Nowe spojrzenie na energetykę

Energia XXVI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 61 (5834) 13 marca 2001 r.

Nowe spojrzenie na energetykę

Wypowiedź Włodzimierza Tyszko, zastępcy dyrektora generalnego ds. energetyki i przemysłu kablowego Elektrim SA

FotoElektrim SA jest jednym z twórców nowego polskiego rynku energii. Swoją przyszłość chcemy związać z jeszcze większym zaangażowaniem się w ten sektor. Dlatego jednym ze skutków restrukturyzacji Elektrimu będzie wzmocnienie grupy energetycznej holdingu.

Początki działalności Elektrimu związane są właśnie z energetyką i przez długie lata swej działalności firma kojarzona była głównie z tą branżą.

Dzieje Elektrimu to historia powojennej energetyki

Polskie Towarzystwo Handlu Zagranicznego dla Elektrotechniki Elektrim sp. z o.o. zostało powołane już w 1945 r., a jego zadaniem była wówczas odbudowa polskiej energetyki po zniszczeniach wojennych. Działalność spółki polegała głównie na imporcie aparatury rozdzielczej wysokiego, średniego i niskiego napięcia, izolatorów sieciowych oraz linek stalowo-aluminiowych dla potrzeb linii przesyłowych. Równolegle prowadzono też zakupy technologii, licencji na potrzeby przemysłu maszynowo-energetycznego.

Sześć lat później Elektrim stał się eksporterem wyrobów przemysłu elektromaszynowego. Konsekwentnie zdobywał rynki europejskie, afrykańskie, blisko- i dalekowschodnie oraz Ameryki Północnej i Południowej. Z biegiem lat wzmacniała się pozycja Elektrimu jako generalnego dostawcy i wykonawcy linii przesyłowych wysokich napięć, dostawcy podstacji energetycznych oraz aparatury.

Od 1971 r. Elektrim rozpoczyna realizację kompletnych obiektów energetycznych za granicą, wykazując niezwykle dynamiczny wzrost aktywności firmy na tym polu. Oferta firmy obejmuje budowę kompletnych bloków energetycznych, dostawy urządzeń energetycznych, elektrotechnicznych, transformatorów blokowych i sieciowych, podstacji i linii energetycznych. Warto wymienić zrealizowane obiekty w Turcji, b. Jugosławii, Czechach, Finlandii, Indiach, Chinach, Bułgarii, Iraku, Egipcie, Nigerii i Libii.

Przez wiele lat w strukturze Elektrimu działały biura branżowe: Energetyki, Maszyn i Aparatów Elektrycznych, Teletechniki, Oświetlenia oraz Kabli i Przewodów. W miarę rozwoju firmy niemal każde z tych biur stworzyło własne zaplecze produkcyjne. Po prywatyzacji spółka kupiła wiele przedsiębiorstw produkcyjnych i wytwórczych z branży energetycznej, elektronicznej, silnikowej i kablowej, przekształcając się w potężny holding produkcyjno-handlowy o wysokiej pozycji na rynku krajowym i zagranicznym.

Z czasem okazało się, że zarządzanie spółkami, które merytorycznie były zależne od różnych biur, jest bardzo trudne. Tym samym konieczne stało się wprowadzenie zmian, które zaowocowałyby wzrostem efektywności zarządzania. Jednym z elementów restrukturyzacji firmy było stworzenie z dotychczasowych biur branżowych odrębnych podmiotów gospodarczych w postaci spółek zależnych działających w holdingu Elektrim SA. Postawiono zatem na trzy strategiczne kierunki rozwoju: telekomunikację i internet, energetykę oraz przemysł kablowy. Skoncentrowanie się na tych kierunkach i potrzeba wprowadzenia przejrzystości struktury przyniosły ten skutek, że kilkadziesiąt firm zostało sprzedanych.

Związane z energetyką spółki Elektrimu SA prowadziły intensywnie swą działalność. Można powiedzieć, że to z jednej strony sam rynek wymusił pewne zmiany, ale z drugiej również my chcieliśmy aktywnie uczestniczyć w jego przemianach, poszukując przy tym nowych pól działalności. W maju 1999 r. otrzymaliśmy koncesję na obrót energią elektryczną. Wkrótce potem naszą taryfę zatwierdził Urząd Regulacji Energetyki, co umożliwiło rozpoczęcie handlu energią elektryczną w kraju. Tym samym, jako pierwsza w kraju firma, rozpoczęliśmy obrót energią obok Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA. Pomogła nam w tym oczywiście liberalizacja rynku energii. W maju 2000 r. uzyskaliśmy koncesje na import paliw płynnych, a we wrześniu tego roku także na import ropy naftowej. Można powiedzieć, że znaleźliśmy się w nowym czasie na nowym miejscu z nową działalnością.

