Nowoczesny zakład utylizacji i unieszkodliwiania odpadów komunalnych w centralnej Polsce

Energia – Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
15 listopada 2005 r.

in english

 

 

Nowoczesny zakład utylizacji i unieszkodliwiania odpadów komunalnych w centralnej Polsce

Wypowiedź Daniela Tylaka, przewodniczącego Zarządu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”

W roku 1997 Miasto Kalisz zainicjowało utworzenie Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, który przejąłby inicjatywę tworzenia systemu gospodarki odpadami komunalnymi dla Miasta Kalisza i gmin ościennych. Związek taki powstał w roku 1998 i rozpoczął swoją działalność w interesie 15 miast i gmin województwa wielkopolskiego (Kalisz, Turek, Dobra, Tuliszków, Blizanów, Brzeziny, Ceków Kolonia, Godziesze Wielkie, Gołuchów, Kawęczyn, Koźminek, Lisków, Malanów, Mycielin, Opatówek) oraz 4 miast i gmin województwa łódzkiego (Sieradz, Warta, Goszczanów, Wróblew).

Związek swoim zasięgiem obejmuje teren około 2 tys. km2 zamieszkałych przez ponad 300 tys. mieszkańców. Do roku 2000 związek zakupił 20 ha gruntów na terenie gminy Ceków Kolonia i przystąpił do realizacji Zakładu Utylizacji i Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”.

Wydajność ZUiUOK rzędu około 100 tys. ton/rok osiągana będzie w oparciu o hale przyjęcia i sortowania odpadów, halę intensywnego kompostowania oraz segmenty demontażu odpadów wielkogabarytowych i przerobu odpadów budowlanych. Związek z powodzeniem aplikował o środki finansowe z Komisji Europejskiej w ramach funduszu przedakcesyjnego ISPA (obecnie Fundusz Spójności). Realizowana inwestycja zamyka się w kosztach kwotą ok. 20 mln euro i w 69% kosztów kwalifikowanych, tj. kwotą 11 626 500 euro współfinansowana jest z funduszu Komisji Europejskiej. Bez pomocy Unii Europejskiej realizacja tej inwestycji byłaby niemożliwa. Projekt jest w trakcie realizacji, termin oddania obiektów do eksploatacji upływa w 4 kwartale 2006 r. i nie jest zagrożony. Realizacja tego projektu pozwala na zorganizowanie spójnego systemu gospodarowania odpadami w rejonie działania Związku i stanowi podstawę do sukcesywnego zamykania i rekultywacji 12 składowisk odpadów komunalnych na terenie gmin członkowskich Związku.

W ten sposób w centralnej Polsce powstaje nowoczesny system gospodarowania odpadami komunalnymi odpowiadający wymogom dyrektyw unijnych i spełniający uwarunkowania wynikające z polityki ekologicznej państwa.

Plany Gospodarowania Odpadami dla województw wielkopolskiego i łódzkiego wyznaczyły w tej części kraju region z nowoczesnym centrum gospodarki odpadami – ZUiUOK w Prażuchach Nowych. Korzystać z niego będą mogły również inne gminy regionu, nie należące dziś do Związku, które we własnym zakresie nie są w stanie rozwiązać problemu gospodarowania odpadami komunalnymi na poziomie odpowiadającym wymogom ochrony środowiska.

Projekt ten współfinansowany przez Unię Europejską, przyczynia się do zmniejszania różnic gospodarczych i społecznych pomiędzy obywatelami Unii. n