Niezawodność energetyczna

Energia XXV
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 296 (5766) 20 grudnia 2000 r.

Niezawodność energetyczna
SFW Energia

 

SFW Energia jest spółką zależną koncernu ciepłowniczego Saarberg – Fernwärme GmbH (SFW GmbH), który ma swą siedzibę w kraju Saary, w mieście Saarbrücken. Koncern ten działa na niemieckim rynku ciepłowniczym od czterdziestu lat. SFW GmbH posiada 22 zależne spółki. Łączna moc cieplna na przyłączu sięga 1 900 MW.

Foto

Od lewej: dr Christian Schnell, Hans-Josef Koch – członek zarządu SFW Energia Sp. z o.o. i Jan Turkiewicz – burmistrz Pyskowic podczas podpisywania umowy, 30.08.2000 r.

W 1996 roku SFW GmbH postanowił rozszerzyć swoją działalność o rynek polski. W tym samym czasie NFI 1 ogłosił przetarg na ciepłownię Izo Erg w Gliwicach. Wykorzystano tę szansę i po dokonaniu niezbędnych inwestycji rzędu 30 milionów złotych, ciepłownia mogła rozpocząć zasilanie – w ramach nowej spółki Izo – Energo – gliwickich zakładów Opla. W ciągu niespełna dwóch lat, Izo – Energo przejęła zasilanie Zakładów Tworzyw Sztucznych Izo Erg SA, supermarketu Tesco, Centrum Onkologii i innych odbiorców energii.

W roku 1998 zarząd SFW GmbH zadecydował o założeniu kolejnej spółki o całkowitym kapitale zagranicznym, by jeszcze prężniej działać na rynku polskim – tak powstała SFW Energia Sp. z o.o.

SFW Energia oferuje swe usługi zarówno zakładom miejskim, jak i przemysłowym.

SFW Energia pokonała 12 konkurentów na rynku ciepłowniczym w Łowiczu. W sierpniu br. PPHU Syntex S.A. i ZEC zawarły z SFW Energia długoterminowe umowy na dostawę energii cieplnej. W ramach modelu outsourcingu SFW Energia przejęła od Syntex S.A. ciepłownię, z której prowadzić będzie zasilanie w energię cieplną w postaci pary na cele technologiczne i grzewcze. Prognozowana sumaryczna sprzedaż do obu klientów wynosi 145 000 GJ na rok (40 277 MWh na rok).

SFW Energia okazała się również faworytem w przetargu na zasilanie miasta Pyskowice. Od września br. spółka zastąpiła dotychczasowego operatora miejskiego systemu ciepłowniczego – PEC Gliwice. Zainstalowane przez SFW Energia bezpośrednio w budynkach liczniki ciepła przyczynią się do rzetelnego rozliczania faktycznie zużytego przez odbiorców ciepła. Ta inwestycja wpłynie korzystnie na ceny ciepła, tym bardziej że SFW Energia zagwarantowała utrzymanie dotychczasowego poziomu cen. Planowane dalsze inwestycje pozwolą na przystosowanie instalacji wytwórczych do norm ochrony środowiska, powiększenia rynku zbytu do około 30 MW oraz podwyższenia efektywności wytwarzania i przesyłu ciepła. „Widziałem prowadzoną przez spółkę kotłownię. System sterowniczy na marę XXI wieku. To firma silna technologicznie i ekonomicznie…”, powiedział burmistrz Pyskowic, Jan Turkiewicz dla „Nowin Gliwickich”.

SFW Energia odważnie realizuje także projekty, które nie mają pierwowzorów na rynku polskim. Takim projektem jest przykładowo zaprojektowanie i wykonanie w systemie „pod klucz” dla KWK Krupiński siłowni na gaz metanowy (2,7 MWel, około 3 MWc). Dzięki tej inwestycji kopalnia wykorzystuje własny gaz metanowy do produkcji prądu elektrycznego i ciepła. Ma to znaczny wpływ na redukcję kosztów eksploatacji i obniżenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Dwukrotnie większa siłownia na gaz metanowy została uruchomiona we wrześniu br. dla KWK Pniówek, która podobnie jak KWK Krupiński, należy do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W KWK Pniówek ciepło wykorzystywane jest po transformacji na chłód do centralnej klimatyzacji kopalni.

„Nie boimy się wyzwań, jakie stawia przed nami obecna sytuacja na polskim rynku ciepłowniczym. Mamy dobre zaplecze ugruntowane doświadczeniami w Niemczech. Do roku 2005 założyliśmy obroty na poziomie 130 milionów marek, zaś nasza załoga powiększy się do ponad sześciuset pracowników. Mamy ambitne cele. Walczymy o prestiż zaufanego partnera i krok po kroku ugruntowujemy takiż wizerunek”, mówi Antoni Słomiany, członek zarządu SFW Energia Sp. z o.o.

Przygotowała Katarzyna Siwek

Logo

SFW ENERGIA Sp. z o.o.,
44-100 Gliwice, ul. św. Urbana 17
tel. +48/32/270 52 57, 58
fax +48/32/270 52 59
Biuro Warszawa
00-854 Warszawa, ul. Łucka 20 apt. 1101
tel. +48/22/654 17 31, 32, 33
fax +48/22/654 17 34
e-mail: [email protected]