Nowa strategia w energetyce

Nową strategię zaczęliśmy budować od jesieni ubiegłego roku. Jej założenia zmierzają przede wszystkim do stworzenia silnej grupy energetycznej holdingu Elektrim. Zadaniem grupy jest obrót energią, produkcja urządzeń energetycznych, projektowanie, nadzór i wykonawstwo obiektów energetycznych oraz engineering. Warto jeszcze wspomnieć, że do grupy energetycznej holdingu został również włączony przemysł kablowy.

Grupa energetyczna Elektrimu SA zajmuje się dzisiaj wytwarzaniem energii poprzez Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, który zabezpiecza około 11 proc. krajowego zapotrzebowania. Handlem energią na rynku krajowym i międzynarodowym zajmuje się Elektrim – Volt SA. Domeną Rafako SA jest produkcja kotłów, które firma sprzedaje w kraju i za granicą. Kolejną dziedziną naszej działalności jest projektowanie, budowa i modernizacja obiektów energetycznych, czym zajmuje się Elektrim – Megadex SA. Ponadto oferujemy usługi inżynieryjne i instalacje wyposażenia elektroenergetycznego. Poprzez Elektrim – Volt SA dostarczamy aparaturę wysokiego, średniego i niskiego napięcia, budujemy energetyczne linie napowietrzne oraz podstacje energetyczne. Chcąc poszerzyć naszą grupę o firmy dystrybucyjne, złożyliśmy ofertę dotyczącą naszego udziału w prywatyzacji grupy G-8. Planujemy powołanie biura maklerskiego do obsługi rynku finansowego na Giełdzie Energii i stworzenie portalu internetowego dla centralnego rejestru ofert dostaw energii.

Budujemy wolny rynek energii

Mogę stwierdzić, że jesteśmy jednym z pionierów wolnego rynku energii w Polsce, współtworząc ten rynek.

W 2000 r. zawarliśmy kontrakty wartości 200 mln zł na sprzedaż energii z dostawami do Energetycznego Konsorcjum Zachodniego i kilku innych zakładów energetycznych. Na ten rok posiadamy już kontrakty wartości 870 mln zł na dostawy do Energetycznego Konsorcjum Północnego i innych zakładów energetycznych. Energia, którą obracamy pochodzi z Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, w którym Elektrim jest strategicznym inwestorem, posiadając 38,46% akcji. Kupujemy również energię elektryczną od innych producentów, w tym od elektrowni pracujących na węglu kamiennym. W ramach umowy prywatyzacyjnej Elektrim dokona modernizacji ZE PAK SA. W pierwszej kolejności nastąpi modernizacja części energetycznej i elektrotechnicznej Elektrowni Pątnów. Generalnym wykonawcą tej inwestycji będzie Elektrim – Megadex SA.

W 1993 r., jeszcze w starych strukturach, Elektrim Volt SA rozpoczął realizację długoterminowego kontraktu wartości 450 mln USD na dostawy energii elektrycznej dla Verbund w Austrii. Kontrakt kończy się w 2010 roku.

Aktywnie uczestnicząc w kreowaniu wolnego rynku energetycznego, przystąpiliśmy w listopadzie 1999 r. do tworzenia Giełdy Energii. Jesteśmy jednym z jej akcjonariuszy. W grudniu 1999 r. zostaliśmy jednym z założycieli Fundacji Rynku Energii Elektrycznej.

Dobre perspektywy

Liberalizacja rynku energii otwiera przed nami nowe możliwości. Stąd nasze zaangażowanie w tworzenie tego rynku.

Pamiętajmy, że około 30% urządzeń wykorzystywanych przez polski sektor energetyczny wymaga modernizacji. Stanowi to ogromną szansę dla spółek Elektrimu zajmujących się projektowaniem i budowaniem obiektów energetycznych. Szacuje się, że wartość polskiego rynku energetycznego będzie sięgała około 1,3 mld USD rocznie przez najbliższe 15-20 lat. Jest to na pewno poważne wyzwanie dla firmy Elektrim – Megadex SA, która posiada ogromne doświadczenie w branży energetycznej i budowlanej. Szansę wzmocnienia swej pozycji upatruje także Fabryka Kotłów Rafako SA, wiodąca polska firma tej branży. Prywatyzacja PAK umożliwiła rozpoczęcie ogromnego programu modernizacyjnego w tej elektrowni, a tym samym wzmocnienie jej pozycji na rynku.

Nie rezygnujemy z naszej tradycyjnej oferty, realizowanej przez Elektrim – Volt SA. Krajowym zakładom energetycznym sprzedajemy urządzenia i aparaty elektryczne. Tworzymy kompleksową ofertę obsługi zakładów energetycznych obejmującą obok wymienionych dostaw również budowę, remonty i modernizację stacji energetycznych i linii przesyłowych. Poszerzamy naszą współpracę o wykorzystywanie infrastruktury światłowodowej poprzez dzierżawę włókien dla potrzeb spółek teletransmisyjnych grupy kapitałowej Elektrim. Staramy się odzyskać również tradycyjne dla nas rynki zagraniczne. W ubiegłym roku znów otworzył się dla nas rynek wschodni. Wysyłamy nasze produkty także do Etiopii i Libii oraz na Łotwę, Litwę, a także do Bułgarii.

Modernizacja oraz częściowa restrukturyzacja sektora wytwarzania i dystrybucji energii w Polsce, wartości miliardów dolarów zapewni duży popyt na kable średniego i wysokiego napięcia. Również branża telekomunikacyjna w Polsce będzie kontynuowała proces inwestowania w kable miedziane i światłowody. Tutaj także jesteśmy przygotowani na aktualne i przyszłe wymagania rynku. Odkąd Elektrim SA połączył swoje fabryki kabli, stał się nowoczesnym producentem mogącym z powodzeniem konkurować w kraju i za granicą. Konsolidacja i restrukturyzacja przeprowadzone w 1999 r. uczyniły Elektrim – Kable SA jednym z największych producentów kabli wysokiego napięcia w Polsce, a także znaczącym producentem kabli miedzianych, światłowodów i kabli instalacyjnych.

Grupa energetyczna Elektrim SA stara się dynamicznie i konsekwentnie wykorzystywać nowe możliwości rynku.

Opracował Piotr Janczarek

 

Elektrim SA
jest jedną z największych spółek w Europie Środkowej i Wschodniej, notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka jest wiodącą firmą branży telekomunikacyjnej i energetycznej w Polsce. Za pośrednictwem swej spółki zależnej Elektrim Telekomunikacja kontroluje największego w kraju operatora telefonii komórkowej PTC Era GSM. Rozwija działalność internetową. Elektrim jest również dostawcą jedynego w Polsce zintegrowanego pakietu trzech usług – „el”: telewizji kablowej, dostępu do internetu i telefonii stacjonarnej. Spółka zajmuje silną pozycję w sektorze energetycznym i przemyśle kablowym.

 

Elektrim Megadex rozpoczyna modernizację bloku w ZE PAK
Elektrim Megadex SA podpisała 5 lutego 2001 r. umowę z ZE PAK SA umowę na generalne wykonawstwo „pod klucz” bloku energetycznego opalanego węglem brunatnym o mocy 460 MW i wartości 377 mln euro. Nowy blok powstanie w miejsce dwóch bloków 2×230 MW w Elektrowni Pątnów. Zakończenie budowy jest przewidywane na wrzesień 2004 r. Nowy blok będzie najnowocześniejszym i największym w Polsce blokiem energetycznym na węgiel brunatny, produkującym czystą ekologicznie energię w sposób efektywny i bezpieczny. Nowoczesna technologia o parametrach nadkrytycznych będzie zastosowana w Polsce po raz pierwszy i zmaksymalizuje wydajność elektrowni. Ponadto, blok energetyczny będzie wyposażony w najnowocześniejsze instalacje ochrony atmosfery, co sprawi, że wskaźniki wszelkich emisji będą odpowiadały normom Unii Europejskiej.

 


00-834 Warszawa, ul. Pańska 77/79
tel. (022) 432-89-62, fax (022) 432-89-95
www.elektrim.pl