Nasz cel: najwyższa jakość

Jakość – Normalizacja – Certyfikacja
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
10 listopada 2011 r.

Nasz cel: najwyższa jakość

Teresa Sekuła,
sekretarz województwa lubuskiego

Ostatni rok w naszym urzędzie to czas zmian w zakresie organizacji pracy. Oczekiwania społeczności lokalnych w stosunku do administracji są coraz większe, co zobowiązuje nas do ciągłego doskonalenia struktur organizacyjnych. Naszym celem jest stworzenie takich struktur, które zagwarantują mieszkańcom naszego regionu zawarte w karcie Praw podstawowych Unii Europejskiej prawo do dobrej administracji. Takich struktur, które lepiej motywują do pracy oraz pozwolą nie tylko na zaspokajanie potrzeb mieszkańców, ale stworzą siły napędowe lokalnego rozwoju przy wykorzystaniu wszelkich dostępnych nowoczesnych rozwiązań (projekt Lubuski e-Urząd, Polityka Bezpieczeństwa Informacji, Polityka Bezpieczeństwa Systemów Informatycznych).

Mamy też świadomość, iż w realizacji zadań publicznych najważniejsza rola przypada człowiekowi. Współczesny urzędnik to nie tylko urzędnik wyposażony w umiejętności i kompetencje, ale taki, który czuje się odpowiedzialny wobec wspólnoty regionalnej.

A zatem naszą misją jest sprawny urząd i profesjonalny urzędnik.

Co zrobiliśmy w bieżącym roku by osiągnąć zamierzone cele: odnowiliśmy certyfikat Systemu Zarządzania Jakością. Procedury związane z obsługą klientów zostały zweryfikowane przez niezależnych audytorów Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A. z Warszawy, którzy potwierdzili, że funkcjonujący od 2004r. system jest właściwie utrzymywany i stale doskonalony. Utrzymanie certyfikatu jest potwierdzeniem świadczenia usług na wysokim poziomie i stanowi motywację do ciągłego doskonalenia i podnoszenia efektywności podejmowanych przez urząd działań. Posiadanie certyfikatu traktujemy jako zobowiązanie do dalszej pracy i podnoszenia jakości obsługi.

Wprowadziliśmy „Kodeks etyki”. Stanowi on zbiór jasnych i przejrzystych norm, których przestrzeganie jest wymagane od wszystkich pracowników. Kodeks określa zachowania pracowników nie tylko w miejscu pracy, ale również poza godzinami pracy i w każdym miejscu.

Uzupełnieniem „Kodeksu etyki” są wdrożone „Standardy obsługi klienta”. Dokument ten określa zasady dotyczące zachowania urzędników wobec klientów.

Staramy się stale poprawiać relacje urzędnik – obywatel, oferując naszą fachowość i profesjonalizm. Nasza służba publiczna jest oparta przede wszystkim na ludziach, chcemy, by każdy Lubuszanin wiedział, że otrzyma niezbędną pomoc i będzie sprawnie obsłużony według obowiązujących procedur i z zadowoleniem będzie korzystał z pomocy urzędu. Dbałość o sukces jest zadaniem zarówno kadry kierowniczej, jak i każdego pracownika. n

www.lubuskie.pl

Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.