Nie ma energetyki bez informatyki

ENERGIA XX – Prywatyzacja polskiej energetyki, cz. 3
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 299 (5464) 21 grudnia 1999 r.

Nie ma energetyki bez informatyki
Wypowiedź Romana Pruchniewskiego, prezesa Zarządu PSE-Info

foto

Jestem przekonany, że nie wszyscy odbiorcy energii elektrycznej zdają sobie sprawę z roli i znaczenia, jakie posiada informatyka dla dzisiejszej energetyki. Współczesna energetyka nie może się już obyć bez komputerowych systemów zarządzania i nadzoru, sterowania i zabezpieczeń, pomiarów i rozliczeń. Niezbędny jest także sprawny i niezawodny system przepływu informacji i transmisji danych.

Dzisiaj praktycznie każde stanowisko pracy w grupie kapitałowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych jest wyposażone przynajmniej w jeden komputer, nie licząc wbudowanych technologicznych systemów komputerowych.

W chwili obecnej PSE SA są właścicielem wielu rozległych sieci komputerowych wykorzystywanych do celów technologicznych (sterowanie i nadzór nad pracą Krajowego Systemu Elektroenergetycznego), pomiarowo-rozliczeniowych (zbieranie danych pomiarowych ze stacji energetycznych, rozliczenia z producentami i odbiorcami), elektronicznej komunikacji między pracownikami grupy kapitałowej PSE (opartej o MS Exchange). Ostatnio do sieci tych dołączyła sieć obsługująca ofertowy rynek energii, obejmująca swym zasięgiem nie tylko grupę kapitałową PSE, ale także producentów energii (elektrownie systemowe) i odbiorców (zakłady energetyczne). Tworzy ona zalążek tzw. intranetu energetycznego.

Ten olbrzymi majątek informatyczny wymaga profesjonalnej opieki. Do tego celu PSE S.A. powołały w 1997 roku spółkę „córkę”; Polskie Sieci Elektroenergetyczne – Info Sp. z o.o., która odpowiada za eksploatację większości systemów informatycznych z obszaru zarządzania i rynku energii.

Działania nasze obejmują wszystkie warstwy systemów informatycznych, od okablowania obiektów poczynając, poprzez nadzór nad łączami komunikacyjnymi, administrowanie serwerami i bazami danych po administrowanie aplikacjami, takimi jak korporacyjna poczta elektroniczna, systemy FK, kadry i płace. Nie ograniczamy się jednakże do działań administracyjnych, lecz zajmujemy się też wsparciem użytkowników w tym znaczeniu, w jakim wyraża to angielskie HelpDesk, a także podejmujemy prace modernizacyjne i rozwojowe.

Występowanie w PSE S.A. wielu platform sprzętowych i systemowych sprawia, iż PSE-Info dysponuje specjalistami z bardzo wielu dziedzin informatyki. W zakresie sprzętu zajmujemy się komputerami i serwerami PC głównie Dell, ale również i Compaq, Toshiba, HP i innymi, stacjami i serwerami SUN, HP, Digital, IBM RS 6000, a także osprzętem sieciowym 3Com i Cisco. W tej sytuacji zdołaliśmy wykształcić administratorów systemów operacyjnych Windows NT, Solaris, HP-UX, AIX oraz baz danych Oracle i Informix. Posiadamy też zespół specjalizujący się w instalowaniu i użytkowaniu aplikacji biurowych Microsoftu, z którym współpracujemy na bieżąco. Efektem tej współpracy jest opanowanie i wdrożenie technologii klastrowej, polegającej na zdublowaniu serwerów NT, a także wdrożenie technologii zwanej „thin client”, a opartej o MS Windows NT Terminal Server Edition oraz Citrix MetaFrame. Dzięki temu PSE S.A. i PSE-Info są w stanie wykorzystywać przestarzałe moralnie komputery PC 386/486 jako pełnosprawne terminale Windows ze wszystkimi aplikacjami pakietu Office’97. Z uwagi na zwiększenie bezpieczeństwa danych i obniżenie kosztów utrzymania systemów, wiążemy z tą technologią wiele nadziei.

W podejmowanych aktualnie działaniach, wdrażania mechanizmów rynku energii elektrycznej dzięki możliwościom jakie dała teleinformatyka, znajduje zastosowanie System Optymalizująco-Bilansujący Rynku Energii, czyli w skrócie SOBRE. Uczestnikami tego systemu są producenci i odbiorcy energii oraz PSE S.A. jako operator systemu przesyłowego. Mając na uwadze bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz zaspokojenie planowanego zapotrzebowania na energię elektryczną przy minimalizacji kosztów, PSE S.A. przygotowuje zgodnie z zasadami rynku bilansowego i zawartymi wcześniej kontraktami plany pracy bloków energetycznych w elektrowniach systemowych.

W ramach administracji środowiskiem informatycznym, wspomagamy użytkowników systemu SOBRE również w elektrowniach i zakładach energetycznych, pomagając im rozwiązywać problemy natury technicznej i eksploatacyjnej. Dziś jeszcze SOBRE wykorzystuje do kontaktów z użytkownikami komutowane łącza telekomunikacyjne, ale już wkrótce zastąpią je łącza stałe, wykorzystujące trakty światłowodowe energetyki. W ten sposób powstanie sieć komputerowa sektora elektroenergetycznego. Będzie to wspomniany już wyżej intranet energetyczny: prywatna sieć komputerowa na potrzeby producentów i odbiorców energii elektrycznej.

Pracujemy nad tym, aby w najbliższym czasie był możliwy dostęp do danych pomiarowych pochodzących z systemu DGC2000, którymi zainteresowani są wszyscy uczestnicy rynku. Przewidujemy też udostępnienie w tej sieci informacji z zakresu prowadzenia ruchu, procedur awaryjnych, statystyk, rozliczeń itp. Mam także nadzieję, że będą tu dostępne również informacje gromadzone przez ARE S.A. Administrowanie tą siecią przez PSE-Info pozwoli jej użytkownikom, współpracującym już w ramach SOBRE, na łagodne wejście w nowy świat technologii internetowych.

Możliwe będzie też zapewne wykorzystanie tej infrastruktury przez powstającą dopiero Giełdę Energii do składania zleceń giełdowych i publikowania wyników sesji, a także, co chyba jest najistotniejsze, do przekazywania z giełdy danych o kontraktach do realizacji przez operatora systemu przesyłowego. Mamy więc nadzieję, że bogate doświadczenia PSE-Info w zakresie utrzymania i zarządzania rozległymi sieciami komputerowymi, w tym pocztą korporacyjną i SOBRE zaowocują współpracą z Giełdą Energii.

Eksploatacja wyrafinowanych ww. systemów informatycznych wymaga doskonałego merytorycznego przygotowania naszych kadr technicznych. W efekcie jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom również spoza sektora energetyki wysokiej jakości rozwiązania oparte na najnowszych technologiach, jak na przykład system elektronicznego obiegu dokumentów, czyli tzw. biuro bez papierów, bazujący na technologii Lotus Notes.

Mówiąc wprost, PSE-Info posiada bogate doświadczenia eksploatacyjne zdobyte w eksploatacji systemów dla tak wymagającego zleceniodawcy, jakim są Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. (szczególnie jeśli chodzi o niezawodność i jakość usług), posiada zawarte umowy partnerskie pozwalające zaproponować naszym klientom korzystne ceny. Cieszymy się zaufaniem klientów i dostawców, których przekonuje oparta w 100 procentach o kapitał PSE S.A. stabilność ekonomiczna PSE-Info.

Atutem naszym są też liczne międzynarodowe certyfikaty i autoryzacje, poświadczające poziom kwalifikacji zawodowych naszej kadry oraz jej kompetencje w dziedzinie rozwiązywania wszelkich możliwych problemów. A więc „powierz nam swoje kłopoty, a sam ciesz się informatyką bez stresu”.