Niekończąca się energia

Energia XXIX
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 296 (6069) 19 grudnia 2001 r.

Niekończąca się energia

Wypowiedź Arkadiusza Mazura, członka Zarządu Deniz Investment Company

Firma Deniz Investment Company powstała dwa lata temu, stawiając sobie za cel działalność developerską na terenie warszawskiej gminy Wilanów. Firma zobowiązała się wybudować do końca 2002 roku ratusz o powierzchni 3500 m2 według projektu pracowni APA Kuryłowicz & Associates. Zapleczem tego obiektu będzie budynek biurowy, w którym zostaną zlokalizowane inne instytucje, takie jak poczta, notariat i bank. Na sąsiadującej działce o powierzchni 2 ha powstanie ekskluzywne osiedle na około 300 mieszkań.

Ostatnio pojawiła się idea budowania elektrowni wiatrowych, wywołując zainteresowanie zarządu firmy głównie z powodu przepisów nakładających obowiązek zakupu energii ze źródeł odnawialnych. Przepisy te określają procentowy udział pozyskiwanej w ten sposób energii w ogólnym bilansie energetycznym kraju. W roku przyszłym limit ten wyniesie 2,5% i będzie się rokrocznie zwiększał, aby w 2010 roku osiągnąć poziom 7%.

Przyjęte przez firmę plany zakładają postawienie w ciągu najbliższych 5 lat około 100 jednomegawatowych wiatraków. Realizacja tego przedsięwzięcia będzie kosztować ponad 200 mln zł.

W tym celu firma utworzyła siostrzaną spółkę, która zajmie się wytwarzaniem elektrowni wiatrowych. Głównie z powodów logistycznych produkcja zostanie zlokalizowana na północnych terenach Polski i zapewni zatrudnienie około 100 osobom. Docelowa produkcja ma być na poziomie 50 wiatraków rocznie.

Firma Deniz IC wprowadzi do produkcji własny projekt wiatraka o konstrukcji nieco innej od dotychczasowych rozwiązań światowych. Jak dowodzą badania przeprowadzone na mniejszej, 250 kW jednostce projekt ten spełnia stawiane wymagania.

Jednostka docelowa o mocy 1 MW wykonana według autorskiego projektu firmy daje oszczędności około 30%. W porównaniu z siłowniami produkowanymi na Zachodzie produkt nasz jest konkurencyjny, co otwiera przed naszą firmą możliwości produkcji nie tylko na potrzeby tworzonych przez nas farm wiatrowych, ale i sprzedaży gotowego produktu. Uruchomienie masowej produkcji stworzy potrzebę zawarcia kontraktów handlowych z wytwarzającymi podzespoły do produkcji siłowni polskimi firmami z branży energetycznej.

Uzyskane w wyniku wprowadzenia w życie naszego projektu oszczędności pozwolą obniżyć cenę produktu finalnego, a w konsekwencji również i energii elektrycznej.

Firma Deniz IC jest zainteresowana budowaniem farm wiatrowych składających się z minimum 40 siłowni, co dodatkowo obniża koszty stałe związane z podłączaniem się do istniejących sieci elektrycznych o napięciu 110 kV. Koszt takiego przyłączenia rozkłada się bowiem na więcej obiektów niż w już pracujących farmach, np. w Cisowie, opłaca się budować farmy liczące min. 40-50 szt. wiatraków.

Od ponad roku firma zajmuje się wyszukiwaniem i zakupem odpowiednich terenów pod budowę, które powinny spełniać określone kryteria. Wiadomo, że najlepsze tereny znajdują się w pasie nadmorskim. Firma współpracuje w tym zakresie z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Według przewidywań zarządu firmy, proces pozyskiwania gruntów powinien zostać zakończony do końca 2002 roku. Obecnie firma dysponuje 1500 ha gruntów, na których zamierza posadowić około 100 jednostek wiatrowych. Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2002 roku powstanie prototypowa elektrownia o mocy 1 MW.

Realizację tego programu firma zamierza finansować z zysków pochodzących z działalności developerskiej, ze środków własnych, a także w minimalnym stopniu z kredytów.

Zaistnienie w branży nie mogłoby się odbyć bez akceptacji i czynnego udziału władz gminnych danego terenu. Gminy są zainteresowane lokalizacją tego typu inwestycji na swoim terenie, albowiem umożliwi im to rozwój gospodarczy. Dogodną płaszczyzną współpracy naszej firmy z gminą może być dzierżawa gruntów pod budowę farm wiatrowych. Deniz IC planuje także powołanie spółki inwestorskiej z zarządem jednej z gmin.

Dotychczas praktycznie nie ma konkurencji na rynku producentów energii wiatrowej. W Polsce istnieje niewiele tego typu obiektów, a ich łączna moc nie przekracza 10 MW. Jednak sytuacja zacznie się w bardzo szybkim tempie zmieniać, a to za sprawą przystosowywania prawa do wymogów unijnych, według których w 2010 roku około 2 tys. MW energii powinno pochodzić ze źródeł odnawialnych. – Jest to zatem najlepszy moment na rozpoczęcie tego typu działalności – uważa Arkadiusz Mazur, członek Zarządu Deniz Investment Company.

Michał Chołuj


02-678 Warszawa, ul. Szturmowa 2
tel. (022) 607-40-75, fax (022) 607-40-85