Nowe wyzwania i nowe technologie

Energia XXXIII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 295 (6372) 19 grudnia 2002 r.

„Najważniejszy jest CZŁOWIEK, zarówno w naszej firmie, jak i w całym ekosystemie – CZŁOWIEK, który jest świadomy swojej odpowiedzialności za innych ludzi i świat pozostawiony w spadku następnym pokoleniom”.

Nowe wyzwania i nowe technologie

Największy w kraju producent kotłów energetycznych, przemysłowych i urządzeń ochrony środowiska – RAFAKO S.A. – to firma z 50-letnią tradycją, zmierzająca do przywrócenia równowagi ekosystemu, gdzie człowiek rozsądnie korzysta z zasobów naturalnych.

Moc kotłów produkcji RAFAKO S.A. stanowi prawie 80% zainstalowanej mocy polskiej energetyki zawodowej oraz ok. 40% energetyki przemysłowej. Do najważniejszych obiektów należą elektrownie: Opole, Bełchatów, Kozienice, Dolna Odra, Rybnik, Pątnów-Adamów-Konin, Turów, Jaworzno (wyposażone w konwencjonalne, opalane węglem kotły energetyczne), a także: Elektrociepłownia Żerań, Bielsko II, Zakłady Farmaceutyczne Polpharma oraz Elektrownia Siersza (wyposażone w kotły z cyrkulacyjną warstwą fluidalną).

Największe wyprodukowane przez RAFAKO kotły pracują w Elektrowni Nikola Tesla w Jugosławii, szereg jednostek dostarczono do Chin, Turcji i Indii. Firma jest czołowym europejskim eksporterem elementów ciśnieniowych kotłów. Klientami są wiodące firmy z Niemiec, Danii, Francji, Szwajcarii, Finlandii i Szwecji.

Ekologii ciąg dalszy…

RAFAKO S.A. jest realizatorem wielu instalacji odsiarczania spalin. Przykładem może być Elektrownia JAWORZNO III, Bełchatów czy Siersza, w których pracują wysoko skuteczne instalacje odsiarczania spalin. Obecnie realizujemy kolejną nitkę odsiarczania spalin metodą mokrą wapienną na blokach 360 MW w Elektrowni Bełchatów oraz instalację półsuchego odsiarczania spalin w Elektrociepłowni Łódź IV.

Również dla budowanego obecnie kotła na nadkrytyczne parametry pary w Elektrowni Pątnów dostarczamy technologię oraz znaczną część instalacji odsiarczania spalin. Instalacja pozwoli oczyścić z siarki ponad 2 mln nm3 spalin w ciągu godziny. Planowane uruchomienie inwestycji przewidywane jest pod koniec 2004 roku.

Nowe wyzwania…

Oferta spółki na bieżąco wzbogacana jest o najnowsze technologie. Mając na uwadze m.in. problem efektu cieplarnianego, RAFAKO S.A. już od kilku lat wdraża w życie projekt kotłów na parametry nadkrytyczne oraz kotłów odzyskowych, stosowanych w wysoko sprawnych blokach energetycznych, ograniczając w ten sposób emisję dwutlenku węgla. Dostarczyliśmy elementy ciśnieniowe dla Elektrowni Shidongkou w Chinach i Meri Pori w Finlandii, Niederaussem w Niemczech i Elektrowni Florina w Grecji.

Rok 2002 to zdobywanie kolejnych referencji w kraju. Trwa realizacja kotła na nadkrytyczne parametry pary o mocy 460 MW w Elektrowni Pątnów II. Kocioł BB-1374 SN o wydajności 1374 ton pary na godzinę, ciśnieniu 25 MPa i temperaturze pary 540°C budowany jest w miejscu dwóch wyeksploatowanych rosyjskich kotłów olejowych w Elektrowni Pątnów, należącej do Zespołu Elektrowni „PAK” S.A.

Podpisany kontrakt jest największym, dotyczącym kotłów, w historii RAFAKO S.A. W zakresie dostaw znajduje się większość elementów ciśnieniowych, kanały spalin i powietrza, konstrukcja nośna, obrotowy podgrzewacz powietrza i wiele innych elementów o łącznym ciężarze ok. 20 tys. ton, w tym 14,2 tys. ton konstrukcji nośnej kotła i kotłowni.

Czas na spalarnie…

Niemcy, Szwajcaria, Francja, Belgia czy też Szwecja, właśnie w tych krajach pracują instalacje do termicznej utylizacji odpadów przemysłowych i komunalnych, których zasadniczy element – kocioł – został wyprodukowany w RAFAKO S.A. Pierwsze dostawy takich urządzeń zrealizowane zostały przez raciborską firmę już na początku lat 90. Lista referencyjna co roku poszerzana jest o kilka tego typu jednostek.

Kotły oferowane przez RAFAKO mogą być montowane zarówno w instalacjach spalania odpadów z systemem rusztowym, ze stacjonarnym złożem fluidalnym, jak i z piecem obrotowym. Paliwem w tego typu kotłach mogą być odpady komunalne (śmieci), odpady przemysłowe takie jak trociny, łuska kawowa, arachidowa, farby, opony oraz wiele innych dotychczas składowanych na wysypiskach niebezpiecznych substancji.

Mamy cichą nadzieję, że już niedługo zaczną znikać wysypiska śmieci w Polsce, a w ich miejscu powstaną profesjonalne zakłady termicznej utylizacji zrealizowane przy udziale RAFAKO S.A.

Nie zapominamy o ciepłownictwie…

Rynek małej energetyki to tysiące wodnych i parowych kotłów rusztowych, często wyeksploatowanych, wymagających wymiany bądź też modernizacji w celu poprawy sprawności, zmniejszenia emisji szkodliwych substancji, jak i bezpieczeństwa eksploatacji.

EC Cieszyn, ZE Częstochowa czy OPEC Grudziądz to tylko niektóre z przykładów wykonanych modernizacji lub dostaw całych obiektów.

Ciepłownictwo jest również bardzo obiecującym rynkiem dla wysoko sprawnych kotłów odzyskowych. Nasze doświadczenia oparliśmy na licencji firmy Nooter Eriksen. Koniec roku to wzmożone prace projektowe kotła odzyskowego o mocy 202 MW w układzie za turbiną gazową dla EC Zielona Góra.

Diagnostyka, naprawy, modernizacje…

„Starsze” obiekty energetyczne stanowią ogromny potencjał dla realizacji projektów modernizacyjnych. Prowadzone prace modernizacyjne oraz rewitalizacja umożliwiają poprawę parametrów eksploatacyjnych kotłów oraz zmniejszają ich negatywne oddziaływanie na środowisko. W chwili obecnej uruchomiony został kocioł OB650 w Elektrowni Tuzla – Bośnia i Hercegowina. Jest to jeden z większych kontraktów realizowanych w ostatnich latach na rynku bałkańskim. Z racji 10-letniego postoju kotła i jego stanu technicznego postawione przed projektantami zadanie było dosyć skomplikowane i wymagało wykonania wielu analiz i obliczeń. Wykonano kompleksową diagnostykę i badania, opracowano projekt rehabilitacji obiektu. Wprowadzono zmiany konstrukcyjne w urządzeniach pomocniczych, zastosowano ekrany szczelne w komorze paleniskowej kotła, zabudowano palniki niskoemisyjne oraz wymieniono elementy ciśnieniowe i konstrukcyjne.

Potencjał kadrowy i techniczny oraz bogate referencje same w sobie wystawiają firmie bardzo dobre świadectwo. Ciągle doskonalimy jakość oraz rozwijamy myśl i technologię, by sprostać oczekiwaniom coraz bardziej wymagającego rynku energetycznego zarówno w Polsce, jak i za granicą. W przyszły rok wchodzimy z dużymi nadziejami na kolejne inwestycje w zakresie kotłów fluidalnych, kotłów na parametry nadkrytyczne i instalacji odsiarczania spalin. Niech więc święta Bożego Narodzenia spędzone w gronie rodziny i najbliższych będą czasem radości i refleksji, a także dadzą siłę wszystkim naszym sympatykom w Nowym 2003 Roku.

Janusz Rydzak
Dział Promocji Produktu
RAFAKO S.A