Jakość i Certyfikacja
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
9 listopada 2005 r.
Normy dla bezpieczniejszego świata
Szanowni Państwo,
Niedawno, 14 października obchodziliśmy Światowy Dzień Normalizacji. Wspominam to święto, ponieważ w tym roku miało nieco inną niż zwykle oprawę i przebiegało pod bardzo aktualnym i wiele mówiącym hasłem: „Normy dla bezpieczniejszego świata”
O tym, że wszyscy potrzebujemy bezpieczeństwa, a współczesny świat nam go nie zapewnia, nie trzeba nikogo przekonywać.
Można jednak zadać pytanie – czy normy dają gwarancje bezpieczeństwa, czy tworzą dodatkowe zabezpieczenia?
Każdy, kto jest zorientowany w procedurach i zakresie działania europejskich i światowych organizacji normalizacyjnych odpowie na to pytanie twierdząco.
Normy „proponują” bowiem bezpieczne rozwiązania w każdej dziedzinie. Zapewniają również wyższą jakość życia. Są pomocne w propagowaniu najlepszych praktyk i nowych technologii. Wychodzą naprzeciw potrzebom społecznym, rynkowym i regulacyjnym.
Polski Komitet Normalizacyjny ma długą i bogatą tradycję w działalności normalizacyjnej. Jednakże status, jakim cieszą się organizacje normalizacyjne w krajach Wspólnoty Europejskiej, uzyskał dopiero po przemianach demokratycznych w Polsce. Spowodowały one zmianę modelu normalizacji w naszym kraju. Dziś działamy w oparciu o ustawę z dnia 12 września 2002 o normalizacji.
Jesteśmy instytucją otwartą na potrzeby rynku i administracji publicznej. Staramy się zaspokoić potrzeby użytkowników w zakresie dostarczania norm i innych dokumentów normalizacyjnych o wysokiej jakości i w wymaganym czasie.
Pozwolę sobie przypomnieć, że przy PKN działa 269 komitetów technicznych. Są to ciała kolegialne powołane do prowadzenia prac normalizacyjnych. Pracuje w nich około 6000 ekspertów delegowanych przez organy administracji rządowej, organizacje gospodarcze, pracodawców, konsumenckie, zawodowe i naukowo-
-techniczne, szkół wyższych i nauki. Naszym organem opiniodawczo-doradczym jest Rada Normalizacyjna, której członkowie reprezentują wszystkie środowiska zainteresowane normalizacją.
Wśród zidentyfikowanych strategicznych celów Polskiego Komitetu Normalizacyjnego są między innymi: pełna realizacja i upowszechnienie zasad normalizacji europejskiej oraz połączenie baz danych PKN z unijnymi – CEN i CENELEC oraz światowymi – ISO i IEC.
Obecność Polski w strukturach Unii Europejskiej, udział naszej gospodarki w Europejskim Obszarze Gospodarczym, otwiera przed naszą gospodarką nowe możliwości, ale także konfrontuje nas z nowymi wyzwaniami. Na szczęście polscy przedsiębiorcy coraz bardziej stają się świadomi faktu, że dobrowolne normy ułatwiają wymianę handlową i zapewniają konkurencyjność polskim wyrobom. Warto też pamiętać, że w tym procesie zyskujemy także my konsumenci – coraz powszechniejszy bowiem staje się dostęp do wyrobów i usług o pożądanej jakości.
Kończąc pozwolę sobie wyrazić nadzieję, że w trosce o bezpieczniejszy świat i wyższą jakość życia stosowanie norm będzie coraz powszechniejsze.
Janusz Szymański