Nowoczesna energetyka

Energia XXVII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 141 (5914) 19 czerwca 2001 r.

Nowoczesna energetyka

Nie ma w energetyce w pełni udanej inwestycji bez doświadczonego i rzetelnego generalnego realizatora. O tym, że jest nim Elektrim Megadex SA świadczą nie tylko dziesiątki dobrze funkcjonujących w kraju i za granicą obiektów i urządzeń energetycznych, ale także potwierdzona referencjami satysfakcja klientów.

Rodowód Elektrim Megadex SA, którego 98,69% akcji należy obecnie do Elektrim SA, sięga lat powojennych. Spółka jest spadkobiercą i kontynuatorem realizacji idei budowy kompletnych elektrowni i czerpie z bogatej tradycji oraz doświadczeń dwóch firm realizujących kompletne obiekty energetyczne w kraju i za granicą – Elektrimu i Megadexu, które przez kilka dziesięcioleci zdobyły międzynarodowe uznanie, renomę oraz bogate referencje. Elektrim Megadex SA jest generalnym realizatorem nie tylko kompletnych obiektów energetycznych, ale także ochrony środowiska i urządzeń przemysłowych.

Elektrim Megadex SA zajmuje się budową i modernizacją dużych obiektów energetycznych „pod klucz”, rozwija działalność na rzecz energetyki rozproszonej, przemysłowej, komunalnej oraz energetyki wykorzystującej odnawialne źródła energii. W ochronie środowiska firma realizuje obiekty oczyszczania spalin, zagospodarowania odpadów, oczyszczania ścieków i uzdatniania wody. Spółka świadczy ponadto usługi budowlano-montażowe oraz dostawy urządzeń w budownictwie przemysłowym.

We wszystkich wspomnianych obszarach Elektrim Megadex oferuje nowoczesne zarządzanie projektami w pełnym procesie realizacji inwestycji, usługi projektowe, uruchomienia, szkolenia, usługi gwarancyjne i pogwarancyjne, analizy ekonomiczno-finansowe, studia wykonalności, aranżacje źródeł finansowania, pomoc w negocjacjach handlowych oraz organizację przetargów.

Spółka posiada certyfikat ISO 9001 wystawiony przez firmę N.V. KEMA z Holandii.

Spośród osiągnięć firmy odnotowanych w ostatnich latach warto wymienić dostawę urządzeń dla, jak dotąd najnowocześniejszej w Polsce, Elektrowni Opole 4 x 360 MW w roku 1996, oddanie do użytku 3 bloków po 210 MW w Elektrowni Kemerkoy w Turcji w roku 1997 (kontrakt opiewający na kwotę około 550 mln USD), czy przekazanie do eksploatacji największej w kraju instalacji odsiarczania spalin dla 4 bloków po 225 MW w Elektrowni Łaziska w roku 2000.

Elektrim Megadex był także głównym realizatorem bloków ciepłowniczych wykorzystujących przyjazną dla środowiska technologię fluidalnego spalania węgla kamiennego o niskiej emisji zanieczyszczeń: w roku 1997 w Ec. Bielsko-Biała i w roku 2000 w Ec. Katowice. Zakres prac warszawskiej spółki obejmował projektowanie, dostawę urządzeń i wyposażenia, montaż, uruchomienie oraz ruch próbny.

W obu wspomnianych przykładach inwestorzy osiągnęli, w godnym podkreślenia krótkim terminie, planowane cele ekonomiczne i ekologiczne inwestycji – głównie dzięki dobrze prowadzonym pracom wykonawczym oraz zaproponowanym przez głównego realizatora indywidualnym, dopasowanym do potrzeb klienta, rozwiązaniom technicznym i funkcjonalnym.

Poza budową bloków ciepłowniczych, w obu realizacjach inwestorzy nie pominęli też innych urządzeń i obiektów, istotnych z punktu widzenia poprawy funkcjonowania swoich zakładów, takich jak np.: nowoczesnych chłodni wentylatorowych (w przypadku Ec. Katowice z zaprojektowanym obiegiem wody chłodzącej, wykorzystującej wodę z komunalnej oczyszczalni ścieków w Siemianowicach) czy specjalnie zaprojektowanej dla Elektrociepłowni Katowice stacji uzdatniania wody pracującej w technologii mikrofiltracji.

Obie elektrociepłownie są obecnie jednymi z najnowocześniejszych w kraju, a o powodzeniu dokonanych przez nie modernizacji świadczy eksploatacja nowych bloków oraz satysfakcja klientów i mieszkańców obu regionów z osiągniętych efektów ekologicznych.

Elektrim Megadex SA jest obecnie również generalnym realizatorem pierwszego etapu modernizacji Elektrowni Pątnów II należącej do Zespołu Elektrowni PAK – budowy pierwszego w Polsce bloku energetycznego na parametry nadkrytyczne i jednocześnie największego w kraju bloku opalanego węglem brunatnym o mocy 460 MW.

Robert Butzke, prezes Elektrim Megadex tak skomentował podpisanie umowy z ZE PAK SA: „Budowa tak zaawansowanego technologicznie bloku energetycznego to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce. Nasze długoletnie doświadczenia w realizacji elektrowni „pod klucz” zarówno w Polsce jak i za granicą , które zaowocowały wybudowaniem ponad 14 000 MW nowych mocy, gwarantują sukces również w realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia”.

W swej strategii rozwoju Elektrim Megadex kładzie silny nacisk na maksymalne zaspokajanie potrzeb swych klientów. Wyrazem tego jest stałe poszerzanie oferty firmy o nowe produkty, jak chociażby bloki nadkrytyczne, obiekty energetyki rozproszonej (np. elektrociepłownie gazowe dla osiedli i gmin), przemysłowej, przesyłu paliw i gazów płynnych, utylizacji odpadów paleniskowych i komunalnych, obiekty wojskowe, obiekty produkujące energię ze źródeł odnawialnych (np. siłownie wiatrowe, spalarnie biomasy), ale także i rozwój usług, takich jak serwis posprzedażny czy konsulting finansowy.

 

Elektrim Megadex SA
01-625 Warszawa
ul. Mickiewicza 63

tel. (022) 560-57-00
fax (022) 833-37-31

www.emsa.com.pl
[email protected]