, dbać o środowisko naturalne, prowadzić działania na rzecz podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników. I po trzecie umieć dzielić się wypracowanymi dochodami z ludźmi potrzebującymi pomocy, wspierać rozwój nauki, kultury, sportu, współuczestniczyć w życiu społeczności lokalnej.

Spełnienie tych wszystkich kryteriów jest bardzo trudne, często wydaje się niemożliwe, ale proszę mi wierzyć, że w Polsce jest wielu, których osiągnięcia i działania predysponują do otrzymania tej prestiżowej nagrody.

O prestiżu każdej z nagród decyduje osoba przyznającego, skład jury, kryteria i system oceny kandydatów, a także sami jej laureaci. W przypadku Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wszystkie te elementy powodują, że prestiż tej nagrody jest już bardzo wysoki i przekonany jestem, że stale będzie rósł.

Dotychczasowi nominowani i laureaci to autentyczni liderzy, którzy doskonale radzą sobie w warunkach gospodarki rynkowej, a ich osiągnięcia porównywać można z najlepszymi firmami światowymi. O słuszności podjętych decyzji świadczy również fakt, że laureaci nagrody w 1998 i 1999 roku już po jej otrzymaniu, odnoszą kolejne sukcesy, poprawiają swoje wyniki, uruchamiają nowe dziedziny działalności, tworzą kolejne miejsca pracy.

Korzystając z tej okazji chciałbym przypomnieć, że w I Edycji laureatami byli: „Amica Wronki” S.A., Stocznia Szczecińska S.A., Gospodarstwo Rolne Elżbiety i Romualda Ozimków, Asea Brown Boveri (ABB), Nestle Polska Holding, Iwona Węgrzecka z zespołem z Instytutu Technologii Elektronowej, Międzynarodowe Targi Poznańskie. W II Edycji – „Pollena Ewa” S.A., „Ravimed”, Fiat Auto Poland, Gospodarstwo Rolne Ewy i Janusza Linka, Sanitec Koło, Instytut Techniki i Aparatury Medycznej „Itam” w Zabrzu oraz Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości.

Przekonany jestem, że również w III Edycji zgłoszeni kandydaci, nominowani i laureaci reprezentować będą najlepszych z najlepszych, że zarówno Kapituła, jak i prezydent RP będą mieli wiele kłopotów z dokonaniem wyboru.

Strona Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP