Nowa energia

Energia – Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
13 września 2005 r.

IX Międzynarodowe Targi Energetyki ENEX

Nowa energia

Ceny węgla i ropy naftowej pobiły kolejne rekordy. W grudniu ubiegłego roku, za tonę węgla energetycznego płaciło się na światowych giełdach 78,7 dolarów, cena baryłki ropy w Nowym Jorku osiągnęła w tym roku rekordowy poziom ponad 70 dolarów. Tak gwałtowny wzrost cen tych surowców pokazuje wyraźnie, że groźba kryzysu energetycznego staje się coraz bardziej realna. Gdzie więc szukać szansy na rozwiązanie tego problemu? Eksperci są zgodni – w energetyce jądrowej i odnawialnych źródłach energii. Do tych rozwiązań problemu energetycznego będą m.in. przekonywać podczas IX Międzynarodowych Targów Energetyki ENEX, organizowanych przez Targi Kielce.

Targi ENEX, którym tradycyjnie towarzyszyć będę czwarte już Targi Odnawialnych Źródeł Energii ENEX – Nowa Energia to nie tylko wystawa firm zajmujących się wytwarzaniem, przesyłaniem, czy dystrybucją energii elektrycznej i cieplnej. To także międzynarodowe forum naukowe, podczas którego dyskutuje się o sytuacji energetycznej na świecie, a także możliwościach wykorzystania nowych źródeł energii. Swój udział w najbliższej edycji wystawy, trwającej od 21 do 23 marca 2006, zapowiedzieli liczni specjaliści i naukowcy zajmujący się energetyką.

– ENEX i ENEX – Nowa Energia to dwie wystawy ściśle ze sobą powiązane i przenikające się tematycznie. Dla nikogo nie jest już dziś kwestią podlegającą dyskusji konieczność poszukiwania nowych źródeł energii. Spotkanie w jednym miejscu zarówno wytwórców energii konwencjonalnej, jak i firm zajmujących się produkcją energii ze źródeł odnawialnych daje szanse do dyskusji i wymiany doświadczeń, a także kooperacji, która jest koniecznością dla całego sektora energetycznego – uważa Robert Frąk, menedżer wystawy.

Podczas obu wystaw można zapoznać się więc zarówno z najnowszymi rozwiązaniami i z dziedziny wytwarzania i przesyłu w sposób konwencjonalny energii elektrycznej i cieplnej, jak i kolektorami słonecznymi, piecami opalanymi słomą i drewnem, czy kotłowniami na biomasę. Wśród wystawców nie brakuje czołowych firm z sektora energetycznego, specjalizujących się w energetyce konwencjonalnej oraz ze źródeł odnawialnych. Co roku jedni i drudzy spotykają się także na specjalnych konferencjach i panelach dyskusyjnych. Najbliższej edycji obu wystaw towarzyszyć będą m.in. konferencja „Energetyka jądrowa dla Polski” oraz seminarium „Ciepło z biomasy w praktyce”.

– Obydwa zagadnienia mają kluczowe znaczenie nie tylko dla krajowego sektora energetycznego. Biomasa stanowi trzecie, co do wielkości na świecie, naturalne źródło energii, obecny jej udział w zaspokojeniu światowych potrzeb energetycznych wynosi aż 14 procent. Jednak w Polsce, według Europejskiego Centrum Energii Odnawialnej EC BREC, w stosunku do możliwości zasoby biomasy są wykorzystywane w Polsce tylko w 12 procentach. To poważny obszar do zagospodarowania – tłumaczy R. Frąk. – Jeszcze większe zaległości mamy w dziedzinie energetyki jądrowej. W skali światowej energetyka jądrowa pokrywa dziś około 17 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną. Na świecie działa ponad 400 reaktorów jądrowych – przede wszystkim w Japonii i Korei, a także we Francji, Słowacji, Rosji, na Ukrainie i Białorusi. U nas aktualna polityka energetyczna kraju przewiduje uruchomienie pierwszej elektrowni jądrowej dopiero około roku 2020. Ale już najwyższa pora, aby rozmawiać o korzyściach płynących z tego rozwiązania i rozwiewać ewentualne obawy. Stąd pomysł na zorganizowanie konferencji poświęconych właśnie tym tematom – dodaje.

Podczas targów zorganizowany zostanie również specjalny Salon Biomasy, na którym będzie można oglądać m.in. całą gamę kotłów, pieców i kominków, w których można spalać biomasę. Organizatorzy liczą na udział w targach licznego grona wystawców zagranicznych, podczas ubiegłorocznej edycji swoje propozycje zaprezentowały m.in. firmy z Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Targi odwiedziło ponad 3500 zwiedzających z branży energetycznej (technicy, konstruktorzy, główni energetycy, urzędnicy ministerialni oraz inwestorzy i przedstawiciele władz samorządowych z całej Polski).

Targi Kielce organizują wystawy we współpracy z Izbą Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska, Polską Izbą Biomasy, Europejskim Centrum Energii Odnawialnej, Stowarzyszeniem Elektryków Polskich oraz z Towarzystwem Wspierania Elektrowni Wiatrowych. Patronat nad targami sprawuje przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki. Międzynarodowe Targi Energetyki ENEX to „Targi z rekomendacją” Polskiej Korporacji Targowej. n

  • Informacje o Targach ENEX

Nowa energia

Energia – Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
15 listopada 2005 r.

www.enex.pl