Nasza praca to służba

ENERGIA XX – Prywatyzacja polskiej energetyki, cz. 3
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 299 (5464) 21 grudnia 1999 r.

 

logo 40-lecie PERN „Przyjaźń” S.A.

Nasza praca to służba
Wypowiedź Henryka Andrzeja Janczewskiego, prezesa Zarządu i dyrektora naczelnego PERN „Przyjaźń” S.A.

 

W początkowym okresie rozwoju przedsiębiorstwa największym osiągnięciem było oddawanie kolejnych rurociągów – bezpośredni nadzór nad inwestycjami i nad oddaniem ich do eksploatacji. Bardzo ważna była rozbudowa portu w Gdańsku. Byliśmy jednymi z pierwszych inicjatorów rozbudowy Portu Północnego. Osiągnięciem była również intensyfikacja pracy Rurociągu Pomorskiego, a także rozbudowa parku zbiornikowego w Płocku i w Gdańsku.

Od 1990 roku kolejnym sukcesem było podpisanie kontraktów pomiędzy przedsiębiorstwem i kontrahentami z Zachodu na transport ropy naftowej. Do 1989 roku umowy były niekorzystne. Płatność w rublach transferowych oraz duża inflacja powodowały, że zamiast zysków były straty. W tym okresie sytuacja finansowa przedsiębiorstwa była trudna. Dopiero gdy wynegocjowaliśmy stawki w markach zachodnich, kondycja przedsiębiorstwa uległa diametralnej zmianie.

W roku 1998 aż 40 proc. wzrósł zysk netto w stosunku do poprzedniego roku. Stało się tak dzięki kontrahentom niemieckim, którym dostarczamy ropę, tj. PCK Raffinerie GmbH w Schwedt i Mitteldeutsche Erdoel Raffinerie GmbH w Spergau oraz tranzytowi ropy na eksport przez Gdańsk. Zachodni partnerzy pozytywnie oceniają proces komercjalizacji przedsiębiorstwa. Chcieliby, żeby jak najszybciej doszło do prywatyzacji. Decyzję o kolejnym przekształceniu ma podjąć Rada Ministrów dopiero w 2000 roku. PERN „Przyjaźń S.A. ma strategiczne znaczenie dla przemysłu paliwowego i powinno jak najdłużej pozostawać w ręku państwa. Zainteresowanie zachodnich inwestorów należy tłumaczyć rosnącymi zyskami i perspektywami rozwoju. Mamy śmiałe plany wyprowadzenia ropy naftowej z Kazachstanu, z basenu Morza Kaspijskiego przez Rosję i Białoruś albo z Baku przez Gruzję do Odessy, do Brodów i dalej do Polski. Nastawieni jesteśmy na inwestycje i intensyfikację prac. Jesteśmy przedsiębiorstwem konkurencyjnym w europejskim przemyśle naftowym i nie chcemy spowalniać tempa rozwoju.

Cenne jest to, że w krytycznych dla przedsiębiorstwa momentach można było liczyć na naszych pracowników. Pozostali oni w PERN „Przyjaźń” S.A., mimo że mogli odejść, by w innych firmach zarabiać lepiej.

Pracownicy naszego przedsiębiorstwa są bardzo dobrze przygotowani i oddani swoim zajęciom. Sprawdzają się w każdej sytuacji. Szczególnie zasłużony dla rozwoju PERN „Przyjaźń” S.A. jest pracujący w przedsiębiorstwie od 39 lat pan Zenon Kijuć, kierownik działu inwestycji. Prowadził on i nadzorował wszystkie prace przygotowujące rurociągi i bazy surowcowe do eksploatacji.

Nasza praca to służba. Trzeba pracować w różnych warunkach. Rurociągi, pompy, zbiorniki eksploatujemy bez przerwy, także w święta. To wymaga obowiązkowości, fachowości, skuteczności w działaniu, bo przecież są to urządzenia wysokociśnieniowe.

Szanowni państwo, Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń” Spółka akcyjna obchodzi jubileusz 40-lecia. Czterdzieści lat w życiu przedsiębiorstwa, podobnie jak w życiu człowieka, to okres skłaniający do refleksji i podsumowań. Od momentu powstania nasze przedsiębiorstwo pełniło strategiczną funkcję w sektorze naftowym. Zdało egzamin w warunkach gospodarki rynkowej i pod względem poziomu technicznego może się równać ze światowymi firmami świadczącymi usługi w zakresie transportu rurociągowego ropy i produktów naftowych.

Mam nadzieję, że współpraca z naszymi kontrahentami nadal będzie układać się pomyślnie. PERN „Przyjaźń” S.A. jest w stanie w pełni sprostać ich potrzebom.

Wszystkim pracownikom przedsiębiorstwa dziękuję za lata wspólnego wysiłku. Życzę państwu wielu sukcesów w pracy zawodowej oraz zadowolenia i wszelkiej pomyślności.

foto

Henryk Andrzej Janczewski pracę w przedsiębiorstwie rozpoczął w 1962 roku. Brał aktywny udział w kolejnych etapach rozwoju i wszystkich inwestycjach PERN „Przyjaźń” S.A. Kolejno zajmował stanowiska: starszego inspektora nadzoru, głównego mechanika, naczelnego inżyniera przedsiębiorstwa, I zastępcy ds. technicznych, od 1981 roku dyrektora przedsiębiorstwa, od 1 stycznia powołany przez ministra Skarbu Państwa na stanowisko prezesa Zarządu. Pełni równocześnie operacyjną funkcję dyrektora naczelnego PERN „Przyjaźń” S.A.

