ENERGIA XXI – Prywatyzacja polskiej energetyki, cz. 4
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 62 (5532) 14 marca 2000 r.
Nowoczesna technologia – rozliczanie odbiorców
Wdrożenie w Rejonie Energetycznym Legionowo
Anonsowany w ubiegłym roku system obsługi odbiorców energii elektrycznej i gazu ZBYT-2000 jest już od 1 grudnia 1999 eksploatowany w Rejonie Energetycznym Legionowo.
Wdrożenie systemu było poprzedzone trwającym kilka miesięcy testowaniem na rzeczywistych danych w siedzibie rejonu.
Przeniesienie danych z poprzedniego systemu rozliczania drobnych odbiorców ZBYT-386 do nowego systemu ZBYT-2000 odbyło się jednorazowo, po zamknięciu przetwarzania za listopad 1999. Następnego dnia po przeniesieniu danych pracownicy Rejonu Legionowo zmienili ekrany terminali znakowych na ekrany graficzne komputerów PC z systemem operacyjnym Windows NT. Wszystkie dane zgromadzone w poprzednim systemie i przydatne do aktualnej obsługi odbiorców zostały przepisane do nowej bazy danych, umieszczonej na serwerze RDBMS ORACLE v 8 na komputerze SUN.
Dane zostały przeniesione kompleksowo, wg parametrów określonych przez użytkownika – np. wskazania urządzeń pomiarowych przeniesiono za okres ostatnich 3 lat, a informacje o stanie rozliczeń z odbiorcami – za okres ostatniego roku. Informacje o nieuregulowanych należnościach przeniesiono bez względu na datę ich powstania. Przeniesiono też dane o niedotrzymaniu terminów płatności w celu umożliwienia poprawnego wyliczenia opłat za zwłokę. Oprócz wymienionych ważnych danych obrachunkowych przepisano wszystkie dane opisowe, notatki ze specjalnego „notesu komputerowego”, komentarze i wyróżniki nagromadzone w celu usprawnienia obsługi odbiorców. Danych było sporo, gdyż przy korzystaniu z poprzedniego systemu ZBYT-386 od 7 lat nie prowadzono żadnych dodatkowych papierowych notatek – a wszystkie dane niezbędne do obsługi odbiorców zgromadzone były w komputerze.
Wszystkie prace Rejonu Energetycznego realizowane są terminowo.
Nowy system ZBYT-2000 ma o wiele większe możliwości, niż system dotychczasowy, jest nowoczesny, dostosowany do nowych przepisów, nowego prawa energetycznego oraz ustawy o rachunkowości. Dzięki szerokiej parametryzacji i deklaratywnej strukturze taryf jest przystosowany do wprowadzania zmian w sposobach rozliczania odbiorców energii.
Zastosowanie standardowego interfejsu graficznego systemu Windows oraz możliwość korzystania z ekranów pomocy kontekstowej powoduje, że system ZBYT-2000 jest dla użytkownika łatwy do opanowania i prosty w codziennej pracy.
Łatwość i szybkość wyszukiwania danych nie pozostawia nic do życzenia. Najnowsze rozwiązania ORACLE – FORMS v 6 pozwalają na bardzo wygodne metody uzyskiwania odpowiedzi na zapytania dotyczące różnorodnych danych zgromadzonych w bazie.
- jest przystosowany do współpracy z innymi systemami informatycznymi, w tym ewidencji sieci i finansowo-księgowymi,
- uwzględnia rozliczanie odbiorców wyposażonych w liczniki przedpłatowe,
- obejmuje rozliczanie wielkich i drobnych odbiorców energii,
- umożliwia dostęp do bazy przez Internet,
- wykorzystuje efekty multimedialne.
System wyposażony jest w graficzne szybkie narzędzie do sporządzania wieloprzekrojowych analiz danych według dowolnych kryteriów – DISCOVERER.
Narzędzie to można wykorzystywać do różnych celów, np.:
- symulowania wysokości sprzedaży przy zmieniających się wysokościach stawek jednostkowych lub też przy zmianie metod wyliczania poszczególnych opłat,
- planowania sprzedaży,
- budowy taryf,
- analizy zataryfikowania odbiorców,
- sporządzania różnorodnych analiz danych do celów zarządzania i marketingu.
Wyniki analiz mogą być wizualizowane graficznie w wybranej przez użytkownika formie i równocześnie w postaci tabel liczbowych.
Wyrazy uznania należą się pracownikom Rejonu Energetycznego Legionowo, których zaangażowanie pozwoliło na wdrożenie w krótkim czasie tak dużego systemu informatycznego jakim jest ZBYT-2000.
System ZBYT-2000 jest dostosowany do obsługi odbiorców energii elektrycznej, gazu i ciepła.
ul. Towarowa 7A, 00-839 Warszawa
tel. (022) 821 32 62, fax (022) 821 32 63
e-mail: [email protected], http://www.cie.com.pl
Oddział w Bydgoszczy:
ul. Marsz. F. Focha 16, 85-070 Bydgoszcz
tel. (052) 375 10 27, fax (052) 322 82 02
e-mail: [email protected]
Firma jest członkiem Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji