Nowe kierunki rozwoju

Energia XXIX
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 296 (6069) 19 grudnia 2001 r.

Zespół Elektrociepłowni Poznańskich S.A.

Nowe kierunki rozwoju

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Wągrowcu ma nowego współwłaściciela. Stał się nim Zespół Elektrociepłowni Poznańskich S.A. w Poznaniu, który wykupił połowę udziałów. Druga połowa jest własnością miasta. Udziały ZEC-P S.A. są uprzywilejowane, co w praktyce oznacza, że głosy na Zgromadzeniu Wspólników liczą się podwójnie. Dzięki inwestorowi zewnętrznemu MPEC w Wągrowcu ma szansę spłacić zaciągnięty kredyt, odzyskać płynność finansową i spełnić oczekiwania odbiorców.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Wągrowcu, produkujące energię cieplną w oparciu o gaz, borykało się z poważnymi problemami finansowymi. To skłoniło lokalne władze do poszukania inwestora, który był zainteresowany dokapitalizowaniem i wyprowadzaniem przedsiębiorstwa z kryzysu. W odpowiedzi ofertę złożyła firma z Wrocławia z kapitałem niemieckim oraz Zespół Elektrociepłowni Poznańskich S.A.

– Wybraliśmy ZEC-P S.A. ponieważ złożył ciekawszą i bardziej atrakcyjną propozycję – zapewnia Stanisław Wilczyński, burmistrz Wągrowca. – W podjęciu decyzji pomogła nam firma doradcza, zajmująca się procesami prywatyzacyjnymi. Uroczyste podpisanie umowy o przejęciu udziałów nastąpiło 26 listopada br. Od tego momentu MPEC zyskało szansę, by stać się przedsiębiorstwem rentownym i nowoczesnym.

Funkcję prezesa MPEC władze miasta powierzyły Pawłowi Borowskiemu z Wągrowca. Zespół Elektrociepłowni Poznańskich S.A. posiada swoich przedstawicieli w Radzie Nadzorczej. Nazwa przedsiębiorstwa i jego logo nie ulegną zmianie. O swój los mogą być spokojni pracownicy MPEC, ponieważ nie zakłada się redukcji zatrudnienia. Podpisany został korzystny dla załogi pakiet socjalny. Władze miasta są zobowiązane do opracowania i zatwierdzenia do 30 grudnia przyszłego roku planu założeń zaopatrzenia w ciepło dla miasta Wągrowca.

Głównym kierunkiem działania MPEC będzie zapewnienie efektywności ekonomicznej i ekologicznej produkcji oraz dystrybucji ciepła. Ważnym czynnikiem jest minimalizacja kosztów jego dostawy. Do miejskiej sieci cieplnej lub lokalnych źródeł ciepła będą podłączane instytucje zarządzane lub finansowane przez miasto.

– Ta umowa na pewno przyniesie wymierne korzyści miastu i naszej firmie – podkreślił Marian Szymański, prezes ZEC-P S.A. – Zamierzamy na wągrowiecki grunt przenieść nasze doświadczenia, które przekonają mieszkańców, że jesteśmy dobrymi gospodarzami. Musimy usprawnić ekonomiczne wytwarzanie i przesył ciepła.

Biorąc pod uwagę uwarunkowania ekologiczne, chcemy uporać się z niską emisją. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem będzie wspieranie i propagowanie unowocześnionego systemu ciepłowniczego.

ZEC-P S.A. zamierza prowadzić politykę polegającą na zachęcaniu mieszkańców Wągrowca, by przyłączali się do miejskiej sieci cieplnej. Natomiast dokładne i bardziej szczegółowe kierunki działania zostaną określone w planie założeń zaopatrzenia w ciepło. Nowy inwestor opracował i przedstawił biznesplan, z którego wynika, że nastawił się na długoletnią działalność.

Do władz MPEC będą delegowani najlepsi fachowcy z ZEC-P S.A., którzy potrafią obiektywnie spojrzeć na spółkę z punktu widzenia ekonomicznego i racji społecznych. Ich wiedza, doświadczenia i umiejętności dają gwarancję, że podejmowane będą trafne decyzje, gwarantujące stabilność przedsiębiorstwa i jego prawidłowy rozwój.

Wydział marketingu ZEC-P S.A.

 


Zespół Elektrociepłowni Poznańskich S.A.
60-960 Poznań, ul. Gdyńska 54
tel. (0-61) 82-11-000, fax (0-61) 87-80-438
e-mail: [email protected]
www.zec.poznan.pl

 

Informacje o Zespole Elektrociepłowni Poznańskich S.A.