Nowe certyfikaty PCBC S.A.

Jakość i Certyfikacja
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 56 (7045) 8 marca 2005 r.

Nowe certyfikaty PCBC S.A.

Wypowiedź dr. inż. Wojciecha Henrykowskiego, prezesa Zarządu, dyrektora generalnego Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A.

Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. zostało wyznaczone do pełnienia funkcji jednostki kompetentnej do prowadzenia certyfikacji na europejski znak ekologiczny (Ecolabel). Od 1 stycznia 2005 r. PCBC S.A. wznowiło również wydawanie znaku bezpieczeństwa „B”, teraz jako oznaczenia dobrowolnego.

Ecolabel został ustanowiony przez Komisję Europejską jako znak dobrowolny. Jest skierowany do producentów wytwarzających wyroby, które w świetle wiedzy inżynierskiej powodują minimalne skażenie środowiska. Do tej pory Komisja Europejska opracowała 24 decyzje branżowe, które zawierają wymagania dla poszczególnych grup wyrobów, np. kosmetyków, chemii gospodarczej i innych. W każdym kraju członkowskim może być wyznaczona tylko jedna, tzw. właściwa jednostka do Eco-labellingu. Taka jednostka jest upoważniona do wydawania certyfikatów, może również wyznaczyć inne podmioty, które przeprowadzą proces badania i oceny. Jednak tylko jednostka właściwa może wydać certyfikat. W Polsce takie uprawnienia ma Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A.

Decyzja o upoważnieniu PCBC S.A. zapadła już 3 stycznia 2003 r., a właściwy proces mógł się rozpocząć dopiero po przystąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej. W dniu 1 lutego 2005 r. wydaliśmy pierwszy certyfikat dla maty wegetacyjnej z włókna kokosowego. Jest to elitarny znak, ponieważ na świecie wydano dotychczas około 230 certyfikatów. Europejski znak ekologiczny przyznawany jest głównie wyrobom, ale także np. usługom campingowym i hotelarskim.

Decyzje unijne określają, kto może się o niego ubiegać i jakie są wymagania dla poszczególnych grup wyrobów. Obecnie są one tłumaczone i każdy zainteresowany może się z nimi zapoznać. Już teraz informacje na ten temat są zamieszczone na naszej stronie internetowej www.pcbc.gov.pl. Znaleźć tu można informację na temat Ecolabel i procedur jego przyznawania. Podmiot, który jest zainteresowany uzyskaniem certyfikatu, powinien najpierw zapoznać się z wymaganiami, ocenić, czy ma na to szansę. Po zgłoszeniu prowadzimy badania wyrobu. Procedura jest niemal taka sama, jak w przypadku innych certyfikatów. Nie jest wymagane posiadanie ISO 14001 czy EMAS. Natomiast europejski znak ekologiczny może być traktowany jako uzupełnienie obu certyfikatów.

Ecolabel jest nową ofertą, chcemy i mamy obowiązek promować go w naszym kraju. Wszystko wskazuje na to, że jest to bardzo rozwojowe przedsięwzięcie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę znaczenie, jakie do ekologii przykłada Unia Europejska. Znak europejski będzie na pewno konkurował ze znakami narodowymi, ale może również z nimi współistnieć.

Znak „B” był obowiązkowy do 30 kwietnia 2004 r., konieczność jego stosowania wynikała z ustawy o badaniach i certyfikacji. Był to znak narodowy, a koordynatorem systemu jego przyznawania było PCBC. Od 1 maja 2004 r. wprowadziliśmy w naszym kraju system europejski. Nie oznaczało to jednak konieczności rezygnacji z własnych znaków narodowych, albowiem takie funkcjonują we wszystkich krajach Wspólnoty. Są to znaki bezpieczeństwa, jakości i ekologiczne. Jeszcze przed przystąpieniem do UE wystąpiliśmy do Urzędu Patentowego o zastrzeżenie znaków: „B”, „Q”, Eko-znaku po 1 maja 2004 r. Otrzymaliśmy stosowne świadectwa.

Znak „B” był wcześniej znakiem urzędowym. W nowych warunkach pojawiła się konieczność umieszczenia na tym symbolu nazwy: „Polskie Centrum Badań i Certyfikacji”, ponieważ w UE znak nie może być bezimienny. W ten sposób od 1 stycznia 2005 r. przyznajemy znak „B” w nowym wcieleniu. Do tej pory wydaliśmy około 50 certyfikatów dla poszczególnych wyrobów.

Rodzi się pytanie, po co producentowi znak „B”, skoro istnieje oznakowanie „CE”. Warto jednak pamiętać, że potwierdzenie zgodności z dyrektywą poprzez oznakowanie „CE” jest w 85 procentach przypadków deklaracją producenta. Wytwórca sam ocenia swój produkt pod względem bezpieczeństwa i sam umieszcza znak „CE” i wypuszcza produkt na rynek. Natomiast znak „B” daje dodatkową gwarancję bezpieczeństwa. Jest to możliwe, ponieważ w tym wypadku w procesie oceny bierze udział strona trzecia, czyli jednostka oceniająca, postępująca według określonej procedury. Oprócz badania wyrobu sprawdzana jest także stabilność produkcji. Daje to gwarancję, że każdy wyrób będzie miał te same parametry. Produkt jest również cały czas nadzorowany przez jednostkę. W świetle przepisów UE, taki znak może być umieszczany obok znaku „CE”, nie może jedynie przypominać graficznie znaku europejskiego. Staramy się zachęcić producentów do pozyskiwania znaku „B”. Zakładamy, że certyfikacja na nowy znak utrzyma się na poziomie 10-15 procent w porównaniu z poprzednim – obowiązkowym znakiem bezpieczeństwa B. Obserwujemy zainteresowanie podmiotów zagranicznych nowym znakiem „B”. n


Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A.

02-699 Warszawa, ul. Kłobucka 23A
tel. centr. (022) 857-99-16, tel. 647-10-71, fax 647-12-22, 647-08-41
e-mail: [email protected]
www.pcbc.gov.pl