Uruchamiał drugą nitkę rurociągu wraz z urządzeniami współpracującymi oraz stacjami pomp. Rozbudował Bazę Surowcową w „Plebance”, Bazę Manipulacyjną w Gdańsku oraz nadzorował budowę dwóch przelotowych stacji pomp w Rypinie i Pelplinie. Jego szczególnym osiągnięciem było opracowanie strategii negocjacji z odbiorcami zachodnimi warunków i stawek za usługi transportowe realizowane Rurociągiem Pomorskim.

Historia

Magistrala rurociągów PERN „Przyjaźń” S.A. jest strategiczną w Europie drogą transportu ropy naftowej ze wschodu na zachód i północ oraz z północy na zachód.

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń” powstało w 1959 roku, zgodnie z uchwałą Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, na mocy umów rządowych pomiędzy Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich, Polską Rzecząpospolitą Ludową i Niemiecką Republiką Demokratyczną o dostawach i transporcie ropy naftowej. W 1960 roku rozpoczęła się budowa pierwszej nitki rurociągu „Przyjaźń”. Jej uruchomienie nastąpiło w trzy lata później.

Ponieważ wzrastało zapotrzebowanie na ropę w Polsce i na zachodzie Europy, w roku 1970 rozpoczęła się budowa drugiej nitki rurociągu. Dzięki temu na odcinku wschodnim przedsiębiorstwo przetoczyło 36 mln ton w ciągu roku, zaś na zachodnim 27 mln ton.

W roku 1975 oddano do eksploatacji wraz z towarzyszącą infrastrukturą Rurociąg Pomorski. W historii przedsiębiorstwa był to początek nowych, istotnych doświadczeń organizacyjnych. Zaczęły się dostawy ropy drogą morską, rozładunek i załadunek tankowców, magazynowanie ropy o różnych właściwościach fizycznych i chemicznych. Dotychczas przedsiębiorstwo tłoczyło i przechowywało 36 różnych gatunków ropy.

W roku 1991 powstała spółka Naftoport, której PERN „Przyjaźń” S.A. jest udziałowcem. Naftoport wybudował i oddał do użytkowania w Porcie Północnym dwa stanowiska przeładunku ropy naftowej. PERN „Przyjaźń” intensyfikował pracę Rurociągu Pomorskiego poprzez budowę stacji pomp: w roku 1993 w Łasinie, zaś w 1999 – w Rypinie i Pelplinie.

Obok ropociągów przedsiębiorstwo wybudowało i eksploatuje rurociągi produktów naftowych, które biegną z Płocka w trzech kierunkach: Płock – Bydgoszcz – Poznań, Płock – Warszawa, Płock – Częstochowa.

PERN „Przyjaźń” S.A. zapewnia dostawy ropy dla przemysłu rafineryjnego w Polsce – dla Polskiego Koncernu Naftowego S.A. w Płocku, Rafinerii Gdańskiej S.A. w Gdańsku, a także w Niemczech – dla PCK w Schwedt i MIDER w Spergau. Posiada i eksploatuje około 2500 km rurociągów. Do chwili obecnej PERN „Przyjaźń” S.A. przetoczył prawie miliard ton ropy i ponad sto milionów ton produktów naftowych. W połowie 2000 roku przedsiębiorstwo planuje wydajność na odcinku wschodnim 43 mln ton. PERN należy do czołówki najbardziej rentownych firm w Polsce.

Przedsiębiorstwo prowadzi działalność charytatywną. Finansowo wspomaga szkoły, fundacje zajmujące się leczeniem dzieci, służbę zdrowia, domy pomocy społecznej, a także sponsoruje Rodzinkowy Dom Dziecka nr 1 w Płocku.

Mapa

  • 1959 – utworzenie Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągu Naftowego w budowie z siedzibą w Warszawie;
  • 1960 – rozpoczęcie budowy odcinka polskiego rurociągu ropy naftowej „Przyjaźń”;
  • 1962 – przeniesienie siedziby przedsiębiorstwa do Płocka;
  • 1963 – przekazanie pierwszej nitki rurociągu i baz naftowych do eksploatacji;
  • 1964 – zmiana nazwy – Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągu Naftowego „Przyjaźń”;
  • 1968 – przekazanie do eksploatacji rurociągu produktów naftowych: Płock – Koluszki;
  • 1970 – przekazanie do eksploatacji rurociągu: Płock – Mościska;
  • 1972 – przekazanie do eksploatacji drugiej nitki rurociągu ropy naftowej „Przyjaźń” wraz z pompowniami i parkami zbiornikowymi;
  • 1973 – rozpoczęcie budowy Rurociągu Pomorskiego;
  • 1975 – przekazanie do eksploatacji Rurociągu Pomorskiego ;
  • 1975 – zmiana nazwy: Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych CPN „Przyjaźń”;
  • 1975 – przekazanie do eksploatacji kolejnego odcinka rurociągu produktów naftowych: Mościska – Emilianów;
  • 1983 – przekazanie do eksploatacji rurociągu produktów naftowych: Płock – Nowa Wieś Wielka;
  • 1983 – ustalenie nazwy: Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń”;
  • 1992 – przekazanie do eksploatacji odcinka rurociągu produktów naftowych: Koluszki – Boronów;
  • 1993 – przekazanie do eksploatacji rurociągu produktów naftowych: Nowa Wieś Wielka – Rejowiec;
  • 1999 – przekształcenie przedsiębiorstwa w procesie komercjalizacji w spółkę akcyjną Skarbu Państwa z nazwą: Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń” Spółka akcyjna.

Tłoczenie ropy naftowej w latach 1963-1999

Wykres

Tłoczenie produktów naftowych w latach 1968-1999

Wykres